Kauza Institutu finančního poradenství (IFP) očima experta Světové banky


			Kauza Institutu finančního poradenství (IFP) očima experta Světové banky
21.5.2012 Pro občany

Důmyslně maskovaný podvod brněnské společnosti Institut finančního poradenství (IFP) se začal rozpadat v prosinci loňského roku, když jí Česká národní banka, dozorčí orgán nad finančním trhem, udělila šestimilionovou pokutu za nekalé obchodní praktiky v období od března 2009 do prosince 2010. Definitivně se pak sesypal letos v únoru, kdy ČNB zamítla návrh IFP na rozklad společnosti.

Pokuta v prodlení

Jakkoliv zásah ČNB signalizuje směřování finančního dohledu správným směrem, sankce v podobě pokuty mohla přijít mnohem dříve, a ušetřit tím spoustě lidí problémy plynoucí z podvodných praktik IFP. Tak alespoň vývoj kauzy vnímá Tomáš Prouza, specialista Světové banky na ochranu spotřebitele a finanční gramotnost. „Je velmi dobře, že se ČNB konečně rozhoupala k činu a začala být ráznější. Stejně jako to, že lidé zodpovědní za ochranu spotřebitele konečně pochopili, že některé agresivní a klamavé praktiky skutečně nelze trpět, protože ještě před pár lety někteří právníci tvrdili, že dávat lidem podepisovat směnky pro krytí storen je naprosto v pořádku a v souladu s českou legislativou,“ komentuje Prouza vývoj v oblasti finanční regulace. „Jen je škoda, že zásah nepřišel dříve, informací o podivném postupu IFP bylo na trhu dost už někdy od roku 2009 a rychlejší zásah by spoustu lidí zachránil od velmi drahé chyby,“ dodává s poukazem na datum rozhodnutí ČNB o pokutě pro IFP. 

Informační mezera

Kromě možnosti včasnějšího zásahu však podle Tomáše Prouzy propásla ČNB také příležitost prostřednictvím této kauzy lépe informovat veřejnost. „Bohužel mi ze strany ČNB chyběl ještě druhý krok, a to aktivnější informování veřejnosti o tom, proč byla pokuta udělena, a zejména jak se mají poškození bránit. Když už ČNB řekla ono "A", tedy že kroky IFP jsou v rozporu se zákonem, mělo automaticky přijít i "B" v podobě rady, jak se bránit směnečnému platebnímu rozkazu, a vystříhat se tak zbytečných problémů. Právě kauzy jako IFP jsou velmi dobrou příležitostí pro finanční vzdělávání a je škoda, že ČNB tento jasně pochopitelný příklad nevyužila pro varování ostatním,“ vysvětluje Prouza.

Co ukázala kauza IFP

Případ Institutu podle Prouzy ukázal také na některá slabá místa a nedostatky, jež by měly vést k určité reflexi dozorčích orgánů. ČNB by měla lidem především poradit, že podepisovat směnky jako ručení za finanční produkty může být velmi nebezpečné. Řada poškozených by jistě také přivítala radu, jak postupovat v případě, že jim domů přijde směnečný platební rozkaz. Třídenní lhůta na podání odporu je totiž velmi krátká a lidem často ani nedá prostor najít si právníka a zareagovat,“ upřesňuje Prouza s tím, že ČNB by měla rovněž jasněji definovat svou představu nekalých a agresivních obchodní praktik. „Firmy by si pak nedovolily používat to, o čem se veřejně mluví jako o zakázaném chování. Tato upozornění by jistě ráda používala i média, a potřebná varování by se tak dostala k více lidem,“ uzavírá. 

Základní kameny podvodné pyramidy

Podstata nekalých praktik IFP, jak uvedla ČNB, tkvěla v pyramidové hře s pravidlem uzavřené pojistné smlouvy a podepsané směnky. Společnost totiž „primárně“ nabízela lidem se zájmem o přivýdělek možnost působit jako pojišťovací zprostředkovatel České podnikatelské pojišťovny (ČPP). Podmínkou k uzavření smlouvy o spolupráci byl však zároveň také podpis pojistné smlouvy ČPP, zavazující samotného zprostředkovatele platit po dobu dvou let dva tisíce korun měsíčně. Dodržení tohoto závazku si IFP jistila směnkou, respektive pokutou ve výši 24 nebo 48 tisíc korun v případě vypovězení pojistné smlouvy. Směnku společně s pojistnou smlouvou dotyční při vidině atraktivní odměny 12 tisíc za každého nového zákazníka za šikovné manipulace zástupců IPF podepisovali.

Jeden případ za všechny

K oblíbeným „terčům“ zástupců IFP patřili studenti a také například ženy na mateřské. Mezi ně patřila také paní Jana, která přiznává i svůj podíl viny: „Do problému jsem se dostala vlastní chybou, nalákala mě vidina snadného výdělku. Později se ukázalo, že to byla pěkná hloupost a zas tak snadné to nebylo. Chtěla jsem si přivydělat k rodičovské dovolené, asi půl roku jsem pojištění platila a pak jsem poslala na IFP výpověď,“ popisuje svůj případ. „Následovali telefonáty z IFP, jestli jsem si vědoma, že mě čeká pokuta 48 tisíc korun,“ dodává paní Jana s tím, že se rozhodla vyhledat pomoc u neziskové organizace HELP, která nyní přes Facebook svolává podvedené klienty a připravuje hromadnou žalobu. „Můj případ je nyní ve fázi přípravy podání k soudu,“ uzavírá se slovy, že díky HELP už snad brzy všechno skončí.

