Důchodová komise jedná o zrušení druhého pilíře penzijní reformy


			Důchodová komise jedná o zrušení druhého pilíře penzijní reformy
26.5.2014 Produkty

Nová důchodová komise odstartovala debatu o tom, jak co nejrychleji a nejúsporněji zrušit druhý pilíř penzijní reformy. Tu zavedla bývalá vláda Petra Nečase. Podle představ současného kabinetu by měl přestat úplně fungovat od ledna 2016. Na jednání komise padl návrh, aby lidé přestali příspěvky do druhého důchodového pilíře posílat už na konci letošního roku, tedy o rok dřív.

Předseda důchodové komise Martin Potůček vysvětlil, proč je potřeba rozhodnout o zrušení druhého pilíře rychle. „Tam nás trochu tlačí čas, protože podle programového prohlášení vlády by měla být ukončena činnost tohoto pilíře ke konci příštího roku. A tam je samozřejmě dlouhý legislativní proces.“ 

Druhý pilíř umožňuje účastníkům přesměrovat část odvodů do důchodového systému na vlastní spoření. Mezi lidmi je o něj ale malý zájem a ČSSD navíc už při jeho zavádění slibovala, že až se dostane do vlády, druhý pilíř zruší. 

Některé strany s rušením druhého pilíře nesouhlasí. Proti se staví třeba opoziční TOP 09, která se za Nečasovy vlády na penzijní reformě podílela. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek je zásadně proti rušení druhého pilíře. 

Změn v penzijní reformě ale zřejmě bude víc. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové je nutné naopak posílit takzvaný třetí pilíř, tedy dobrovolné spoření na stáří. 

„Počítáme s tím, že bychom chtěli více motivovat zaměstnavatele, aby odváděli pro zaměstnance finanční prostředky do třetího pilíře, a chceme i motivovat lidi, aby si spořili i zvlášť,“ dodává Marksová. 

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, kam by se podle jeho strany měly převést peníze těch, kdo už si ve druhém pilíři spoří. „Jaký bude výsledek jednání nelze předvídat, ale postoj KDU-ČSL je takový, že by měly přetransformovat do třetího pilíře.“ 

Komise chce také určit konkrétní věkovou hranici pro odchod do důchodu. Zatím pevná neexistuje. A lidé tak odcházejí do penze rok od roku později. 

Rozhlas.czZdroj: Rozhlas.cz

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články