Důchodová reforma s životním pojištěním zřejmě nepočítá. Škoda...

1.4.2011 Rozhovory

O tom, proč je FLEXI pojištění tak úspěšné, a také, co všechno pojišťovna připravuje, se dozvíte z rozhovoru s ing. Petrem Procházkou, ředitelem úseku řízení produktů v Pojišťovně České spořitelny.


*Kdo je duchovním otcem tak úspěšného Flexi ŽP?

FLEXI pojištění by mohlo být mé "úspěšné dítě" a osobně ho za "své" považuji, především v roce 1999 jsem intenzivně pracoval na přípravě a finální implementaci.
Ale na druhou stranu - ladili jsme pojistné podmínky, pravidla prodeje, strukturu produktu, formuláře, prodejní podporu atd. a FLEXI nebyla určitě pouze má zásluha, na přípravě i samotné implementaci jsme pracovali v mnohem širším týmu kolegů.



*Proč je vlastně tak úspěšné?

Úspěch dosahuje pravděpodobně díky svým trvalým "flexibilním" vlastnostem - dlouhodobě se snažíme komunikovat hlavně s našimi obchodními partnery, zjišťujeme potřeby nejen koncových klientů, tzn. pojištěných, ale také názory obchodníků, kteří v praxi produkt a pojištění nabízí. Snažíme se o udržení trvale férových podmínek v rámci produktu jak vůči klientům, tak vůči těm, kteří s ním pracují, nabízejí ho a prodávají.

Zhodnocení Flexi ŽP za rok 2010 dosáhlo 5,11 %. I starší typy Flexi dosáhly dobrý výnos (4,1 %). Jak toho lze dosáhnout?

Už od roku 2000 naše pojišťovna spolupracuje při správě finančního umístění prostředků technických rezerv s investičními odborníky z České spořitelny a Investiční společnosti České spořitelny. Během této dlouholeté spolupráce jsme společně vyvinuli investiční strategii, která plně odpovídá potřebám a modelům chování našich klientů. Vedle základního objemu investic do dluhopisů, které klientům zajišťují výplatu pojistných částek a technického úroku, provádí pojišťovna investice do pečlivě vybraných akciových titulů, které klientům přinášejí dodatečný výnos nad technický úrok. Výnosy v minulém roce výrazně pozitivně ovlivnila dobrá druhá půlka roku, kdy došlo k celkovému oživení.

*Lze účelně kombinovat pojištění a spoření? Jsem názoru, že pojištění a spoření by se nemělo dávat dohromady...

Ve vaší otázce je jedno důležité slovo a sice "účelně". Dlouhá historie životního pojištění nám říká, že to jde. Klient si však musí být tohoto dvojího účelu vědom a musí umět rozlišit, která část jeho pojistného krytí slouží k ochraně před tím, že se mu stane něco nepříjemného (bude mít škodu) a která část slouží k vytvoření rezervy pro případ, že se mu stane něco veskrze příjemného - dožije se vysokého věku a bude si chtít náležitě užít zasloužený odpočinek.

Klient, který toto rozlišit umí, může v podmínkách kolektivního investování společně s ostatními klienty dosáhnout zajímavějšího zhodnocení, než by získal sám. Pojišťovna má jednak možnost si najmout nejlepší odborníky na investování, ale také možnost sjednat s nimi pro klienty příznivou cenu jejich služeb.

Vždy se však můžeme setkat i s klienty, kteří tyto dva účely nerozlišují a právě mezi nimi najdeme ty zklamané a nespokojené s pocitem, že jinde mohli vydělat více. A já se jich v takovém případě ptám: Byli byste jinde také (více) pojištěni?

*Jakou část prodeje pojistných smluv tvoří "jednorázy"?

Naše pojišťovna se dlouhodobě pohybuje na předních příčkách žebříčku pojišťoven dle jednorázového pojistného a mohlo by se zdát, že se soustředíme na jeho prodej. Zkušenost nás však učí, že důležitá je vyváženost, a proto se v posledních letech snažíme o udržování poměru běžného a jednorázového pojistného 1:1. Každý typ pojištění je vhodný pro jiný typ klientů a naše pojišťovna má ambici nabídnout každému vzhledem k jeho potřebám to nejvhodnější pojistné krytí.

* A jak lze využít ŽP v nadcházející důchodové reformě? A obecně jako nástroj pro zajištění na stáří?

V probíhajících diskuzích na téma důchodové reformy se dnes bohužel životní pojištění neuvažuje buď vůbec, nebo až jako nějaký čtvrtý či pátý pilíř. A přitom životní pojištění je v současnosti jediným finančním nástrojem, který skutečně umí své klienty zajistit doživotně. Zdá se, jako by si to ani nikdo neuvědomoval, ale to, čemu se obecně říká "státní důchod", se ve skutečnosti jmenuje sociální, respektive důchodové, pojištění. Ano, je to pojištění (i když v rukou politiků jsou někdy pojistné principy opomíjeny, důchodový systém není v rovnováze a vykazuje deficity).

V rámci dosavadních, téměř dvacetiletých diskusí o důchodové reformě, se podle mého názoru příliš soustředíme především na úsporovou, "spořicí" fázi. Odchodem do důchodu totiž etapa zajištění příjmů v poproduktivním věku neskončí, ale začíná. Jediným finančním produktem, který byl vyvinut pro potřeby doživotního finančního zajištění, je doživotní renta s průběžnou valorizací a to je jednoznačně produkt životního pojištění. Osobně jsem velmi zvědav - s ohledem na aktuální diskuse o podmínkách nového státního zajištění penze - co se bude dít s těmi důchodci, kteří si své úspory vyberou formou renty na dobu určitou, tato doba určitá jim uplyne a oni zůstanou bez vlastních prostředků odkázáni pouze na tak zvaný státní důchod.

*Jaké nové produkty připravujete?

V tomto a příštím roce se chceme maximálně soustředit na podporu produktového programu InSpiral, kterým se snažíme oslovit především naše současné klienty. InSpiral ve spojení s unikátními vlastnostmi našeho FLEXI považuji za stejnou produktovou revoluci, jakou bylo uvedení FLEXI na pojistný trh v roce 2000.


Děkuji vám za rozhovor.

Dagmar Šístková


Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články