ČAP radí: Aby se pro vás dovolená nestala noční můrou, pojistěte se


			ČAP radí: Aby se pro vás dovolená nestala noční můrou, pojistěte se
3.6.2014 Produkty

Statistiky České asociace pojišťoven (ČAP) potvrzují, že pojistnou událost související s léčebnými výlohami a úrazem v zahraničí hlásí v posledních letech ročně bezmála 70 tisíc českých turistů. „Průměrné náklady na jednu pojistnou událost představovaly v loňském roce 12 tis. Kč,“ říká manažerka komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová a pokračuje: „Výjimkou však nejsou ani případy, u kterých škoda dosahuje výše několika milionů korun. Náklady na sjednání cestovního pojištění se přitom pohybují v řádech desítek korun denně, což je ve srovnání s náklady na cestu a pobyt nepatrné navýšení, které za ten pocit klidu určitě stojí.“

Vyrazit si na dovolenou do zahraničí je dnes již samozřejmostí téměř pro každého. Ne každému však přijde samozřejmé sjednat si cestovní pojištění. Stále je mezi českými turisty řada těch, kteří jedou do zahraničí nepojištěni, a vzpomínky na dovolenou se pro ně stanou dlouhodobou noční můrou.

Co pojistit na prvním místě?

Základem cestovního pojištění musí být vždy pojištění léčebných výloh, které se vztahují na výdaje spojené s náhlým onemocněním, akutní bolestí, úrazem či smrtí. Jedná se o náklady na lékařské ošetření, léky, zdravotní materiál, případné náklady na hospitalizaci, lékařské zákroky a operace. Součástí je také převoz nemocného zpět do České republiky a v případě smrti i převoz tělesných ostatků. Do pojištění léčebných výloh je začleněn rovněž servis asistenční služby.

„Při sjednání pojištění je důležité zamyslet se nad všemi aktivitami, které se chystáme na dovolené provozovat,“ pokračuje Marcela Kotyrová a dodává: „Pokud máte v plánu podstoupit adrenalinové zážitky, ještě před cestou konzultujte s pojišťovnou možnosti připojištění. Každá pojišťovna má v rámci pojistných podmínek stanoveno, na co se vztahuje standardní cestovní pojištění, jaké druhy sportů jsou z pojištění vyloučeny a jaké je třeba připojistit.“ Běžné aktivity provozované v oblíbených destinacích, jako jsou jízda na vodních skútrech, nafukovacích banánech, motokárách či velbloudech, bývají zpravidla řazeny již mezi standardní rekreační činnosti a není třeba je připojišťovat. Například rafting nebo potápění však už standardní pojištění nezahrnuje. Vždy je důležité seznámit se s pojistnými podmínkami předem!

  • Výška limitu pojistného plnění u pojištění léčebných výloh by pro cesty po Evropě neměla být nižší než 1,250 mil. Kč, pro ostatní destinace je doporučený limit pojistného plnění 3 a více mil. Kč.

Důležitá je také role pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu na zdraví a majetku druhé osoby. Nechtěnou zdravotní či materiální újmu může někomu jinému způsobit každý  z nás a každý za ni též odpovídá a je povinen ji uhradit. „V případě, že máte sjednané pojištění odpovědnosti, hradí náklady poškozené straně vaše pojišťovna. Nároky poškozeného za způsobenou škodu se mohou pohybovat řádově ve stovkách tisíců korun, zejména pak, pokud se jedná o škody na zdraví,“ upozorňuje Marcela Kotyrová. Nejčastější škody na majetku hrazené z pojištění odpovědnosti jsou zničené koberce, rozbitá okna nebo dveře v hotelu. „Pojišťovny mohou krátit pojistné plnění, pokud se prokáže, že škoda vznikla pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek,“ doplňuje manažerka komunikace ČAP.

  • Minimální doporučený limit u pojištění odpovědnosti je 1,5 mil. Kč u škod na zdraví, pro škody na majetku doporučujeme limit alespoň 500 tis. Kč.

Připojištění, která se mohou hodit!

Pojistnou ochranu lze rozšířit o úrazové pojištění, pojištění zavazadel proti odcizení, ztrátě či zničení nebo například pojištění storna zájezdu. V případě zahraniční dovolené s vlastní dopravou lze sjednat také krátkodobé havarijní pojištění s územní platností pro evropské státy, které v případě nehody kryje škody na vašem vozidle. Přijít vhod může také pojištění právní ochrany. To pomůže v situacích, jež mohou nastat při kontaktu s policií po dopravní nehodě či při přestupkovém řízení nebo při ztrátě dokladů a důležitých dokumentů.

5 x NEJ z cestovního pojištění (letní sezona)

    • Nejvyšší výskyt pojistných událostí českých turistů - Chorvatsko, Turecko, Bulharsko, Itálie, Rakousko, Slovensko, Egypt, Řecko, USA, Kanada
    • Nejběžnější typy pojistných událostí - úpaly a úžehy, kožní problémy a alergie, zažívací obtíže, zánět středního ucha, záněty horních a dolních cest dýchacích, šlápnutí na ježka, pohmožděniny a zlomeniny končetin
    • Nejdražší lokality – náklady na zdravotní ošetření a léčení - USA, Turecko, Tunis, Izrael, Švýcarsko
    • Nejlevnější lokality – náklady na zdravotní ošetření a léčení - Státy v Oceánii a indonéské oblasti, Malajsie, Bulharsko
    • Nejrizikovější sporty z pohledu pojišťoven - potápění do hloubky větší než 40 m, vysokohorská turistika nad 5000 m n. m., sjezdy horských kol, jachting ve vzdálenosti delší než 3 km od pevniny, bungee jumping, canyoning, horolezectví a skálolezení, downhill, expedice do míst s extrémními podmínkami, heliskiing, speleologie

Česká asociace pojišťoven

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články