Český vývoz na Ukrajinu dál klesá, pojišťovna dala ruce pryč


			Český vývoz na Ukrajinu dál klesá, pojišťovna dala ruce pryč
23.7.2014 Pro firmy

Státní agentura znovu začne pojišťovat zakázky na Ukrajině teprve po zlepšení situace v zemi.

Vývoz tuzemských firem na Ukrajinu letos dál prudce klesá. Kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu se export v dubnu propadl o 51,2 procenta na 1,49 miliardy korun. V květnu klesl o 43,1 procenta, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Za prvních pět měsíců letošního roku se export na Ukrajinu propadl o 3,7 miliardy korun (tedy o 29,4 procenta) oproti předcházejícímu roku.

"V procentickém vyjádření toto číslo vypadá velmi dramaticky, ale celkový podíl našeho vývozu na Ukrajinu činí 0,6 procenta, takže v globálním pohledu pro ČR nejde o zásadní výpadek. Z pohledu některých jednotlivých společností se však může jednat o poměrně velký problém," říká místopředseda Asociace exportérů a ředitel ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk.

Vývoz se nyní nepojišťuje

"Pokud se jedná o nejbližší období, nelze očekávat zásadní obrat k lepšímu. Dokonce bych řekl, že v tomto směru může dojít na pár měsíců ještě k dalšímu zhoršování situace," dodává Daněk.

Obrat podle něj může nastat až v okamžiku, kdy Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), eventuálně komerční pojišťovny, začnou vývoz opět na toto teritorium pojišťovat.

EGAP dala od projektů na Ukrajině ruce pryč v únoru. "Situaci denně analyzujeme a průběžně konzultujeme s našimi akcionářskými ministerstvy. Vše ovšem závisí na dalším vývoji v této zemi," uvedla mluvčí agentury Hana Hikelová.

aktuálně.cz

Zdroj: aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články