Podvedení klienti se mohou o hromadné žalobě sdružení HELP a kauze IFP podrobněji dočíst na stránkách www.facebook.com/podvodIFP.

Jana Koláriková

Zdroj: Jana Koláriková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

xiaozhengm

xiaozhengm,  8. 12. 2015

2015-12-8 xiaozhengm  
<h1><a href="http://www.gucci-borse.it" title="gucci borse"><strong>gucci borse</strong></a><h1>
[url=http://www.tory-burchoutlet.in.net][b]tory burch outlet[/b][/url]
http://www.truereligion-outlet.in.net

ponuka pôžičky platiť

Mr Partrick devlin,  1. 6. 2014

Prajeme si, aby z úveru, ktorým vôbec, že je v núdzi úveru na nízkou úrokovou sadzbou vo výške 3%. Dávame sa úver z minima 5.000,00 EUR s maximálnou 100 miliónov dolárov, libier, eur. V prípade záujmu, kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu: partrickdevlin21@gmail.com

je to smutné ako niekto ponúka niečo pri čom už rozmýšľa ako pri tom ošklbe chudáka,

juliana cmoriková,  27. 4. 2014

Ja som si tiež chcela privyrobiť,že aby som si niečo našetrila keď som zostala zrazu sama a na invalidnom dôchodku,tak som sa dostala akurát na psychiatriu,lebo keď sa mi to akosi nezdalo chcela som od zmluvy odstúpiť ,samozrejme sa nedalo,lebo moji ,,agitátory,,by boli prišli o provízie,po čase keď mi prišla zmluva a pozerala som to ,nakoniec mám tam uvedeného syna,tak to že ako keby som bola poistila jeho,na tom by nič nebolo,keby nebol poplach,že to netreba platiť,lebo že česká a slovenská sa rozpadá.V priebehu dvoch rokov neprišla žiadna UPOMIENKA až keď sa dlh navýšil vtedy prišla zmenka že ju treba zaplatiť,ale to je už ako pokuta,potom mi prišiel splátkový kalendár,kde som tiež zaplatila 21 splátok a teraz mi prišiel ďalší ani keby som do teraz tam nebola nič platila.No veľmi som zvedavá ako to dopadne,toto je hrozné čoho sa človek dožije,keď by už mal mať trocha zaslúženého pokoja,

žaloba

Vladislav Brett,  2. 5. 2013

Dobrý den taky jsem naletěl firmě IFP chtějí pp mě zaplatit směnku a dokonce to dali i exekutorovi poraďte prosím co s tím děkuji

Hromadné trestní oznámení

Orchidej,  19. 9. 2012

Pokud se chcete připojit k hromadnému trestnímu oznámení na IFP, napište na spotrebitel@spotrebitel.cz, nebo zavolejte tel. 775 476 080 nebo 775 476 090. Také je dobré si stěžovat na České obch. inspekci podatelna@coi.cz a také tu stížnost poslat po internetu na Českou nár. banku, která jim dala pokutu 6.000.000 a IFP stále pokračuje ve své činnosti - ve svých nekalých praktikách. Čím více stěžovatelů, tím lépe.

Kauza institut finančného poradenství

Blanka Maláková,  14. 2. 2013

Ja som zo Slovenska a tiež som podvedená touto inštitúciou, nič som nepodpísala ani na školení som nikdy nebola, ktovie,kto to za mna sfalšova, rada by som sa pripojila k hromadnej žalobe, pretože firma Vota real z Bratislavy vymáha odomňa peniaze, ktoré som  živote nedostala je to 1871,46eur  a ja netuším začo.prišiel mi doporučený list a nič iné...Ak sa to dá, ak to pomôže nielen mne, ale aj iným podvedeným Slovákom aj Čechom, tak sa pridám.

x

jozef,  22. 4. 2013

Som zo slovenska a tiež by som potreboval pomôcť z IFP

I náš syn naletěl

Jiří Peš,  25. 9. 2012

Mám zájem se připojit k trestnímu oznámení na IFP.
Mám 21 letého syna, který na tento podvod naletěl v červenci 2010. Jako studentovi jsme  museli pomoci my rodiče. Dlužnou částku jsme ČPP doplatili a tím také byla dodržena podvodná smlova s IFP. Pojistnou smlouvu jsme zrušili po 2 letech a jednom měsíci při zaplacené celkové částce 48 000 Kč.
  
