Rušit druhý pilíř by byla velká chyba


			Rušit druhý pilíř by byla velká chyba
3.7.2013 Produkty

Do druhého pilíře vstoupilo za první půlrok letošního roku 74 573 lidí -to je mnohem méně, než se čekalo. 65,6 % z nich je starších 35 let. Uvedl to prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda.

Příčinou nízké účasti ve druhém pilíři je neexistující politický konsensus na penzijní reformě, ale i destruktivní kampaň, kterou rozpoutala opozice. „Vládní vysvětlovací kampaň navíc začala příliš pozdě,“ konstatoval Svoboda.

Dobrým znamením toho, že mladí (a nejen mladí) lidé začínají rozumět financím, je skutečnost, že účastníci volili většinou dynamický a vyvážený fond. „To dává smysl. Jejich vklady budou totiž automaticky 5 let před penzí převedeny do fondů s konzervativní strategií,“ vysvětlil Svoboda.

„Pětatřicátníci mají do důchodu ještě 30 let, takže je před nimi relativně dlouhý investiční horizont a zcela reálně předpokládají, že v dynamických fondech bude z dlouhodobého pohledu vyšší výkonnost,“ doplnil viceprezident Asociace penzijních fondů Aleš Poklop.


Co s klienty

Počet lidí, kteří během prvního pololetí letošního roku vstoupili do druhého pilíře, je nižší, než se čekalo. Pro penzijní společnosti se ale nic nemění.

„Všechny penzijní společnosti se budou dál starat o klienty, kteří k nim vstoupili. Nehraje roli, jestli má některá penzijní společnost jednotky nebo desítky klientů,“ řekl Svoboda a dodal: „ Penzijní reforma je správná cesta a všichni uděláme vše pro to, aby druhý pilíř přečkal i potenciální politické turbulence. Když už se Česká republika konečně rozhoupala a pustila se do reformy důchodového systému, byla by obrovská škoda celý proces zastavit a vrátit zpět do bodu nula. Na tom by byli nejvíc biti lidé, na jejichž důchody stát za pár let mít skutečně nebude. Jsem rád, že i ČSSD už přestává mluvit o rušení 2. pilíře a spíš naznačuje, jak by se měl změnit.“

Podle studie CERGE by podle Svobody mohli dnešní třicátníci očekávat důchod 6 500 korun.


Varovná čísla

Zatímco v roce 2012 bylo u nás ještě 57 % třicátníků a „jen“ 43 % šedesátníků, o třicet let později to bude naopak.

V roce 2042 bude v ČR 62 % šedesátníků a 38 % třicátníků. Demografický problém je prostě fakt - tak je to v celé Evropě. Rušit druhý pilíř by proto byla velká chyba.

A jak se lidi stavěli k důchodové reformě?

Podle výzkumné zprávy Millward Brown pro Deníky VLP s důchodou reformou rozhodně souhlasí jen 38 % lidí, ale dalších 36 % „spíše souhlasí“.

Zbývající procenta spíše nesouhlasí (6 %), rozhodně nesouhlasí (3 %) nebo to neumí posoudit (17 %).


Co bude dál

Poslanci předloží návrh na úpravu 2. pilíře. Změnu inicioval odstupující ministr financí Miroslav Kalousek.

Cílem navržených změn je umožnit dědici, který je straší 18 let a je účastníkem důchodového spoření, výběr mezi převodem zděděného podílu na prostředcích účastníka na svůj osobní důchodový účet a výplatu tohoto podílu. To současná úprava neumožňuje.

Poslanci také navrhnou, aby bylo možné ze systému po 5 letech vystoupit (ale 40 % naspořených peněz se vrátí zpět, jen 60 % připadne účastníkovi).

Novela rovněž navrhne 15letou rentu (ta je zatím buď 20letá nebo doživotní).

A co je velmi důležité, navrhovaná novela během příštího roku umožní opětovný vstup zájemců do 2.pilíře.

Aby však novela prošla Parlamentem, bude to vyžadovat 101 poslaneckých hlasů.

 

Asociace penzijních fondů

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články