Zrušení příspěvků do Garančního fondu ČKP. Stoupne počet nepojištěných vozidel?


			Zrušení příspěvků do Garančního fondu ČKP. Stoupne počet nepojištěných vozidel?
17.3.2015 Pojištění aut

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhala příspěvky za nepojištěná vozidla od roku 2009. Bohužel kvůli zmatkům v registru často posílala neoprávněné výzvy. A tak sněmovna s účinností od 15. 1. 2015 příspěvky zrušila. Podle ČKP jde o krok, kterým se vracíme do let minulých.

 

Díky příspěvkům klesl počet nepojištěných vozidel z 250 tisíc na 125 tisíc. ČKP předpokládá, že zrušením těchto příspěvků, bude počet nepojištěných vozidel opět stoupat.

 

Levné povinné ručení díky příspěvkům nepojištěných

Díky příspěvkům nepojištěných ušetřila ČKP pojištěným motoristům na povinném ručení zhruba 2,2 miliardy korun. Před rokem 2009 byl totiž příspěvek na nepojištěné škody zahrnutý v ceně povinného ručení. „Po roce 2009 byly omezeny příspěvky pojišťoven do Garančního fondu. Redukce nákladů povinného ručení měla vliv na pokles ceny pojištění, které postupně zlevnilo o více než 30 procent,“ uvedl Jakub Hradec, výkonný ředitel ČKP.

 

Poctiví plátci povinného ručení si znovu připlatí

Škody nepojištěných se budou i nadále financovat z Garančního fondu, jen se změní zdroj. Pojišťovny tak budou muset pokrývat nepojištěné škody, které se nedaří vymáhat po samotných vinících nehod. „Pokud budou muset pojišťovny opět přispívat na nepojištěné škody, pak bude ze zákona nutné tento dodatečný náklad pochopitelně zohlednit v pojistném. Scénáře o vývoji počtu a výši nepojištěných škod ukazují, že by povinné ručení mohlo v důsledku zrušení příspěvků nepojištěných zdražit v řádu stovek korun,“ dodal Jakub Hradec.

 

Jak minimalizovat náklady na pojištění vozidel

Co dělat, když se proroctví ČKP vyplní, a poctiví motoristé budou doplácet na nepoctivé? To že jedna pojišťovna zdraží pojistné o pět set korun, neznamená, že druhá na tom bude stejně. Nezapomínejme, že povinné ručení je komplexní produkt, který nemá jasně stanovenou cenu za jednotku. A každá pojišťovna má jiné cílové skupiny a segmenty klientů. K lepší orientaci na trhu by Vám mohl posloužit srovnávač povinného ručení, který Vám nabídne přehledné porovnání všech nabídek na tuzemském trhu.

 

Příspěvky nepojištěných v Evropě fungují

Bude-li stoupat počet nepojištěných vozidel, veškerá snaha eliminovat motoristy bez povinného ručení tak přijde vniveč. Příspěvky nepojištěných přitom fungují úspěšně v řadě evropských zemí již několik desítek let. Zda je to krok vpřed nebo vzad, ukáže až čas.

 

Díky příspěvkům klesl počet nepojištěných vozidel z 250 tisíc na 125 tisíc. ČKP předpokládá, že zrušením těchto příspěvků, bude počet nepojištěných vozidel opět stoupat.

 

 Autor: PFP s.r.o.

Zdroj: PFP s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články