Petr Procházka: I díky neustálým inovacím nám FLEXI stále roste.


			Petr Procházka: I díky neustálým inovacím nám FLEXI stále roste.
26.10.2016 Produkty

Pojišťovna České spořitelny představuje další inovace v produktu životního pojištění FLEXI. Na otázky ohledně provizních systémů, výluk a novinek v plnění nám odpovídal Petr Procházka, vedoucí produktového vývoje.

Jak se produktu FLEXI meziročně daří?

I přes složitou situaci na českém pojistném trhu se mu daří velmi dobře. Naše výsledky z loňského roku dokážeme zopakovat a ještě malinko vylepšit. Kmen pojištění nám roste, což je v dnešní turbulentní době celkem vzácné. V současné době jsme někde na 700 tisících klientech s produktem FLEXI.

Boje o provize v souvislosti s novou legislativou produkt investičního životního pojištění dostaly více do povědomí. Ovlivnilo to nějak meziroční výsledky?

Už tři roky v řadě postupně implementujeme různé legislativní úpravy a průběžná nařízení z EU, které musíme postupně zapracovat do všech našich procesů. Ovlivňuje to jak nás, tak naše klienty. Ti se musí nyní lépe identifikovat a musí být lépe seznamováni s parametry pojištění. Upravujeme tedy původní dokumentace, zpřehledňujeme a zefektivňujeme je.

Vidíte v současné době v investičním životním pojištění budoucnost?

Je teď moderní prezentovat, že rizikové životní pojištění vše vyřeší a napraví a vše se do něj postupně přesune. Jsem osobně přesvědčen, že v IŽP, pokud tak budu nazývat pojištění, které lze využít pro investování do podílových fondů, zůstane investiční složka pojištění i nadále spíše v pozadí, protože smlouvy se sjednávají na rizikové krytí. Určitě si ale nemyslím, že bychom měli tuto možnost investice či zhodnocování zcela odstranit. IŽP jen teď prostě nemá moc příznivou pozici na trhu, a to na jedné straně díky své nepříliš dobré pověsti ohledně vstupních nákladů, tak na straně druhé díky velmi nízkým nebo dokonce záporným úrokovým sazbám. Na českém trhu jsou dnes dokonce již pojišťovny, které možnost investovat do podílových fondů odstraňují a zaměřují se výhradně na „rizikovku“.

FLEXI přináší od 1. prosince několik inovací. Jedno z nich je trojnásobné plnění u vážného rizika nebo úrazu. Můžete tuto novinku popsat?

Je důležité říci, že se toto významné rozšíření týká i stávajících klientů, kteří už riziko velmi vážných onemocnění sjednané z minulosti mají. Všem našim klientům jsme připraveni vyplatit další pojistné plnění podle typu diagnózy. Pokud pak klienta potká v době delší než 12 měsíců další pojistná událost vážného onemocnění, které nesouvisí s první diagnózou, budeme plnit znovu, maximálně až třikrát po sobě.

Mají tento způsob vyplácení i jiné pojišťovny?

Podobné opakované výplaty nejsou úplnou novinkou, v různých úpravách jsou součástí i některých dalších produktů na trhu, pouze FLEXI je ale připraveno vyplácet až třikrát plnou výši pojistného plnění, a to u všech svých současných i nových klientů.

Do jakých šesti skupin dělíte diagnózy?

V první kategorii je selhání důležitých orgánů, kam patří například ledvinové selhání nebo různé transplantace. Druhou kategorií je nervový systém, kam řadíme třeba poškození mozku, demenci, Alzheimerovu chorobu. Ve třetí skupině máme onemocnění kardiovaskulárního systému s infarktem, operací aorty nebo mozkovou mrtvicí. Ve čtvrté skupině jsou záněty, například Crohnova choroba. V páté skupině jsou nádorová onemocnění a zákroky. Do poslední šesté skupiny jsme zařadili ostatní zbývající závažné diagnózy – slepotu, hluchotu, ztrátu řeči, těžká popálení a podobně. Skupiny jsme rozdělili tak, abychom co nejlépe odlišili přímo související a nezávislé diagnózy.

Další novinkou ve FLEXI je pojištění ošetřování dítěte, které je možné sjednat od jeho dvou let. Kdy vidíte Vy nejvhodnější čas na sjednání?

