Propojili studium pojišťovnictví s praxí – a povedlo se


			Propojili studium pojišťovnictví s praxí – a povedlo se
20.11.2013 Rozhovory

Nadační fond pro podporu vzdělávání v pojišťovnictví vznikl v roce 2008. „Snažil jsem se propojit vzdělávací prostředí vysokých škol a komerční svět pojistného trhu,“ konstatoval úvodem zakladatel fondu JUDr. Jan Ježdík. Řešením byla podpora praktických projektů z oblasti pojišťovnictví, dodává Ježdík. Jde o projekty, které mají význam pro studenty a pojistný trh může z výsledků těchto projektů profitovat.

„Vysoké školy mají obecně problém zajistit, aby si studenti představili, proč se věci učí a k čemu se budou v praxi používat. Právě na těchto projektech by to měli studenti pochopit,“ vysvětlil Ježdík a zdůrazil: „Snažím se propojit vysoké školy s pojišťovnami. Není to jednoduché, je to složitý úkol.“

Na dotaz, jak  vznikl nápad založit takový fond, Ježdík odpovídá: „Tenhle nápad začal vznikat ještě v době, kdy jsem pracoval v České pojišťovně. Ukázalo se totiž, že absolventi sice znají teorii, ale chybí jim vazba na praxi.“

Vysoké školy obvykle vyžadují, aby pro ně byla vypsána konkrétní odborná témata. Pro ty pak hledají zájemce ze strany studentů. Není to jednoduché, mnohdy dá velkou práci zajistit, aby se našli mezi studenty zájemci, kteří vypracují diplomovou práci na dané téma.

Ale jsou školy, které to dělají a i díky jim se zvyšuje odborná úroveň těchto prací, zdůraznil Ježdík.

 

Finanční prostředky

K tomu, aby Nadační fond fungoval, potřebuje pochopitelně finanční prostředky. Dokáže to jen díky příspěvkům, které získává od dárců. Finanční prostředky jsou využívány na financování projektů, odborných seminářů a soutěží.

A kdo garantuje jejich správné použití?

Odborníci z pojistného trhu. „Získal jsem hvězdné obsazení správní i dozorčí rady Nadačního fondu,“ zdůraznil Ježdík.

Tady jsou ta „hvězdná jména“(všem, kteří se pohybují v pojišťovnictví, komentáře netřeba).

Začněme členy správní rady: je v ní generální ředitel České pojišťovny Jaroslav Mlynář, prof. Ing. Eva Ducháčková Csc. (Vysoká škola ekonomická v Praze), Jiřina Nepalová, ředitelka a zakladatelka společnosti Renomia, Ing. Zdeněk Voharčík – GrECo JLT Czech Republic s.r.o., Vladimír Mráz, bývalý šéf pojišťovny Kooperativa a JUDr. Jan Ježdík.

Dozorčí rada má tři členy: jde o Ing. Martina Diviše MBA, generálního ředitele pojišťovny Kooperativa, Romanu Benešovou z KPMG a Ing. Ivana Špirakuse, zakladatele společnosti INSIA.

Peněz není nikdy dost, to ostatně platí pro každou firmu nebo domácnost. „Uvítáme i drobné donátory. Mít více peněz, tak bychom své aktivity zvýšili,“ tvrdí Ježdík.

 

Spolupráce s vysokými školami

Nadační fond spolupracuje s ekonomickou fakultou Technické univerzity v Liberci, katedrou bankovnictví a pojišťovnictví Vysoké školy ekonomické v Praze, Matematickou fakultou Univerzity Karlovy, ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity a s Univerzitou Palackého v Olomouci.

„Já sám učím na vysoké škole ekonomické  obor hospodaření a řízení komerčních pojišťoven a také přednáším v Brně produktový management,“ shrnuje Ježdík.

 

Projekty

„Celkem jsme uskutečnili 15 až 20 projektů dodává Ježdík s tím, že nejúspěšnějším byl projekt, který vedl pan Randa z pražské Matematicko fyzikální fakulty. Povedl se také projekt pod vedením pana Pavlačky z Univerzity Palackého v Olomouci.

Každý projekt končí závěrečným seminářem, na němž je představen odborné veřejnosti. Pokud jde o výsledky projektů, je o ně poměrně slušný zájem.

A je zájem také o studenty, zajímá mne. Najdou si vždy zaměstnání v oboru, ptám se v podstatě na to nejdůležitější.

Dozvím se, že o studenty je velký zájem. Ale...

Co je tedy to ale? Studenti musí mít zájem pracovat v místě sídla pojišťovny. Celkem logický požadavek. Takže podmínkou je pro studenty, kteří doposud bydleli v Liberci, aby neváhali přijmout místo v Praze a do Prahy buď denně dojíždět, nebo si najít v Praze bydlení.

Na závěrečnou otázku, zda Jana Ježdíka tahle práce těší, znám odpověď předem. Odpověď je na něm doslova vidět: „Přiznám se, že když pracuji se studenty, necítím nějaký věkový rozdíl. Připadám si, jako kdyby mně bylo tolik, kolik je jim..."

Dagmar Šístková

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články