Penzijně připojištěných loni přibývalo méně


			Penzijně připojištěných loni přibývalo méně
17.2.2011 Produkty

Počet účastníků penzijního připojištění v roce 2010 stoupl na 4,53 milionu, což byl proti konci roku 2009 nárůst o 133 000. Tempo růstu penzijního pojištění je tak mírnější než v předchozích letech.

V loňském roce bylo uzavřeno 496 000 nových penzijních připojištění, což je o 29 000 méně než předloni. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

Růst táhne především ochota zaměstnavatelů podporovat penzijní připojištění, ve druhé polovině loňského roku pomáhala i diskuze o penzijní reformě, řekl ČTK Tomáš Prouza z poradenské firmy Partners. S rostoucím počtem klientů a objemem majetku je podle něj čím dál palčivější otázkou řešení nákladů příštích období a transformace penzijních fondů. „MF stále ještě nepředložilo návrh řešení tohoto problému, neumím si ale představit, že by nebyl vyřešen před zahájením důchodové reformy,“ dodal.

S rostoucím počtem účastníků roste také objem státních příspěvků, které jsou jim poskytovány ze státního rozpočtu. V roce 2010 činil objem vyplacených státních příspěvků 5,51 miliardy Kč, což je o 164 milionů Kč více než za rok předchozí. Celkový objem účastnických příspěvků (bez příspěvků zaměstnavatelů) se loni zvýšil na 23,218 miliardy Kč, což představuje nárůst o 263 milionů Kč proti roku 2009. Růst objemu účastnických příspěvků koresponduje s rostoucím počtem penzijních připojištění. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich ale na trhu zbylo deset.

Ministerstvo financí

Zdroj: Ministertvo financí

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS