Pojištění vinic, produkt, který by chtěl pojišťovat každý


			Pojištění vinic, produkt, který by chtěl pojišťovat každý
12.8.2015 Produkty

Horký vzduch se válí po celé české krajině a slunce praží na každičký list a střechu nepolevujícím žárem. Zatímco žně jsou v plném proudu a zemědělci si pochvalují letošní úrodu, na východě republiky zraje jedna z nejoblíbenějších tuzemských plodin. Víno. Jak se pojišťovny starají o rizika spojená s pěstováním vinné révy a jak se může letošní počasí podepsat na úrodě?

Nejvyhlášenější vinařskou oblastí České republiky je Morava. Naprostá většina vinic se vyskytuje právě zde a každý, kdo sem někdy zavítal, mohl okusit pohostinnost lidí a krásu krajiny zarovnané do řádků keříků s bobulemi.

Pěstitelé vinné révy jsou však stejně jako ostatní zemědělci vystaveni mnoha rizikům, které mohou jejich pečlivou práci zničit. Mráz, nebo krupobití může úrodu značně poškodit, nebo snížit její výnosy. Proti těmto rizikům chrání české vinaře pojistný produkt pojištění vinné révy.

Jednou z pojišťoven, které se věnují tomuto produktu, je Agra pojišťovna. Ta na českém území zajišťuje pojištění pro stovky hektarů vinic. Rizik, která mohou ohrozit výnos vinic je mnoho. Nálety ptáků, plísně, hmyz, extrémní sucho a další rozmary počasí. Pojištění se však zaměřuje pouze na ty vlivy, kterým není majitel vinice schopen předejít. Takže zatímco před ptáky se mohou vinice chránit sítěmi, postřiky zase před útoky hmyzu a plísní, produkt pojištění vinné révy zahrnuje dvě hlavní rizika, kterým nelze předejít, a to mráz a krupobití. Je také možné pojistit školku vinné révy i mladou zatím neplodící vinici. Co se týče plnění, tak jeho výše se u obou rizik liší. Menší škodu mrazem je totiž vinice schopna sama nahradit. 

Rozmary počasí jsou stále velmi nepředvídatelné a ani v posledních pěti letech není možné říct, jaké z rizik zde převažuje. „Pojištění plodin je v tomto velmi specifické – škodovost se meziročně velmi mění, kolísá. Před pěti, šesti lety jsme evidovali ve větší míře škody mrazem. V posledních dvou letech - včetně 2015 - žádné škody mrazem na vinné révě nebyly. Ani výraznější škody krupobitím, ale letos ještě není sklizeno, na bilancování je brzy,“ komentuje Marek Bizoň, ředitel obchodní a likvidační služby Agra Pojišťovny a na dotaz ohledně letošního extrémně suchého počasí dodává „Tak jako u ostatních plodin se zcela určitě sucho projeví nižšími výnosy, resp. bobule jsou malé, není v nich tolik šťávy jako v letech s více srážkami. Ve větší míře trpí mladé vinice, které ještě nemají plně rozvinutý kořenový systém.

wine1Pokud již dojde k pojistné události a vinici zasáhne jeden ze zmíněných živlů, nastupuje zkušený likvidátor. Určitě si říkáte, že likvidovat podobné události musí být práce snů. Proto, aby mohl likvidátor pracovat s tímto druhem pojištění, musí mít samozřejmě jisté zkušenosti. „Likvidátor musí znát vinnou révu velmi důkladně. Měl by mít znalosti ohledně růstových fázích, agrotechnice a pěstování, odrůdách, chorobách, škůdcích, atd. Samozřejmostí je znalost pojistných podmínek na pojištění vinné révy, franšízy, spoluúčasti, typy pojištění atd. Pro nás je ideální likvidátor člověk z praxe, v tomto případě tedy vinař nebo vinohradník,“ popisuje vlastnosti ideálního likvidátora Marek Bizoň.

U zprostředkovatele jsou nároky na odbornou znalost vinařství poněkud nižší. Měl by mít základní obecné znalosti ohledně vinné révy jako plodiny, orientovat se v pěstebních postupech a zběžné znát i fáze vegetace a odrůdy.

Při vyplácení pojistného má pojištěný u Arga pojišťovny spoluúčast 8%, Česká pojišťovna na zemědělské plodiny vyžaduje procent 10. U vinné révy je ještě přihlíženo ke stádiu zralosti bobulí a výše vyplaceného pojistného je hodnocena podle fáze zrání plodů. Stádium před měknutím bobulí a stádium po. „Fáze měknutí bobulí je v podstatě již jedna z posledních růstových fází. Po této fázi již nastává zrání. Z hlediska plnění je to důležité, protože od tohoto stádia, u vybraného produktu pojištění, zvyšujeme oproti stanovenému poškození krupobitím pojistné plnění o několik procent. Důvod je jednoduchý. Pokud dojde k poškození od tohoto stádia, je poté náročnější a pracnější sklizeň. Proto chceme tyto zvýšené náklady na sklizeň klientovi částečně eliminovat,“ vysvětluje Marek Bizoň.

IMG-20150627-WA0003_20150812114336119

Každý, kdo si představí likvidaci nějaké škody na vinici, si jistě dovede představit „nebezpečí“ pro likvidátora, spočívající v podobě pozvání na koštování a případné ovlivnění. Podle slov Marka Bizoně je to však nepravděpodobné. Likvidátoři jezdí vždy ve dvou a často se likvidace účastní i oblastní vedoucí případně kolegové z Rakouska.

I tak můžeme toto odvětví považovat za jedno z těch nepříjemnějších, které lze vůbec pojišťovat a je třeba si uvědomit, že i díky krytí pojišťoven může české vinařství i nadále vzkvétat.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články