Poslanci ruší příspěvek na neplatiče povinného ručení


			Poslanci ruší příspěvek na neplatiče povinného ručení
8.12.2014 Produkty

Sněmovna zrušila příspěvek, který platí motoristé České kanceláři pojistitelů za neplacené povinné ručení. Kancelář varovala, že tento krok povede ke zvýšení pojistného, podle obhájců zrušení k tomu však nebude důvod. O budoucnosti příspěvků nyní rozhodne Senát

Sněmovna v pátek odmítla návrh na zamítnutí novely s poukazem na to, že ministerstvo chystá propracovanější verzi, která by mohla být přijata na jaře příštího roku.

Příspěvek, který slouží k úhradě škod z provozu aut bez povinného ručení, platí od 2009. Poslanci navrhli jeho zrušení v rámci novely, kterou předložili poslanci KSČM a která upravovala vymáhání příspěvků za neplacené povinné ručení. Komunisté původně navrhovali, aby právo kanceláře vymáhat příspěvek zaniklo až po třech letech.

Sněmovní hospodářský a rozpočtový výbor však doporučily tento příspěvek zrušit s tím, že poplatek je jen další sankce. Obhájci zrušení argumentovali mimo jiné tím, že příspěvek do garančního fondu vymáhá kancelář mnohdy neoprávněně od těch, kteří již příslušné vozidlo nevlastní. Příčinou jsou takzvané polopřevody automobilů, kdy nový vlastník vozu jej nepřihlásí na sebe.

Po vlastnících nepojištěných vozidel, kteří způsobili nehodu, mají náhradu škody vymáhat dopravní úřady obcí s rozšířenou působností. Vozidlo nepojištěného vlastníka bude vyřazeno z registru vozidel ve správním řízení.

Ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora již dříve varoval, že vzroste počet nepojištěných aut, jichž je asi 120 tisíc. Podle České kanceláře pojistitelů splatí zhruba 30 procent z nákladů na nepojištěné škody viníci nehod. Zbytek je hrazen z příspěvků od nepojištěných motoristů.

Z webových stránek české kanceláře pojistitelů vyplývá, že počet vozů s povinným ručení stoupl v letošním 1. pololetí o 104 tisíc, registrovaných vozidel bylo podle statistiky Centrálního registru vozidel asi 7,8 milionů.

iDNES.cz

Zdroj: iDNES.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články