Finanční krize je hozenou rukavicí internímu auditu


			Finanční krize je hozenou rukavicí internímu auditu
30.1.2010 Rozhovory

Interní audit nabyl na významu. Bez něj se podle nového zákona o pojišťovnictví žádná pojišťovna neobejde. Ale nejde jen o formalitu. Finanční krize ukázala, že audit může pojišťovně zachránit nemalé finanční prostředky.

O tom všem je velmi zajímavý rozhovor s ředitelem odboru interního auditu Komerční pojišťovny Dr. Antonínem Šenfeldem, CIA.


*Co všechno dělá interní auditor v pojišťovně?

Interní audit se stará o to, aby vlastníci pojišťovny mohli klidně spát. Aby všechny činnosti, které v pojišťovně probíhají, byly v souladu se zákonem a aby byla ošetřena všechna významná rizika. Interní audit zajišťuje, že nedochází k podvodům ze strany zaměstnanců ani managementu.

Správný interní auditor může ujistit vedení, že všechno probíhá tak, jak má. Současně s tím dává návrhy, jak jednotlivé procesy zdokonalit. Takové zdokonalení by mělo vždy přinášet určitou přidanou hodnotu. To proto, že zavedení každého opatření pochopitelně něco stojí. Přínosy by měly několikanásobně převýšit náklady, které se na takové opatření vynakládají.

Dnešní doba je z hlediska pojišťoven přelomová v tom, že úroveň regulace, která se na pojišťovny vztahuje a která platí od 1.1.2010, podstatným způsobem regulaci zpřísnila a rozšířila. Vzrostl tak význam interních auditorů. Ti musí sledovat legislativní změny a poradit managementu, co je nutné udělat, aby pojišťovna fungovala v souladu s regulatorním rámcem.


*Co vyžaduje od pojišťoven nový zákon o pojištění, který platí od ledna?

Pokud se týká interního auditu, v novém zákoně o pojišťovnictví toho až tak moc není. Ale řadu věcí najdete v navazujících vyhláškách.


*Máte na mysli tzv. obezřetnostní vyhlášku?

Přesně tak. Ta je totiž plná požadavků, které musí splňovat řízení rizik v pojišťovnách, a na parametry systému vnitřní kontroly. Doposud bylo v zákonu o pojišťovnictví deklarováno, že pojišťovna musí mít vnitřní řídící a kontrolní systém. Tečka. Nic víc. Od začátku ledna je situace diametrálně odlišná.

Česká národní banka specifikovala, jak musí vnitřní kontrolní systém vypadat a z hlediska interního auditu definovala přesně, co má interní audit splňovat. Pro pojišťovny jde o revoluční záležitost. Každá pojišťovna musí mít interního auditora.


*Chcete říct, že v minulosti pojišťovna interního auditora mít nemusela?

Nebylo to povinné. Nicméně, většina dobře řízených pojišťoven měla zřízen útvar interního auditu již dlouhou dobu předtím, něž byla tato pravidla schválena a zavedena. V předchozích letech, pokud ČNB dělala dohlídku na místě a zjistila, že pojišťovna nemá útvar interního auditu a žádnou takovou činnost nevyvíjí ani mateřská společnost, dostala doporučení ji zavést. Ale nebylo to obligatorní.

Dnes je to jednoznačně deklarováno a pro ČNB to bude jeden z prvních předmětů zájmu při následující návštěvě v pojišťovně.


*Předpokládám, že váš útvar pracuje zcela samostatně a vedení předáváte jen výsledky své práce. Spolupracuje s vámi vedení, nebo někdy taková spolupráce může být složitá?

Někdy to skutečně může „dřít“. Obecně řečeno, výsledky interního auditu jsou závislé na podpoře, kterou nám poskytuje vedení společnosti i ostatní zainteresované strany. Těmi jsou především vlastníci společnosti. V případě Komerční pojišťovny se setkávám s vynikající podporou vedení a vlastníků, což dále zesiluje přidanou hodnotu poskytovaných auditních služeb.


*Jak tedy zařídit, aby interní audit měl ve firmě podporu?

Začnu trochu zeširoka. Jako interní auditoři se řídíme mezinárodními standardy interního auditu. To je záležitost, která je tu již desítky let. Tyto standardy předepisují, jak by mělo vypadat organizační začlenění vnitřního auditu, aby vnitřní auditoři byli objektivní a nezávislí. To zajistí, že kvalita poskytovaných služeb bude na dobré úrovni a bude zajištěna i navazující podpora vedení společnosti, zejména zavádění nápravných opatření.


*Interní auditor může vymyslet sebelepší nápravné opatření, ale když na to management nereaguje, je to jen nákladová položka v účetnictví pojišťovny.

