Jak zodpovědní jsou Češi cestovatelé a jaké jsou současné cestovní trendy?


			Jak zodpovědní jsou Češi cestovatelé a jaké jsou současné cestovní trendy?
28.5.2015 Produkty

Evropská pojišťovna ERV na základě dat ze svých zahraničních poboček a informací od cestovních kanceláří získala zajímavé informace popisující přístup Čechů k cestovnímu pojištění a chování klientů při cestování v současné době.

Informací o důležitosti cestovního pojištění jsou před každou sezónou, ať už zimní nebo letní, plná média. I tak z dat vyplývá, že bez komerčního cestovního pojištění vyjíždí podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny do zahraničí 17 % Čechů. Frekvence hlášených škod z ciziny přitom už třetím rokem roste. O více než třetinu narostl počet škod přesahujících částku 100 tisíc korun. Alarmující je, že pouze 9 % turistů se při sjednávání cestovního pojištění rozhoduje podle rozsahu poskytované ochrany. Čtvrtina lidí volí prostě oblíbenou pojišťovnu a pětina se na cestu pojistí souběžně s nákupem zájezdu u cestovní kanceláře. Téměř třetina Čechů uvedla, že pojistné podmínky je v podstatě nezajímají. Přečte si je jen 15 % z nás.

Češi stále častěji ruší dovolenou

„Podíl škod ze storna už dohnal výdaje za léčby nemocí a úrazů. Zatímco v roce 2012 činila storna 34 % z celkového objemu vyplacených škod, za rok 2014 to bylo už 46 %. A zvyšuje se i objem škod z pojištění storna, ten meziročně stoupl o 7 %,“ upřesňuje ředitel správy pojištění ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík. Důvod je jasný, lidé stále častěji využívají pojištění storna zájezdu, protože své dovolené nakupují dříve. To potvrzují i cestovní kanceláře, které hlásí nárůst prodejů first minute zájezdů

Kratší délka dovolené

Průměrná délka letní dovolené se letos zkrátila na 8,2 dní, přitom ještě před pěti lety Češi strávili letním odpočinkem více než 10 dní. Vyplývá to z dat ERV Evropské pojišťovny a jejích sesterských společností, které se specializují na cestovní pojištění. Lépe než my jsou na tom třeba Poláci, kteří si dopřejí v průměru 10 ti denní letní dovolenou v cizině. Nejdelší letní dovolenou tráví v letních měsících za hranicemi němečtí turisté, a to 13 dní, přičemž ještě před třemi lety to bylo 10 dní. Italové naopak tráví dovolenou většinou doma. Mimo svůj poloostrov jezdí v průměru pouze na 4,3 dny.

Češi jsou národem cyklistů

Horská kola jsou naším nejoblíbenějším sportem na letní dovolené. V žádné z dalších sledovaných zemí se cyklistika nevešla mezi tři nejpopulárnější. Rádi také zkoušíme potápění, jízdu na čtyřkolkách a horolezectví. Italové a Poláci se na letní dovolené nejraději potápějí. V oblibě mají také surfování a kitesurfing. Španělé kromě toho milují vodní skútry a plážové sporty.

I když některé cestovní kanceláře hlásí nárůst počtu klientů, celkově jich mají méně. V roce 2014 to bylo 1,6 milionů zájezdů, o rok dříve to bylo ještě 1,9 milionů. Dalších 400 tisíc lidí si přes CK zajišťuje pouze ubytování nebo dopravu. Čtvrtina lidí si koupí zájezd přes internet, pětina na kamenné pobočce CK. Roste však počet individuálních cest, kterých bylo v loňském roce téměř 2 miliony (54 % všech zahraničních cest).

Zdroj: ERV pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články