Teď v září synovi přišla upomínka na zaplacení pokuty 24 000 Kč pro nedodržení smlouvy IFP, avšak od firny DAIMLER z Olomouce, které IFP údajnou pohledávku postoupilo. Volal jsem tam, a bylo mi řečeno, že pokuta musí být zaplacena protože ČPP mému synovi pojistnou smlouvu vypověděla sama pro neplacení pojistného. Zajímavé. Právník ČPP nám napsal potvrzení o zaplacení celkové částky pojistného za dva roky z důvodu vydání směnky a jiný právník nám pomohl napsat dopis, kde bylo především zdůrazněna neplatnost této smlovy v plném rozsahu a neoprávněnost  vymá

IFP

Leoš,  28. 10. 2012

Taky jsem se nechal napálit. A to hned dvakrát. To po druhé, když mě oslovil pan Libor Jelínek s tím, že pdává hromadnou žalobu. Dal jsem mu peníze a k soudu nedošlo. Na místo toho i když mám zaplaceno přišli dopisy kde má zaplatit za směnku. Tak že kdo máte podobný problém, podejte žalobu na uznání neplatnosti smlouvy. Argument je že byla sjednána podvodně a nebyla v souladu s dobrými mravy o čemž svědčí i 6mil. pokuta od ČNB. Soud určitě vyhoví. Na základě toho žádejte navrácení směnky a podejte trestní oznámení, protože Vám určitě vznikla škoda a tu máte právo. V současné době také chystám žalobu a jak do toho zabředáívám tak to vypadá že ne jednu. Svá práva si budu bránit a není nic horšího, než nechat vše v klidu a myslet si že zrovna na mě zapomenou. Ti podvodníci se neštítí ničeho!!!

Kauza IFP

Jana Koláriková,  24. 5. 2012

Pokud má někdo další informace k jedné ze zúčastněných stran v kauze IFP, své zkušenosti může poslat na adresu: redakce@opojisteni.cz.

Dobrý web

Jiří Peš,  25. 9. 2012

Našel jsem v Parlamentních listech odkaz na web,  kde otevírají stránky na téma  PODVODY IFP.

Odkaz: http://nekolikvet2011.webnode.cz/

redakce

jirka-x,  21. 6. 2012

nač jste chtěli reakce zúčastněných,když je ignorujete bez odezvy,budete asi vážně prestižní společnost...

IFP & HELP

jirka-x,  23. 5. 2012

presne jak je uvedeno v prispevku vyse,me osobne prijde jednani OS HELP minimalne podezrele - zajimala se vubec autorka clanku o toto sdruzeni vice nebo si jen nekdo neco precetla a "hodila to na web" Jen doufam,ze jsou tak kristalove cisti a plni energie se bojovat za prava podvedenych lidi a ti neskonci stejne, ci jeste hure...

Vybírání čl. příspěvků OS HELP je mi podezřelé

Jiří Peš,  20. 8. 2012

Chápu že soudy něco stojí, ale vzhledem k tomu že se dá předpokládat postih IFP a tedy že žalující uspějí, platí náklady soudu žalovaná strana. Jako otec podvedeného syna  IFP nemám k OS HELP z výše uvedených důvodů důvěru.

POZOR!!!! na firmu DAIMLER s.r.o. Brno Příkop 843/4, 602 00 Brno, IČ 292 91 305. Můj syn dostal oznámení od IFP že tato firma jeho pohledávku o zaplacení pokuty 24 000 Kč přebírá.

podvodníci

libuše x,  17. 11. 2016

S  IFP jsem měla techtle mechtle pouze květen-červen 2009.Všechno zrušila po první splátce. Připomínali mi tzv.letadlo. Já zaplatila 24 ooo dostala potvzení na platbu a vrátili směnku. Fy. Daimler mi ted až po SEDMI leteposlala jejich vyděračský dopis. Tato firma má čirou náhodou prakticky stejnou adresu jako IFP.Poslala jsem jim opisy dokladu a sepsala protokol na policii čr.Ode mne nic nedostanou.taky mi nic nedali.

,,Daimler"

ter.nedvedova,  13. 9. 2012

Dobrý večer,máte ještě někdo problém s touto firmou?Mě přišel také od nich dopis,že mám zaplatit 24tis.tak jsem se proti tomu odvolala.

HELP??

michal.vohr,  22. 5. 2012

Stačí zadat do googlu "HELP - Sdružení práv podvedených" a vyběhne stejný počet odkazů chvály jako odkazů na podvodné jednání společnosti HELP..  

Kde je pravda?  Neskočí podvedení společností IFP do podvodu od HELP?

Zápůrčí žaloba

os HELP,  18. 6. 2012

Dobrý den,
zasíláme informace ohledně zápůrčí žaloby včetně průvodních informacích, zdravíme redaktorky serveru a žádáme o kontakt.

https://docs.google.com/document/d/1v0ti8713-a1zftdmaW9R7LiwK3HiPzWkzyuIsBNfUxs/edit


www.podvedeni.cz

pan

Antonin Kalisch,  10. 9. 2012

Dobry den,chtěl bych se připojit,k žalobě na IFP.Tel.773535535 kalisch@seznam.cz 12.10 mam soud v Brně,ohledně avalovani směnky.Děkuji Kalisch

RSS

Související články