Pojišťovny vydaly za léky v 1. čtvrtletí o 670 mil. méně – kvůli nižší DPH


			Pojišťovny vydaly za léky v 1. čtvrtletí o 670 mil. méně – kvůli nižší DPH
28.5.2015 Pro občany

Oproti loňskému roku se v prvním čtvrtletí vydalo ze zdravotního pojištění o 670 milionů korun méně. Stalo se tak po snížení daně z přidané hodnoty. Pacienti mohlí díky tomuto kroku ušetřit téměř 100 milionů korun. Zjistila to analýza Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÜKL). Podle ministra zdravotnictví, Svatopluka Němečka by se uvolněné peníze mohly například přesunout do nákladné léčby rakoviny a jiných vážných chorob.

Do loňského roku činila daň z přidané hodnoty 15 procent, poté se snížila na 10 procent. Analýza se zaměřila na přípravky, které se úplně či částečně hradí ze zdravotního pojištění. Srovnávalo se první čtvrtletí tohoto roku s loňským posledním kvartálem.

Celkem se sledovalo 84 procent pořizovaných léčiv. Podle ředitele SÚKL Zdeňka Blahuty u 88 procent z nich ceny buď poklesly, nebo se zvýšily maximálně o procento.

Pokud by zdravotní pojišťovny proplácely stejné množství léčiv jako v posledním čtvrtletí loňského roku, vydaly by o 670 milionů korun méně. Podle Blahuty by se tak v meziročním srovnání jednalo o úspory dvě až tři miliardy.

Nemocní, kteří si platí léčivé přípravky z pojištění, si v průměru dopláceli 14 procent částky. Pokud by se předepisovalo ve stejném množství jako loni, pacienti by letos uspořili víc než 390 milionů korun. Maximální doplatek se snížil o 4,45 procenta.

Podle Němečka se tak nepotvrdily obavy, že by ze snížení DPH na léčiva měly mít prospěch hlavně farmaceutické firmy.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS