Nový ředitel české ACE Group Erik Macalík „Převzal jsem perfektně šlapající stroj“


			Nový ředitel české ACE Group Erik Macalík „Převzal jsem perfektně šlapající stroj“
31.3.2015 Rozhovory

Prvního února 2015 byl Erik Macalík oficiálně jmenován do ředitelské funkce společnosti ACE Group pro Českou republiku. Jaký byl jeho přestup z AIG, kde vidí českou ACE za pět let i proti čemu všemu je sám pojištěn, jsme zjistili v exkluzivním rozhovoru pro oPojištění.cz

 

 

Převzal jste ředitelské křeslo po paní Dočekalové, která byla ve funkci pět let. Jak celé předání proběhlo a jaká byla spolupráce s paní Dočekalovou?

Spolupráce byla perfektní. Chtěl bych jí za to velmi poděkovat, protože vše proběhlo hladce. Již od začátku zde byla dohoda s paní Dočekalovou a evropským vedením ACE, kteří se mi snažili nástup maximálně ulehčit. Čekali, až mi vyprší výpovědní lhůta u předchozího zaměstnavatele a dohodli jsme se, že měsíc budu v ACE působit společně s paní Dočekalovou, která mi plynule předá agendu. Celý únor jsme měli pečlivě naplánovaný a věděli jsme, kam se jít představit i rozloučit. Každému bych tedy přál takové předání, jako jsem měl já.

 

Paní Dočekalová měla jistě nějakou vizi, jejímž směrem směřovala při vedení české ACE. Shoduje se Vaše vize s její nebo je odlišná?

Myslím, že naše vize jsou stejné a přeci trochu rozdílné. Je to částečně určeno i našimi profesními zkušenostmi. Paní Dočekalová měla větší zkušenost v korporátní sféře a korporátní klientele. Zatímco já jsem v předešlé pojišťovně působil 8 let spíše na straně individuálního pojištění, kde se jednalo o pojištění afinitního typu. Takže vize je rozvíjet naše stávající portfolio, kde 99% je korporátní klientela a de facto výhradně distribuce skrze makléřské společnosti. Chceme rozšířit naše působení do distribuce pojistných produktů k individuálním klientům. Podívat se na různé afinitní skupiny. Online pojištění, online prodej, a různé takové ne úplně tradiční způsoby distribuce pojistných produktů.

 

Mohl byste prozradit, o jakých produktech pro individuální klienty do budoucna uvažujete?

Určitě máme ambice uvést na trh ty produkty, které jsou pro ACE v Evropském měřítku typické. Jedná se zejména o spolupráci s mobilními operatory v oblasti pojištění hardweru (mobilní telephony a tablet) jejich klientů. V této oblasti chceme využít zkušenosti našich kolegů a nabídnout klientům produkt a servis té nejvyšší kvality.

 

Kdysi jste pro iHNED napsal, „Vedoucí by se při příchodu na nové působiště měl vyvarovat necitlivých zásahů do již fungující struktury, ale zase by se neměl bát rychlých změn v problémových oblastech, které po svém nástupci zjistí. Ptát se má bez obav svých podřízených. Detailní znalosti totiž o svém novém pracovišti pochopitelně mít nemůže,“ Řídil jste se touto svou radou i v tomto případě?

Ano, samozřejmě, že řídil. Asi Vás však zklamu. V tomto případě jsem žádné problémové oblasti nezjistil. Rozhodně se snažím vyvarovat necitlivým změnám ve fungující společnosti. Převzal jsem funkční a dobře promazaný stroj, který nepotřebuje nijak poupravovat.

 

Co považujete za svou největší výzvu na tomto postu.

Výzvou je určitě zajištění růstu pojišťovny a růst pojistného kmene, tak aby akcionáři i skupina ACE byli spokojení. Samozřejmě uspět a udržet ten nastavený kurz růstu podílu na trhu.

 

Co Vás na Vaší práci nejvíc motivuje?

Motivuje mě dobrý kolektiv pracovníků. Jestliže máte kolem sebe optimisticky naladěné lidi, kteří si užívají práci a to co se kolem nich děje. Samozřejmě také odezva od obchodních partnerů. Pojišťovnictví není úplně nejpopulárnější obor lidské činnosti a ještě konkrétně v ČR. Vždy mě velmi potěší a motivuje, když klient poděkuje a řekne, že to byla dobrá spolupráce.

Když se s klientem setkáte, tak je důvod setkání nejčastěji pojistná událost, což nikdy není pro klienta příjemné. Znamená to něco negativního v jeho existenci a samozřejmě mu musíte zajistit pomoc. A když vám na konci toho celého procesu klient poděkuje, to je pro mě ta největší motivace proč to dělat.

