Ministerstvo pro místní rozvoj zpřísní dohled nad cestovními kancelářemi


			Ministerstvo pro místní rozvoj zpřísní dohled nad cestovními kancelářemi
12.5.2014 Produkty

Ochrana zákazníků před krachem cestovní kanceláře se má zvýšit. Pojišťovny budou mít povinnost zaplatit lidem náhradu za zrušený nebo jinak zkažený zájezd i v případě, že majitel dovede cestovní kancelář ke krachu úmyslně. To v současnosti není možné.

Vyplývá to z důvodové zprávy k novele zákona o podnikání v cestovním ruchu. Ta měla přijít do sněmovny již v loňském roce, ale kvůli rozpuštění dolní parlamentní komory se tak nestalo. Nyní ji ministerstvo pro místní rozvoj znovu poslalo do legislativního procesu.

Novela má mimo jiné pro cestovky zavést nové limity pojistného plnění. Zatímco v současnosti se musejí pojistit minimálně do výše 30 procent plánovaných tržeb z prodeje zájezdů, nově to má být alespoň ve výši čtyř milionů korun pro cestovní kanceláře, které nabízejí zájezdy leteckou dopravou, a jeden milion korun pro kanceláře prodávající autobusové zájezdy, pokud je oněch 30 procent plánovaných tržeb nižší, než jsou tyto částky. Důvodem jsou zkušenosti klientů některých cestovních kanceláří, které byly nedostatečně pojištěné, a jejich klienti pak při krachu dostali pouze zlomek ceny zájezdu. Pojištění by pak mělo krýt nároky klientů cestovek v plné výši.

Cestovní kanceláře podle návrhu budou muset každý měsíc evidovat počty prodaných zájezdů a výši tržeb. V opačném případě jim bude hrozit vysoká pokuta. Budou také informovat ministerstvo a pojišťovny o každé změně svého podnikatelského záměru, například pokud se týká dopravy, destinací nebo počtu klientů.

Ministerstvo pro místní rozvoj pak má podle novely získat větší pravomoci při dozoru nad cestovními kancelářemi a pojišťovnami, které je pojišťují. Pojišťovny ho budou mimo jiné muset informovat o změně pojistné smlouvy v souvislosti s nárůstem tržeb za zájezdy a o odmítnutí uzavřít pojistnou smlouvu s kanceláří.

Pokud ministerstvo zjistí, že cestovní kancelář nesplnila některou z povinností, například oznámit pojišťovně zvýšení tržeb z prodeje zájezdů, může jí zakázat uzavírat nové smlouvy a rozšiřovat již uzavřené. "Cílem opatření je zabránit zvyšování počtu zákazníků, ohrožených v případě, že cestovní kancelář nebude schopna dostát svým závazkům, a dále zvyšování počtu zákazníků, kteří by se podíleli na pojistném plnění podle platné pojistné smlouvy," konstatuje ministerstvo v důvodové zprávě.

týden.cz

Zdroj: týden.cz

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články