Přes 4 tisíce klientů každoročně využije pojištění odpovědnosti z běžného života


			Přes 4 tisíce klientů každoročně využije pojištění odpovědnosti z běžného života
14.11.2013 Produkty

S platností nového občanského zákoníku od 1. 1. 2014 se bude více než nyní posuzovat odpovědnost za škodu a výše odškodnění – nově se bude zohledňovat například i nehmotná újma. Nový zákon navíc upravuje i současnou praxi, podle které přichází za nehmotnou újmu finanční satisfakce na řadu až jako úplně poslední a přednost mívá třeba omluva. Nový občanský zákoník bude upřednostňovat naopak satisfakci v penězích. V praxi to bude znamenat značný nárůst výše škod.

„Je to správná cesta, poškození by neměli doplácet na škody, které jim způsobil někdo jiný. A pokud nebude viník škody pojištěn, bude muset škodu uhradit ze svých prostředků. Proto očekáváme významný nárůst zájmu o odpovědnostní pojištění, případně navýšení limitů pojistného plnění,“ upozorňuje na přicházející změny Michael Neuwirth, ředitel Úseku pojištění majetku a odpovědnosti v pojišťovně Kooperativa.

Kromě povinného ručení se legislativní změny dotknou právě i běžné odpovědnosti v občanském životě. Zejména případů, kdy dojde ke škodě na zdraví. Například Váš pes pokouše souseda nebo na sjezdovce srazíte lyžaře a lyžař se zraní. V takovýchto případech se odškodnění může vyšplhat do milionových částek.

Počet škod z pojištění odpovědnosti v běžném životě každoročně přibývá. „Za celý rok 2012 jsme registrovali 4459 škod, za devět měsíců letošního roku je to už 4567 škod. Podobné je to i s průměrnou výší škody, v roce 2012 to bylo 9420 Kč, v letošním roce je to již 11 064 Kč. Nejčastěji se jedná o drobné škody, kdy náš klient vytopí souseda nebo děti poškodí cizí majetek. S příchodem nového občanského zákoníku ale můžeme očekávat i několikanásobný růst těchto částek,“ doplňuje Miroslav Novák, ředitel centra likvidace pojistných událostí v Kooperativě.

Obdobné změny očekávají pojišťovny i v případě profesní odpovědnosti, například u nemocnic nebo u škod způsobených zaměstnavateli.

Kooperativa

Zdroj: Kooperativa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články