Vyplatí se pojistit i domácícho mazlíčka?


			Vyplatí se pojistit i domácícho mazlíčka?
27.10.2014 Produkty

V dnešní době si můžeme vybrat ze široké škály pojistek, které nám v nepříznivé situaci pomohou. Sjednáváme si životní pojištění, chráníme svůj domov nebo automobil. Dvě třetiny domácností má ale také domácího mazlíčka, který je leckdy jako jeden z členů rodiny. Jak ale chránit před úrazem nebo nemocí i jeho? Nebo co dělat v případě, pokud by způsobil škodu na zdraví nebo majetku jiné osobě? I proti těmto životním nástrahám se lze pojistit.

Na co lze zvíře pojistit?

Mít domácí zvíře přináší radosti i starosti všem majitelům a nikdo nemůže počítat s tím, že se zvířeti nic nestane. Pokud taková situace nastane, veterinární péče se může velmi prodražit. Proto některé pojišťovny nabízí pojištěním domácích mazlíčků. Pojistit lze zejména tři oblasti: Pojištění léčebných výloh, pojištění proti uhynutí či utracení nebo pojištění odpovědnosti za škodu. Co se týče prvních dvou položek, ty nabízejí v České republice pouze tři pojišťovny. Česká pojišťovna s pojištěním Mazlíček, Česká podnikatelská pojišťovna s Hafanem, ta se specializuje pouze na psí mazlíčky a Slavia pojišťovna s pojištěním Pejsek a Kočička. Ostatní zvířata mohou být připojištěny pouze na odpovědnost za škodu.

Proč by mělo být zvíře pojištěno?

Stejně jako u jiného pojištění, jde o krytí případných rizik. U pojištění léčebných výloh jde především o léčebné výlohy na veterinární péči jako jsou například ambulatní chirurgické zákroky nebo nutná hospitalizace. Pojistné limity se pohybují od 10 000 Kč do 30 000 Kč, přičemž majitelé musí počítat i se spoluúčastí, která se může pohybovat v řádech tisíců korun.

Jaké jsou podmínky?

Ani v tomto případě neplatí, že pojišťovny pojistí každé zvíře. Každá má svoje kritéria, která se shodují ve dvou kategoriíích. První z nich je věk zvířete, druhá je jakékoli označení.

U České pojišťovny jsou limity pro přijetí zvířete do pojištění Mazlíček následující: Pes do 40 kg musí být mladší 8 let, pes nad 40 kg musí být mladší 4 let a kočka musí být mladší 8 let. „Výše spoluúčasti na pojistném plnění se zvyšuje s přibývajícím věkem při léčení nemoci nebo při úhynu (nikol při úrazu), a to z důvodu vysoké rizikovosti u starších zvířat. Z pojištění léčení úrazu nebo nemoci uhradí pojišťovna 70% prokazatelně vynaložených nákladů na léčení, a to až do výše sjednaného limitu,“ uvedl zástupce České pojišťovny, Jan Marek.

Slavia pojišťovna požaduje u pojištěného zvířete označení mikročipem nebo tetováním, ale také registraci a evidenční známku. Co se týče stáří, pes musí být starší 6 měsíců, kočka minimálně 5 měsíců stará.

„U ČPP se náklady na veterinární léčbu vztahují pouze na psy. Nejdůležitějším faktorem při sjednání je stáří psa. Plemeno ani hmotnost nerozlišujeme. Pojištěn může být i obyčejný voříšek starší 6 měsíců, tak i pes, který v době sjednání ještě nepřekročil věk 8 let. Nevyžadujeme čipování nebo tetování, ale registraci na příslušném úřadu. Za cenově zvyhodněných podmínek můžeme pojistit i psy členů Horské služby, asistenční a canisterapeutické psy,“ říká tisková mluvčí ČPP, Renata Čapková.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Co se týče odpovědnosti za škodu nebo zdraví, kterou způsobí zvíře, možnosti nabízí vícero pojišťoven. Společným bodem je, že se pojištění nevztahuje na náš vlastní majetek. Toto pojištění může být součástí pojištění odpovědnosti z běžného občanského života nebo součást pojištění domácnosti a vztahuje se především na škodu na zdraví, majetku nebo za způsobenou finanční škodu. Změnou oproti pojištění léčebných výloh je rozšíření pojištění nejen na psy a kočky, ale i na další domácí zvířata.

oPojištění.cz

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články