Jsme pojištěni? Tak plnou parou vpřed!


			Jsme pojištěni? Tak plnou parou vpřed!
28.8.2015 Produkty

Češi jsou národem vodáků. Tím jsme známí po celé Evropě. V posledních letech se však u mnohých posouvá představa pádlování na řece směrem k většímu luxusu. Z kánoe do sportovního člunu nebo do plachetnice přechází stále více lidí a pojištění sportovních a rekreačních plavidel je v kurzu čím dál tím víc. A jaká rizika kryje?

Pojištění sportovních a rekreačních plavidel se vztahuje na sportovní čluny, plachetnice a motorové čluny s pevnou podlahou. I přes nemalou cenu těchto člunů, nakupují Češi podobné hračky stále více a rok od roku stoupá i zájem o jejich pojištění. Největším boomem byl rok 2012, kdy pojišťovny zaznamenaly výrazně zvýšený zájem o tento produkt.

Produkt pojištění plavidel se dělí na pojištění odpovědnostní a havarijní, přičemž záleží hlavně na klientovi, proti čemu všemu se chce nechat pojistit. V základu, jsou například u pojišťovny HDI, pojištěna rizika jako:

  • Poškození, zničení nebo ztráta specifikovaného plavidla na vodě
  • zničení nebo poškození během nakládky a vykládky
  • zničení nebo poškození během pozemní přepravy
  • zničení nebo poškození při spouštění na vodu a vyzvedávání na pevninu
  • zničení nebo poškození během letního i zimního uložení.

Dále pojištění kryje živelní události, jako jsou požár, výbuch, úder blesku, zřícení letadla, výbuch sopky, zemětřesení, mořetřesení, pád stromů a stožárů i střet s pohyblivým a nepohyblivým objektem.

Co se týče spoluúčasti, tak HDI nechává výběr havarijního pojištění na klientovi. Má na výběr ze tří možností, a to 350 euro, 700 a 1500 euro. „Co se týká našich klientů, musím konstatovat, že jsou velice zodpovědní a snaží se jakýmkoli škodám vyhnout. Čas od času se však nějaká ta škodná událost stane, ale nejčastěji se jedná o případ, kdy někdo narazí do lodě našeho klienta.“ Komentovala Petra Bártová, upisovatelka z pojišťovny HDI.

Hodnota lodí, které jsou nejčastěji pojišťovány, se průměrně pohybuje okolo půl milionu korun a nejčastěji jde o motorové čluny. A jaké jsou oblíbené destinace?  Češi podle zkušeností hojně míří se svými mořskými bárkami do Chorvatska a Itálie. V obou těchto zemích je však (na rozdíl od ostatních zemí EU) pojištění odpovědnosti za újmy povinné. V Itálii je dokonce limit až 6 mil euro a kapitáni musí mít modrou kartu. Tu při sjednání pojištění u pojišťovny HDI obdrží automaticky ihned po úhradě pojistného.

Česká republika má několik velkých osobností, které prosluly právě díky jachtingu. Jedním takovým je Milan Čáp, který je mistrem ČR v kategorii fireball yacht. A světoběžník Rudolf Krautschneider, autor knihy Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka, který je mořeplaveckou legendou a dokázal, že na plachetnicí je možné zdolat téměř cokoli. Obeplul Antarktidu a doplul na všechny kontinenty. Obě tyto osobnosti vložily během svých husarských kousků důvěru právě do HDI a jeho pojištění sportovních plavidel.

Češi se brázdění vodních hladin určitě nebojí a je jisté, že popularita jak tohoto sportu, tak i pojištění sportovních plavidel bude nadále stoupat.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články