Ruce pryč od špatných finančních rad. Jak je odhalíte?


			Ruce pryč od špatných finančních rad. Jak je odhalíte?
9.1.2015 Pro občany

V lednu se zdá, jako by měl každý v záloze nějakou finanční radu, návod nebo tip, o které chce v novém roce podělit. Návody jak hospodařit s penězi padají na úrodnou půdu především u těch, kteří jako novoroční předsevzetí plánují více šetřit, vypořádat se s dluhy nebo šikovně investovat.  Právě financí se týkají tři čtvrtiny novoročních předsevzetí, které si dává necelá polovina Čechů (46 procent podle průzkumu ING Bank). Jenže po vyslechnutí některých „zaručených“ postupů, bude člověk v lepším případě kroutit hlavou, zda jsou myšleny vážně, v horším případě se jimi bude řídit.

„Narazit na někoho, kdo se vydává za finančního odborníka a chce radit, jak nakládat s našimi penězi, je v dnešní době snadné. Stačí se podívat na množství reklam na internetu, které slibují pohádkové zbohatnutí. Místo zhodnocení ale v takových případech často o investované prostředky spíše přijdeme. Nemusí jít jen o reklamu. I naši známí mohou v dobré víře šířit polopravdy a nesmysly, které způsobí více škody než užitku. Naštěstí existují způsoby, jak některé pochybné rady spolehlivě odhalit,“ říká Dušan Šídlo, analytik poradenské společnosti Broker Trust.

Na co byste si tedy měli dávat pozor?

Papouškující rádce. Nedává vám rada smysl ani po druhém přečtení či vyslechnutí? Chyba nebude na vaší straně. Nejasné a těžce srozumitelné sliby mají často zamlžit nevýhodnou skutečnost. Pokud doporučení nerozumíte a nedokážete přesně určit, jaké pro vás může mít důsledky, rozhodně se jím neřiďte. Vždy si nechte vše vysvětlit. Doplňujícími otázkami zjistíte, zda dotyčný problematice rozumí, nebo jen papouškuje naučené fráze. Pokud si není jistý, tak od jeho rad ruce pryč.

Neodbytné nabídky. Ten, kdo chce mít prospěch z toho, že se budete řídit jeho „radou“, většinou nebude čekat, až ji sami objevíte, ale bude se vám ji snažit opakovaně podstrčit. Třeba mailem, na sociální síti nebo reklamou. Příkladem mohou být nabídky lákající na velké zisky za malý vklad, typicky jsou zaměřené na obchodování s cizími měnami, spekulacemi s kurzem akcií nebo ještě hůře na postupy, jak vyhrávat v internetových kasinech. Ve většině případů se provozovatelé těchto stránek snaží jen nalákat důvěřivce, aby z nich vytáhli peníze.

Mně to vyšlo, vám určitě taky. Každý by rád následoval úspěšné investice. Co vyjde jednomu, se ale nemusí vyplatit ostatním. Když vám bude známý vyprávět, jak vydělává na rostoucích cenách bitcoinů, zlata či akcií, a že byste je měli také nakoupit, uvědomte si, že v době, kdy budete investovat vy, už mohou být ceny na vrcholu a na vás bude čekat jejich propad. Zároveň nemusí daný typ investice vyhovovat vaší nátuře či zkušenostem. Konzervativní investoři nebo začátečníci by si rozhodně neměli nechat vnutit investice do divokých burzovních spekulací. Ušetří si tak minimálně bezesné noci a peníze.

Ušité na míru. Pro všechny. Jednoduchá paušální řešení, která se tváří jako všeplatné návody pro každého, ve skutečnosti fungují jen pro málokoho. „Skutečně dobrá finanční rada bere v potaz individuální problémy, zázemí a možnosti každého jednotlivce. Jednoduše platí, že ten, kdo vám radí, by vás měl znát,“ říká Dušan Šídlo ze společnosti Broker Trust.

Radí, nebo prodává? Vždy se zamyslete nad tím, kdo vám radí a proč. Doporučí vám známý například založit si skvělé bankovní konto? Dost možná je „skvělé“ hlavně proto, že za doporučení nového klienta dostane provizi. Vždy se zamyslete, zda vám dotyčný opravdu radí, něco prodává nebo sleduje jiný prospěch.

Mávnutí kouzelného proutku. Pozor na rady, které slibují rychlá a snadná řešení dlouhotrvajících finančních problémů. Většinou tak funguje jen výhra v loterii nebo nečekané dědictví od „strýčka ze Švýcarska“. Ačkoliv se vám budou mnozí snažit namluvit opak, cesta k finančně zajištěnému životu je dlouhá, lze po ní ale kráčet spokojeně a úspěšně dojít do cíle.

Není jiná možnost. „Pokud se nebude řídit touto radou, vaše finance jsou v troskách, je to vaše jediná možnost,“ bude se vám mnohdy snažit „rádce“ namluvit. V takové chvíli rychle sešlápněte pomyslnou brzdu. Opravdu není jiná možnost, nebo jen dotyčný nechce, abyste hledali alternativy?

„Jde o vaše peníze, věnujte sami čas hledaní dalších možností nebo si nechte poradit od odborníků. Ještě nikdy člověk neměl tolik příležitostí, jak se snadno dostat k informacím, jako má dnes. Čas investovaný do ověřování nabízených rad i rádce samotného, se vám bohatě vyplatí,“ uzavírá Dušan Šídlo z Broker Trustu.

Autor: Dušan Šídlo

Zdroj: Dušan Šídlo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články