Standardy předepisují, že sice jen administrativně, ale interní auditor musí být někde začleněn. Zpravidla je to přímo pod generálním ředitelem, nicméně hlavní řízení interního auditu by měla vykonávat buď přímo dozorčí rada, nebo jí jmenovaný orgán. Tím orgánem například může být výbor pro audit. Tak to dnes funguje v řadě pojišťoven. Dokonce to tak vyžaduje zákon o auditorech.

Výbor pro audit je zpravidla složen ze zástupců dozorčí rady, kteří mají blízko k oblasti auditu, obecného řízení společnosti a hlavně financí. Je předepsáno, že minimálně jeden ze zástupců výboru pro audit by měl být zběhlý ve financích a měl by rozumět finančním výkazům.

Výbor pro audit řídí veškerou činnost interního auditu. Schvaluje plány, informuje o výsledcích auditu a kontroluje, jak management plní úkoly, vyplývající z auditu. Jmenuje i vedoucího interního auditu. Je tím zajištěna nezávislost hlavně pro případy, že by docházelo k podvodnému jednání v představenstvu pojišťovny.


*A dochází?

Z nedávné minulosti známe případy Enronu a WorldComu, kde management zakrýval ztráty prostřednictvím „kreativních“ účetních postupů. V okamžiku, kdy interní auditoři ve WorldComu objevili tyto postupy, generální ředitel požadoval okamžité ukončení šetření s tím, že „pochybné“ transakce byly schváleny externím auditem. Vedoucí interního auditu se však nezalekl, informoval o těchto nálezech výbor pro audit, který na jejich základě odvolal generálního ředitele. WorldCom byl tehdy nucen oznámit dodatečné ztráty ve výši 3.8 miliardy dolarů a následně zbankrotoval.


*Jak vy osobně vycházíte se zaměstnanci firmy?

Pokud mohu mluvit za Komerční pojišťovnu, interní audit má výborné postavení. Je to díky podpoře výkonného vedení a všech akcionářů. Ve skupině Société Générale, kam Komerční pojišťovna patří, je interní audit považován za rádce a partnera. Je to i líheň budoucích manažerů. Ve skupině je zcela obvyklé, že řada vrcholových manažerů pochází právě z řad interních auditorů.

Ale samozřejmě něco takového nestačí. Záleží na tom, jak interní auditor prezentuje závěry interního auditu. To je obraz, jak ho vnímá zbytek společnosti. A to je věc, která se hned nedostaví. Je to záležitost dvou, možná tří let. Než si audit vybuduje své místo na slunci.


*Tím se dostávám k otázce, kde sehnat odborníky do interního auditu?

Možných zdrojů je několik. Samozřejmě jsou to absolventi vysokých škol ekonomického zaměření. Například já pocházím z prostředí přírodních věd. Mnozí moji kolegové studovali chemii, fyziku a nalezli v této oblasti velmi zajímavé uplatnění. Zasahuje to do mnoha dalších oborů. Všestrannost interního auditora je velmi důležitá zejména v menších pojišťovnách. Někdy bývá útvar interního auditu tvořen jediným pracovníkem. Počet je úměrný aktivitám a velikosti pojišťovny, zpravidla se pro stanovení počtu auditorů ve finančních institucích používá poměr 1 auditor na 100 zaměstnanců.

Auditor musí ovládat záležitosti, týkající se zajištění, likvidace pojistných událostí, musí vidět do finančních výkazů a rozumět rovněž vlastnostem pojistných produktů. Čas od času musí být i u vyšetřování externího a interního podvodu. Práce v interním auditu ale nabízí možnost postoupit dál až do nejvyššího vedení pojišťovny.


*Jak práci interního auditu ovlivnila finanční krize?

Došlo ke zvýšené poptávce vedení po poskytování ujištění. To je výzva internímu auditu, aby vedení poskytlo velmi rychlou zpětnou vazbu a dodalo informace o tom, jak co v určité oblasti funguje. Důraz je na audity v oblasti asset managementu, finančních výkazů a na oblast likvidací.

Pojišťovny, zejména životní, v dnešní době zaznamenávají zvýšený počet pojistných událostí z důvodu ztráty zaměstnání. Současně se zhoršenou situací na trhu práce a v souvislosti s finanční situací jednotlivých domácností přichází doba, kdy se řada klientů pokouší získat dodatečné finanční prostředky z pojištění.

Finanční krize je hozenou rukavicí internímu auditu – ve společnostech, kde nebyla úplně vzorná podpora internímu auditu, dojde k tomu, že se vedení bude ptát: co nám interní audit poskytuje? Na co ho vlastně máme? Může nám něco zajímavého přinést?

Je na interním auditorovi, aby tyto naděje nezklamal a dokázal přijít s detailním prozkoumáním oblasti a s rozumnými návrhy, jak vše optimalizovat. Jakým způsobem snížit rizika dané oblasti.


Děkuji vám za rozhovor.

Dagmar Šístková

 

Share/Bookmark

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

blabla

jojinka115,  2. 2. 2010

myslím že je to doc inteligentní muž

Související články