Pojištění dětí je převážně o bolestném a finanční náhradě pro rodiče, tak aby byli schopni se o dítě postarat a případně pokrýt své finanční ztráty. Věk dítěte je v případě potřeby jeho pojištění velmi individuálním parametrem. Výhodou FLEXI je, že nijak nečlení rizikovost dítěte. Ať sportuje více, méně, nebo dokonce profesionálně, vždy má jednotnou sazbu. Děti navíc při vstupu do pojištění nezkoumáme, nemají rizikové skupiny a žádná další omezení. Pojistné krytí získávají za nižší dětskou sazbu až do 25 let přesto, že jsou již plnoleté.

Typickým trendem českých pojistek je pojišťování dětí na poměrně vysoké pojistné částky, protože pojistná sazba není příliš vysoká, stává se poměrně často, že děti mají sjednáno mnohem vyšší zajištění než dospělí.

Co si myslíte o rozdělování do rizikových skupin podle povolání?

S ohledem na naše dlouhodobé úrazové statistiky mohu potvrdit, že úrazy vzniklé při pracovní činnosti nebo v zaměstnání jsou v celkovém počtu mizivě zastoupeny, u našich klientů jen okolo 7 %. Většina úrazů vzniká ve volném čase, při zájmové činnosti nebo sportu. Členit někoho do rizikových skupin podle toho jestli je pokrývač, dělník, administrativní pracovník, je tak podle mého názoru už poměrně zastaralé, nedává to příliš smysl, a myslím si, že především v nově přípravových produktech se tato segmentace vytratí.

U nového FLEXI dochází ke zmírnění podmínek u vážných úrazů. Můžete změny popsat?

I v tomto případě se bude zmírnění podmínek týkat také našich stávajících klientů. V podmínkách jsme upravili například pojistné krytí diagnózy boreliózy i bez přisátí klíštěte a budeme plnit vážné následky onemocnění cukrovky, jako je mrtvice, infarkt, ledvinová selhání. V podmínkách jsme rovněž zrušili všechna časová omezení a výluky s tím související. Například u roztroušené a amyotrofické laterární sklerózy to byla podmínka minimálně 3 měsíců trvání postižení. Ztráta řeči měla nastaveno minimální trvání 12 měsíců. Nyní už to tak není, vše jsme odstranili, FLEXI je jednodušší a srozumitelnější.

Jak je to s vyplácením provizí? Jaké budou provizní systémy?

Ke změnám dojde s účinností od 1. prosince 2016. Hlavní změnou bude na straně pojistných poradců nová povinnost vrátit poměrnou část vyplacených provizí při předčasném ukončení pojistné smlouvy. Na straně pojišťoven pak povinnost rovnoměrně rozložit své vstupní náklady do prvních pěti let trvání pojištění.

Mohl byste říct, kolik v loňském roce PČS vyplatila svým klientům za životní pojištění celkem?

Musím potvrdit, že se postupně zvyšuje sjednávání rizik vážných onemocnění. Ve FLEXI je už na každé druhé nově uzavřené smlouvě pojištění vážných onemocnění sjednané, zatímco ještě před třemi lety to bylo jen na 13 % nových smluv. V roce 2015 jsme klientům za pojistné události v životním pojištění vyplatili celkem téměř 2,5 miliardy korun. Za nejdůležitější považujeme vážná rizika, u těch jsme konkrétně vyplatili za invaliditu 81 milionů korun, za vážná onemocnění 48 milionů, za úmrtí 450 milionů a 369 milionů za trvalé následky úrazu. 

Má PČS vlastní vyšetřovací útvar, nebo jej sdílíte s pojišťovnami ve skupině VIG?

Máme pracoviště, které se mimo jiné pojistnými podvody zabývá také. V rámci pojišťovací skupiny VIG v České republice postupujeme dohromady, využíváme společné nástroje, které vyhledávají a rozpoznávají případné odlišnosti od normálního chování našich společných klientů. Nemělo by se nám stávat, aby byl stejný žadatel o pojištění nepřijatelný jen pro jednu pojišťovnu a pro ostatní už nikoli, chceme postupovat v těchto případech jednotně.

Proti čemu jste Vy osobně pojištěn?

Mám hypoteční úvěr, jsem pojištěn proti neschopnosti splácet, stejně tak pro případy mého úmrtí nebo invalidity. Ve svých smlouvách mám sjednána úrazová a nemocenská rizika., Na jedné ze svých smluv již poměrně dlouho investuji do několika vybraných podílových fondů. Dlouhodobě využívám celoroční cestovní rodinné pojištění, mám pojištěný dům, vybavení, auto a v neposlední řadě také občanskou a pracovní odpovědnost za možné způsobené škody.

Děkuji za rozhovor 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články