 

Věnujete se nějakému sportu?

Ač to může znít jako klišé, tak mám velmi rád golf. S tím sportem jsem začal kvůli příjemnému procházkovému tempu a skvělým společenským zážitkům. S přáteli jsme začali společně hrát a spíše jsme si to užívali, než se věnovali sportovním výkonům. Podstata golfu pro mě není s někým soupeřit. V tom golfu jste jediným soupeřem vy sám.

 

Smím se zeptat jaký je Váš hendikep?

Teď nedávno jsem dostal členskou kartu a můj hendikep je 30,8. Není to nic zářného. Já golf opravdu chápu spíše jako společenskou akci, než nějaký výkon. Ale teď jsem si vytyčil nový cíl a chci do dvou let ujít nejtěžší hřiště v ČR, Albatros. Chci se dostat na takovou úroveň, abych si to tam užil.

 

ACE si drží vedoucí postavení v Evropě na poli kybernetických rizik. V jaké míře si český trh uvědomuje tato nebezpečí?

Český trh v případech těchto technologicky vyspělejších produktů zůstává trochu pozadu a rizika si neuvědomuje. A to i přes velké kybernetické útoky na finanční instituce, ke kterým u nás došlo minulý rok. Nechci vyznít nijak bojovně, ale v ČR má každý na takovýto novější druh pojištění stejnou odpověď, že to se u nás nemůže stát. Protože my máme všechno pod kontrolou.

 

Jak to funguje v západnějších evropských zemích?

Management společností západních zemí si uvědomuje míru rizika, kterou oni sami nesou. Oslím můstkem nám pro vysvětlení může posloužit pojištění D&O. To bylo až do minulého roku také celkem exotické. Po příchodu nové legislativy si však statutární orgány začaly více uvědomovat, jaký mají závazek. Ono odpřísahat větičku, že bude konat s péčí řádného hospodáře, je jedna věc a ručení za své činy veškerým majetkem věc druhá. Když u nás D&O pojištění přicházelo na trh, byl to velmi exkluzivní produkt. Známá fráze „že jich se to netýká, že nikdo nebude na ty středně velké společnosti vznášet nároky.“ A když se podíváte teď, co se děje v tomto segmentu, tak D&O pojištění sjednávají úplně normální středně velké firmy. Zkušení pojistitelé už na to mají jednoduché úpisy a upisuje se to přes předsazbované produkty. Toto samé nás čeká s kybernetickými i environmentálními riziky.

 

Zmínil jste, že ve velké míře spolupracujete se zprostředkovateli. V současné době se hodně řeší krok Allianz, zrušit spolupráci s některými brokerpooly. Jak vnímáte tuto problematiku?

Není v mojí kompetenci soudit to, co udělala pojišťovna Allianz. Každá pojišťovna má právo si vybrat svoje partnery a to, s kým bude spolupracovat. To se také odráží na jejím dobrém jménu na trhu. Svým způsobem bychom si asi měli sypat popel na hlavu všichni, protože to co jsme si tady na tom pojistném trhu udělali, to tady máme.

 

Na Vašem Linkedin profilu jsem našel v sekci Skills položku červené víno. Můžete nám o tom něco prozradit?

To je jednoduché. Mám zkrátka velmi rád červené víno. Mám doma uskladněno asi víc lahví, než běžný průměrný Čech, teď mi tam leží okolo devadesáti lahví na uskladnění ve vinotéce. Nedávno jsem se také setkal s jedním člověkem, který pronajímá vinici v pražské Troji a myšlenka mít vlastní vinici mě naprosto očarovala. Je to takový sen, který se možná podaří jednou splnit. Třeba formou nějakého spoluvlastnictví.

 

Proti čemu všemu jste pojištěn?

Musím říct, že já určitě nejsem příklad toho přísloví, že kovářova kobyla chodí bosa. Mám teď dvě malé děti a samozřejmě jsem zvážil rizika. Mám tedy životní pojištění, pojištění domácnosti a cestovní pojištění. Dále pak úrazové pojištění, povinné ručení a havarijní pojištění. Ze svého předchozího zaměstnání, jich mám také několik. Vždy když jsme spouštěli nějaký nový produkt, tak jsem si ho pořídil, abych šel příkladem. Sem se řadí úrazové pojištění, pojištění hospitalizace. U jednoho produktu jsem si to i celkem ohlídal, a když přišly předtištěné formuláře, s čísly pojistných smluv, tak jsem zakročil z pozice své funkce a schoval jsem si formulář 00001.

 

Za rozhovor i věnovaný čas panu řediteli děkujeme a přejeme mnoho úspěchů při plnění cílů jak v pracovním tak v osobním životě.

 

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články