V ceně povinného ručení nabízíme daleko více služeb


			V ceně povinného ručení nabízíme daleko více služeb
25.11.2013 Rozhovory

V rozhovoru pro oPojištění.cz hovoříme s generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny Jaroslavem Besperátem o úspěchu v letošním ročníku ankety Fincentrum Banka roku 2013. Diskutujeme o cenovém vývoji v povinném i havarijním pojištění a očekávaných změnách od nového roku. Také o nových trendech v autopojištění a o novinkách, které pojišťovna pro motoristy chystá v nové sezóně.

 

*Moje první otázka se samozřejmě týká Vašeho úspěchu v anketě Fincentrum Banka roku 2013. V kategorii Autopojištění zvítězila ČPP v porovnání s produkty ostatních konkurenčních pojišťoven. Co pro Vás získané ocenění znamená?

Získaného ocenění si velice vážíme. Všichni víme, že v oblasti autopojištění panuje na českém trhu mimořádně silná konkurence. Pokud chcete být úspěšní, musíte umět oslovit své klienty. A my pro to děláme maximum. Věřím, že díky tomu pojišťujeme dnes více než milion vozidel a jsme trojkou na trhu v povinném ručení. Těší mě, že kvalitu námi nabízených produktů a služeb vysoko ocenila také odborná porota. A ještě větší radost mám při pomyšlení, že se jedná o ocenění, které je v rámci soutěže Banka roku udělováno vůbec poprvé.

 

*Co v oblasti autopojištění považujete za svou největší konkurenční výhodu?

 Mezi naše hlavní konkurenční výhody patří jednoduchost při sjednání, příznivá cena díky segmentaci, špičkové služby od asistence až po likvidaci. A není to žádná fráze, když říkám, že naším prioritním zájmem je spokojený klient. Snažíme se nabízet jednoduché a inovativní produkty, přesně podle potřeb zákazníka. Jsme flexibilní a každý rok přicházíme s něčím novým. V ceně povinného ručení nabízíme daleko více služeb než kdy dříve. Pravidelně naše produkty inovujeme, tak aby byly co nejatraktivnější.

 

*Jaké novinky v povinném ručení chystáte?

 Od nového roku plánujeme uvést na trh zcela nový produkt z nabídky autopojištění. Klientům nabídneme jedny z nejvyšších limitů na trhu, v ceně bude úrazové pojištění všech osob ve vozidle, služba přímé likvidace a zapůjčení náhradního vozidla. Připravili jsme také nová zajímavá připojištění pro případ odcizení celého vozidla. Úplnou novinkou je připojištění obvodových skel, kdy si klient může zvolit právě takovou výši limitu, která odpovídá jeho konkrétním potřebám. V případě odcizení nebo totální škody vozidla garantujeme krytí až do výše původní pořizovací ceny vozu.

 

*Otázka ceny hraje u klientů významnou roli. Jak ovlivňuje tento faktor Vaši obchodní spolupráci se zprostředkovateli?

 Zprostředkovatelé mohou nabízet současně s povinným ručením i různé typy balíčků s nabídkou pojistných produktů. Zatímco u povinného ručení nemůžeme cenu snížit, u těchto balíčků nabízíme výhodné ceny. Poskytujeme tři cenové varianty povinného ručení – Sporopov, Speciálpov a Superpov. Očekávali jsme, že bude větší zájem o cenově nejdostupnější Sporopov, protože Češi v minulosti milovali to, co je nejlevnější. Ale prodej okolo patnácti procent dokazuje, že tomu už tak není. A ukazuje se, že ani makléři nemají zájem nabízet nejlevnější produkt, raději vybírají pro klienty produkty cenově průměrné s větší šíří služeb.

 

*O tom, že musí zdražit povinné ručení, se ví již poměrně dlouho. Na přesných číslech to zdůvodnila Česká asociace pojišťoven. Závěr tohoto konstatování však byl, že bude záležet na každé pojišťovně, jak a komu ceny povinného ručení zvýší. Jak to bude v případě České podnikatelské pojišťovny?

Kvůli novinkám v legislativě kalkulujeme v příštím roce nárůst v průměru o deset procent. V souladu s naší strategií budeme při kalkulaci cen vycházet ze segmentačních kritérií a zohledňovat u jednotlivých skupin řidičů vývoj škodní frekvence a průběhu. Nejvíce si připlatí nejrizikovější kategorie řidičů, a to až desítky procent. Určitě budeme cenově zvýhodňovat dobré a zodpovědné řidiče, kteří jezdí bez nehod. Těch se změna sazeb dotkne nejméně. Rozdíly mezi cenami povinného ručení u jednotlivých kategorií budou rozhodně vyšší, než byly kdy v minulosti.  Pokud jde o povinné ručení, je první rok vždycky dobrý, ale v dalších letech začnou nabíhat náklady, které mají logicky časový posun. Nejnáročnější jsou náklady za újmy na zdraví, které mnohdy zatíží pojišťovnu na dlouhá léta. Na některých malých pojišťovnách tak nyní vidíme, že zdražují povinné ručení ještě daleko víc, než velké pojišťovny.

 

*Odcházejí od vás klienti k jiným pojišťovnám, aby našli výhodnější cenu povinného ručení?

Počet těch, kteří odcházejí, není nijak výrazný. Převážnou většinu našich klientů tvoří motoristé starší 35 let. Z dlouhodobých statistik je zřejmé, že žádné velké přesuny řidičů se u nás nedějí. Troufám si tvrdit, že polovina lidí v kategorii do 40 let pozorně sleduje ceny a je ochotná v případě lepší nabídky pojišťovnu změnit. Migrace je tak v této věkové skupině poměrně vysoká, ale domnívám se, že u lidí nad čtyřicet již velice klesá a v případě padesátníků a starších, je konzervativnost už značně silná.

 

*A pokud jde o havarijní pojištění – zdraží, nebo ne?

Dramatické zdražení se konat nebude. Na havarijní pojištění se pojišťují především nová auta, tam je to téměř automatické. V autobazarech si lidé kupují auta převážně na úvěr, u kterého se nevyžaduje havarijní pojištění. Bohužel v případě, kdy majitel v důsledku havárie své auto „zruší“, bude bazar vyžadovat splacení poskytnutého úvěru. Lidé nakupují ojetá auta v průměru za stopadesát až dvěstě tisíc korun, havarijní pojištění by stálo okolo čtyř až pěti tisíc korun ročně. Taková investice za jistotu a klid rozhodně stojí.

 

*Jak ovlivní ceny povinného ručení nový Občanský zákoník?

Stanovení výše náhrad odškodného při úmrtí nebo zdravotních následcích při dopravní nehodě zatím vychází z tzv. bodové vyhlášky. Od příštího roku však už bude zcela záležet na soudci, jak takovou újmu ohodnotí. A nejen to, vzniknou i zcela nové nároky na odškodnění a požádat o ně bude moci i daleko širší okruh osob než dosud. Pokud vezmeme v úvahu, že judikatura obecných soudů zohledňující novou právní úpravu se bude muset „usadit“, bude pár let trvat, než se situace v této oblasti nějakým způsobem sjednotí a stabilizuje. Nový Občanský zákoník v každém případě přinese vyšší náhrady poškozeným, což v přímé úměře povede k růstu těchto nákladů a vyšším nárokům na strukturu rezerv pojišťoven. Česká národní banka je v tomto směru velmi opatrná a ptá se nás, jak jsme připraveni a zda dokážeme zvládnout možný růst nákladů, souvisejících se škodami na zdraví. Česká podnikatelská pojišťovna je na to připravena.

red.

Zdroj: redakce

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články