Průzkum: Evropané a obavy z dovolené


			Průzkum: Evropané a obavy z dovolené
15.8.2014 Produkty

Největší strach mají Evropané z toho, že se na svých cestách do ciziny zraní nebo onemocní (43 %). Nejvíc se nemocí bojí Češi (54 %). Z okradení má obavy třetina obyvatel Evropy, pětina se obává teroristických útoků. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov. Účastnilo se ho na 10 000 respondentů v osmi evropských zemích.

Zdravotní komplikace dali na první místo obav při dovolené kromě Čechů také Němci, Poláci, Italové, Britové, Dánové a Švédi. Španělé (40 %) se nejvíc bojí, že je na dovolené okradou. Z kapsářů a poškození majetku mají velký strach i Poláci (41 %), Italové (37 %) a necelá třetina Čechů (30 %).

Obavy z terorismu jsou celkově na třetím místě žebříčku. Největší strach z útoků mají Poláci (31 %) a Němci (29 %). Nejvíc v klidu jsou v tomto ohledu naopak seveřané. Před teroristy se na dovolené třese jen každý desátý Dán a Švéd. Z průzkumu také vyplývá, že sedm Evropanů z deseti si pojišťuje léčebné výlohy, v Česku je to dokonce devět cestovatelů z deseti. Nejlépe pojištění jsou na severu Evropy – Švédové, Dánové a Britové.

Zpožděné lety jsou noční můrou Italů a Britů

Třetina Italů (33 %) a Britů (30 %) se bojí, že na dovolenou odletí pozdě nebo jim zruší let a na letišti stráví hodiny. V Česku má z něčeho takového obavy jen každý třináctý Čech, což je nejméně ze všech zemí.  Italové i Britové se bojí zrušených a zpožděných letů zhruba stejně, ale jen pětina Italů má toto riziko pojištěno, zatímco u Britů je to 59 %.

Každý šestý Čech se bojí poškození nebo ztráty zavazadel, v Itálii je to každý třetí cestovatel. Zpožděné lety a ztráta zavazadel nechávají naprosto klidnými Dány a Švédy, stejně jako hrozba přírodní katastrofy. Zemětřesení či povodní se obává jen každý osmý Čech. V Německu, Polsku a Španělsku je to každý pátý obyvatel. 

Ženy jsou bázlivější než muži

Bez obav odjíždí na dovolenou třetina Švédů a Dánu, z ničeho nemá strach také každý šestý Čech. Z průzkumu vyplynulo, že ženy jsou obecně bázlivější než muži. Mladí lidé mají větší obavy z krádeží a poškození majetku, ale pojišťují se méně. Němci, Španělé, Italové a Poláci na rozdíl od ostatních dobře vědí, co jejich cestovní pojištění kryje. Každý desátý Evropan uvedl, že v cizině nikdy nebyl.

Průzkum realizovala společnost YouGov v období od 28. 5. – 10. 6. 2014. Provedla celkem 9.343 CAWI rozhovorů s respondenty ve věku 18-74 let ve Švédsku, Dánsku, Velké Británii, Německu, Polsku, Španělsku, Itálii a České republice.

ERV pojišťovna

 

Zdroj: ERV pojišťovna

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články