Poslanci zamítli odvody z povinného ručení pro hasiče


			Poslanci zamítli odvody z povinného ručení pro hasiče
23.3.2011 Pojištění aut

Poslanci už v prvním čtením zamítli předlohu, podle níž by pojišťovny musely hasičům odvádět čtyři procenta z částky vybrané od motoristů na povinném ručení. Peníze měly jít podle předkladatele, Středočeského kraje, na modernizaci hasičské techniky. Pojišťovny hradí hasičům výjezdy k nehodám.
S novelou nesouhlasila vláda ani pojišťovny, podle nichž by hrozilo zdražení pojištění. Již v prosinci poslanci zamítli prakticky totožný návrh Pardubického kraje.

"Povinné ručení je daň, kterou musí platit každý, kdo chce jezdit vozidlem po silnicích. Hradí se z něho škody, které způsobí, a náklady spojené se zásahy záchranných jednotek k nim patří," obhajoval předlohu středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD).

Předlohu ale koalice bez potíží zamítla. Novela zákona o pojišťovnictví předpokládala, že dvě procenta z ručení by šla profesionálním a další dvě procenta dobrovolným hasičům. Sbory se potýkají podle autorů předlohy s nedostatkem peněz, řádově jim chybí miliardy korun. Odráží se to údajně v jejich akceschopnosti a to hlavně kvůli stavu techniky. Díky dotacím by hasiči dostávali ročně asi miliardu korun navíc.

Podobný model funguje na Slovensku. Pojišťovny si ho údajně pochvalují, protože lepší hasičská technika vede ke snížení nákladů na krytí pojistných událostí. Odvody z povinného ručení zprvu prosazoval i ministr vnitra Radek John, po debatách ale ustoupil názoru koalice.

iDnes

Zdroj: iDnes

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Srovnání povinného ručení

Aleš Procházka,  23. 3. 2011

Dobrý den,
pokud sháníte jakékoli povinné ručení pro Váše vozidlo, můžete bezplatně vyplnit tento odkaz
http://postni.cz/porovnani
Zde vyplníte údaje o Vašem voze a můžete zjistit, že ušetříte až 64 procet! Pokud chcete, můžete porovnat také havarijní pojištění.
Samozřejmě vyplnění může být pouze z informativních důvodů. Vše je zcela jednoduché a zdarma. Děkuji.
Procházka

RSS