Pojištění vozidel: Proč je povinné a co nám hrozí, když ho neuzavřeme


			Pojištění vozidel: Proč je povinné a co nám hrozí, když ho neuzavřeme
6.10.2015 Pojištění aut

Povinné ručení je pojistkou, která je, jak už z názvu vyplývá, povinná pro každého majitele motorového vozidla. Hradí se z ní škody způsobené provozem vozidla druhým osobám. Bez ní se určitě nevyplatí vyjet. Riskujete nutnost zaplatit vzniklou škodu a navíc pokutu.

Setkat se na silnici s někým, kdo pojištění vozidel vyřízené nemá, je velmi nepříjemnou záležitostí, pokud se stane nějaká nehoda. Naštěstí většina řidičů je zodpovědných a bez povinného ručení s autem nevyjíždějí. Pokud působíte na cestách škodu někomu jinému, hradí se právě z vaší pojistky. Pokud pojistku vozidla máte řádně vedenou a zaplacenou, nebudete se muset o nic starat ani sahat hluboko do své peněženky.

Povinné ručení si můžete zřídit u některé z mnoha pojišťoven, které jej nabízejí. Záleží čistě na vás, která nabídka vám přijde zajímavá a je pro vaše účely vhodná. Pokud chcete porovnat ceny a nabídky pojišťoven rychlostí blesku, použijte k tomu srovnávač TopSrovnani.cz. Výsledek napoví, kterou pojistku zvolit, a pokud chcete, můžete si ji ihned sjednat online. Zřizuje se na jeden rok, a existuje i sezonní povinné ručení, vhodné pro zvláštní případy. To se hodí zejména majitelům motocyklů, kteří vyjíždějí jen v létě za pěkného počasí. Kalkulačka pro pojištění vozidel vám pomůže ušetřit a získat takový produkt, který bude splňovat potřebné parametry. Je to jednodušší, než procházet nabídky každé pojišťovny zvlášť a porovnávat je svépomocí.

Pojišťovna hradí poškozenému škody na zdraví, majetku a třeba i ušlý zisk. Pokud se prokáže, že jste nehodu zavinili úmyslně, řídili jste i přes zákaz řízení, nebo pod vlivem drog či alkoholu, může na vás vaše pojišťovna vymáhat úhradu části škody zpětně.

Důležité je vědět, že pojistka se vtahuje na jakéhokoliv řidiče vašeho automobilu. Povinné pojištění vozidel se vztahuje nejen na vás, pokud jako majitel vozu řídíte, ale i na ty situace, kdy auto půjčíte někomu jinému, nebo bude řídit další člen rodiny. Jiné to ale může být u některých dalších pojistek, například havarijní. To byste si měli sjednat, pokud chcete chránit své vlastní vozidlo a nechat si uhradit škody, které na něm vznikly za různých okolností. Nemusí jít ani o havárii, ale například o živel nebo vandalismus.

Přestože je povinné ručení už podle svého názvu povinné, stále se najdou řidiči, kteří zcela zbytečně riskují. V České republice je podle údajů České kanceláře pojistitelů okolo tři čtvrtě milionu aut bez pojištění. Jejich velká část je sice mimo provoz, ale stále zbývá odhadem 200 000 vozů, které povinné ručení nemají a jejich majitelé s nimi více či méně jezdí.

Vyvstává otázka, co nám hrozí, pokud si nesjednáme ani nejlevější povinné ručení pro vaše vozidlo? Pokud s nepojištěným vozidlem způsobíme škodu, bude ji na nás Česká kancelář pojistitelů vymáhat. Zároveň hrozí pokuta 5 000 až 40 000 Kč a ztráta řidičského oprávnění na jeden rok. Pokud nám jedno povinné ručení končí, měli bychom si sjednat do 14 dnů nějaké další. Pojišťovny svým klientům většinou končící pojistky připomínají, ale neměli bychom na to spoléhat.

Co tedy udělat, když s vozidlem právě nejezdíme a nechceme platit zbytečně pojištění vozidla? Správně bychom měli uložit registrační značku na registr vozidel. Pokud si koupíme nové auto, je nutné sjednat si pojištění vozidel ihned. Pokud jej necháme několik dní nepojištěné, vystavujeme se riziku sankcí.

Zdroj: Komerční sdělení

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS