Vyvarujte se chyb při změně vlastníka automobilu


			Vyvarujte se chyb při změně vlastníka automobilu
8.11.2013 Produkty

Provozované vozidlo musí mít dle zákona sjednané povinné ručení, avšak řadě majitelů vzniklo při změně vlastníka nepojištěné období. Česká kancelář pojistitelů v posledních čtyřech letech zaregistrovala celkem 350 tisíc takových případů. Tato chyba se nejčastěji objevuje v momentě, kdy původní vlastník zruší na základě kupní smlouvy povinné ručení, avšak nový majitel vyčkává s uzavřením nového pojištění až na zápis do registru vozidel. Řadu pochybení vlastníků vozidel zaznamenala ČKP také při pořízení havarovaného vozidla za účelem opravy a dalšího provozování či rozebrání na náhradní díly.

Nejčastější chybou je domněnka majitele, že se stává novým vlastníkem teprve, když je zapsán ve velkém technickém průkazu. To je však velký omyl, majitelem se stáváte již uzavřením kupní smlouvy. K tomuto datu velmi pravděpodobně původní majitel, který nechce za vaši jízdu nést odpovědnost, zruší povinné ručení. Vy máte povinnost sjednat si na vozidlo ihned nové pojištění,“ říká Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Například za dva týdny bez povinného ručení zaplatí vlastník provozovaného osobního automobilu s objemem válců motoru do 1850 ccm příspěvek nepojištěných do garančního fondu ve výši téměř 900 Kč. Zdánlivě nevelká částka není jedinou komplikací, která může potkat vlastníka vozidla v nepojištěném období.

Pokud řidič způsobí v době, kdy se s novým nepojištěným vozidlem teprve seznamuje, dopravní nehodu, pak je náhrada za škodu vymáhána právě na něm. V praxi může jít o desítky až stovky tisíc korun, u velkých škod na zdraví i miliony. „Nepojištěný viník nehody často argumentuje tím, že původní majitel ještě vozidlo neodhlásil (je tedy stále majitel) nebo že zaměstnanec pojišťovny do smlouvy uvedl špatné datum začátku pojištění. Ve všech těchto případech však nese odpovědnost za škody způsobené nepojištěným vozidlem přímo jeho vlastník. Sjednejte si proto povinné ručení už ode dne, kdy jste uzavřeli kupní smlouvu. Pokud neznáte všechny údaje nebo očekáváte např. změnu SPZ, sjednejte si povinné ručení i bez těchto informací a do smlouvy je doplňte později,“ radí Jakub Hradec.

Příklady z praxe: Nový vlastník zakoupeného nákladního vozidla převážel nepojištěný automobil přes celou republiku. Když mu přišla výzva k úhradě příspěvku nepojištěných, argumentoval tím, že se chtěl pojistit zpětně, protože v době zakoupení automobilu neměl k dispozici velký technický průkaz a všechny informace o vozidle. Pojišťovny pochopitelně žádné „zpětné“ pojištění neumožňují. Přitom předložení velkého technického průkazu není nezbytnou podmínkou pro uzavření pojistné smlouvy a lze ho předložit pojišťovně dodatečně.

Jiný muž předal své vozidlo k prodeji do autobazaru a při výročí pojistné smlouvy již neuhradil pojistné na další období. Pojištění pak po určité době zaniklo. Po obdržení výzvy reagoval, že vozidlo nepoužíval. Neuvědomil si ale, že vozidlo, jehož byl stále vlastníkem, může při předváděcí jízdě v bazaru způsobit dopravní nehodu.

Oba tyto případy skončily pouze úhradou příspěvku nepojištěných do garančního fondu. Rozhodně však šlo o velmi rizikové chování, které mohlo vlastníky vozidel v případě nehody zadlužit na celý život.

Na co si dát pozor při změně vlastníka vozidla

Provozované vozidlo nesmí být nepojištěné ani jeden den.

Povinné ručení je nutné sjednat k datu, kdy se stanete vlastníkem vozu (k datu uvedenému v kupní smlouvě).

Nespoléhejte na pojištění prodávajícího. Pokud ho zruší, tak vám vznikne nepojištěné období.

Při pořízení auta nečekejte až na změny (přehlášení) v registru vozidel, prodávající již mohl povinné ručení zrušit ještě před přepisem vozidla, a vaše vozidlo je proto nepojištěné.

Povinné ručení si sjednejte, i pokud nemáte v ruce velký technický průkaz a neznáte SPZ, která bude na autě, až ho přihlásíte na sebe. SPZ při sjednání neuvádějte a doplňte ji do pojistné smlouvy dodatečně.

Povinné ručení si sjednáte okamžitě i přes internet a telefon. Pojištění pak platí od okamžiku, který je uvedený v pojistné smlouvě. Zelená karta a pojistná smlouva vám přijde e-mailem a vy si ji vytisknete.

Pokud si sjednáváte pojištění na pobočce či u zprostředkovatele, zkontrolujte si v pojistné smlouvě, od kdy vám platí. Odkazovat se na zprostředkovatele, který smlouvu špatně vyplnil (uvedl chybně počátek pojištění), vám při nehodě nepojištěným vozidlem nepomůže. Svým podpisem v pojistné smlouvě jste potvrdili správnost údajů.

Vozidlo musí být pojištěné, i pokud ho předáte k prodeji do autobazaru nebo na opravu do autoservisu. Pokud ho neplánujete po delší dobu provozovat, tak uložte SPZ do depozita na registru vozidel a dočasně ho odhlaste. Pozor, dočasně odhlášené vozidlo bez SPZ v žádném případě nesmí na veřejnou komunikaci.

Pojistit se nikdy nelze zpětně na již proběhlé období.

A co havarovaná vozidla?

Do častých problémů se dostávají také ti, kteří koupí havarované vozidlo a plánují ho delší dobu opravovat. Pokud nechcete mít vozidlo pojištěné, odstavte ho mimo veřejnou komunikaci a dočasně ho vyřaďte z registru vozidel.

Vozidlo, které plánujete rozebrat na náhradní díly, ihned po zakoupení trvale odhlaste z registru vozidel.

Pokud nechcete vozidlo delší dobu provozovat (např. z důvodu dlouhodobé opravy) a nechcete mít auto pojištěné, pak vozidlo odstavte mimo veřejnou komunikaci a dočasně je vyřaďte v registru vozidel.

I auto po nehodě označené pojišťovnou za totální škodu je v registru vozidel stále vedené jako provozované, musíte ho tedy alespoň dočasně vyřadit z registru vozidel, abyste se zbavili zbytečných problémů s pojištěním.

 

Česká kancelář pojistitelů

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články