Petr Procházka: Lidé si už uvědomují důležitost životního pojištění


			Petr Procházka: Lidé si už uvědomují důležitost životního pojištění
14.10.2014 Rozhovory

Rozhovor s ředitelem úseku řízení produktů Petrem Procházkou z Pojišťovny České spořitelny je především o nových samoregulačních opatřeních a přístupu klientů k životnímu pojištění...

Česká asociace pojišťoven zveřejnila seznam samoregulačních opatření pojišťoven, která se týkají investičního životního pojištění. Měli byste se jimi začít řídit již od ledna. O jaká opatření jde?

Klientům graficky ukážeme, jak rozložíme jejich vklady mezi náklady, rizikové pojistné a investování; zavádíme jednotná pravidla pro obsah předsmluvních informací (základní informace o produktu, o fungování pojištění i upozornění na výluky nebo následky předčasného vypovězení smlouvy). Modelace a výroční rekapitulace budou mít také minimální povinný obsah.

Co si od těchto opatření slibujete?

Větší transparentnost a srozumitelnost. Snazší orientaci v produktech a možnost objektivního srovnání. Přiznáváme, že prokousat se pojistnými podmínkami není snadné. Předsmluvní dokumentaci by ale měl, jak předpokládáme, porozumět každý.

Proč vlastně pojišťovny dělají něco samy od sebe, nad rámec zákona nebo doporučení ČNB?

Protože chceme ukázat, že správné věci, které nám dávají smysl, umíme a chceme zavést, a to i bez zákonů a nařízení. Že se dokážeme dohodnout i v rámci konkurence a proklientské změny realizovat.

S největší pravděpodobností nás čeká novelizace zákona o daních z příjmů. Jedna ze změn se dotkne i životního pojištění. K čemu dojde?

Přibyde jedna podmínka pro daňovou uznatelnost vlastních příspěvků a příspěvků zaměstnavatele: Pokud pojistník bude chtít i nadále uplatňovat své i zaměstnavatelské příspěvky, nemůže minimálně až do 60 let vybírat naspořené peníze z kapitálové hodnoty své smlouvy. Každý teď tedy stojí před rozhodnutím, zda přistoupí na nové podmínky (a zachová si tak daňové výhody), nebo zda si chce bez sankcí peníze ze smlouvy ŽP průběžně vybírat a daňové výhody využívat nebude.

Jak se teď mají zachovat klienti?

Klienti by měli vyčkat na pokyny od pojišťovny. Na úpravy smluv na nové podmínky bude čas v průběhu začátku roku 2015. Určitě není a nebude důvod stávající smlouvy životního pojištění rušit nebo z nich vybírat. Novela nepřináší žádné zásadní změny pro klienty, kteří životní pojištění využívají především z důvodu zabezpečení svého i svých blízkých nebo ho chtějí využívat jako nástroj pro uložení volných finančních prostředků. Kdo bude i nadále chtít zachovat možnost mimořádných vkladů a výběrů, nemusí na nové podmínky vyplývající z připravované novely přistupovat a i nadále si zachová možnost výběru svých prostředků. Naopak, pro příspěvek svého zaměstnavatele nebo pro využití vlastního daňového odpočtu si bude moci sjednat ještě jednu smlouvu.

Pojišťovna České spořitelny pravidelně sleduje, jak lidé vnímají životní pojištění. Zaznamenali jste nějaké změny?

Před několika lety Češi vnímali životní pojištění jako úrazovku. Nebo spíš jako takovou kasičku na bolestné – za peníze za zlomenou ruku se koupil nový kabát. Dnes jsme naštěstí už jinde. Hlavně ti, kdo mají rodinu nebo hypotéku, si uvědomují důležitost životního pojištění. A že více než na bolístky je třeba myslet na vážné životní situace.

Jaká rizika si klienti sjednávají?

Denní odškodné za úraz stále vede. Ale více se pojišťují také velmi vážná onemocnění, pracovní neschopnost a invalidita. Výrazně tomu přispíváme my s naší průběžnou podporou „S FLEXI 2× víc“ – novým klientům jsme nabídli dvojnásobná plnění za vybraná rizika. Zvýhodnili jsme tak například sjednání velmi vážných onemocnění, invalidity nebo následků úrazu při dopravních nehodách.

Plánujete v podobných akcích pokračovat?

V letošním roce určitě, teď nám běží speciální nabídka pro klienty, kteří se stanou invalidními v důsledku vážného úrazu. Zájemci o pojištění mohou výhodu získat, pokud si životní pojištění sjednají do konce listopadu. Takovou nabídku by kromě motoristů měli ocenit mladí lidé, kteří se věnují nějakému sportu nebo žijí aktivně. Úrazová ochrnutí třeba z pádu na lyžích nebo při skoku do vody jim hrozí častěji než komukoliv jinému.

www.flexi.cz/akce

Pojišťovna České spořitelny

Zdroj: Pojišťovna České spořitelny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články