Povinné ručení pravděpodobně bude financovat hasiče


			Povinné ručení pravděpodobně bude financovat hasiče
21.3.2013 Pojištění aut

Do závěrečného schvalování se aktuální pozměňovací návrh novely (doporučení Výboru pro bezpečnost) dostal v úterý večer.

Původní návrh novely zněl na příspěvek ve výši 6%. Tato částka byla nakonec změněna na 3%, která budou pojišťovny z povinného ručení odvádět do Fondu zábrany škod. Fond bude kontrolovat Česká kancelář pojistitelů.

Fond zábrany škod bude tvořen z odvodů z přijatého pojistného, z výnosů z investování dočasně volných prostředků tohoto fondu a dalších prostředků za předcházející kalendářní rok. Očekávaná částka, která by se takto mohla získat je 500 miliónů korun.

Z té bude hasičům náležet necelých 60 % a mají být využity na nákup techniky. Zbytek má být rozdělen mezi záchrannou službu, policii a programy pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Podle pojišťoven klesla cena povinného ručení v průběhu minulých let o více než 25 % a je na hranici retability.

Povinné ručení začalo pomalu zdražovat už v loňském roce. Kromě nákladů byly pojišťovny významně zatíženy růstem DPH. „Hlavně byly o DPH zatíženy likvidační práce a samozřejmě i servisy v této věci vykročily směrem ke zvýšení cen.“ uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Podle něj se jedná "vlastně o další daňové zatížení velmi úzké skupiny občanů, v našem případě motoristů."

Poslanec Boris Šťastny kritizoval tuto novelu jako nesystémový krok: “…stát má povinnost zajišťovat občanům určité penzum služeb! Je to obrana země, je to bezpečnost, je to zajištění požární ochrany, integrovaného záchranného systému atd. Na to občané platí příslušné daně…Jestliže se stát rozhodne … přerozdělovat systém placení soukromého pojištění, soukromého pojistného… k financování, zajištění potřeb, které stát má z jiných daní občanům garantovat, je to nesmyslné zvěrstvo”

Poslanec Vojtěch Filip se odvolával na povinnost pojistit “…ale jakmile mám povinnost se pojistit na to nebo na ono, tak potom samozřejmě taková povinnost musí stíhat i toho, kdo v tom systému podniká.”

Poslanec Rudolf Chlad pak argumentoval zisky pojišťoven

"Jedna z nejmenších pojišťoven, která pojišťuje auta, Slavie, má roční čistý zisk čtvrt miliardy korun, a je to jedna z nejmenších pojišťoven. Čili to, že by se mělo zvyšovat pojistné, je problém zástupný - návrh pojišťoven." Poznámka redakce: pan poslanec účelově manipuluje fakta,  podle výroční zprávy pojišťovny Slavia, dohledatelné na Justici.cz, činí její čistý zisk  za rok 2011 5,445 milionů korun.

Novelu zákona podpořil náměstek ministra financí Radek Urban

 

oPojištění.cz

Zdroj: oPojištění

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články