Seriál pojištění finančních rizik: Pojištění prodloužené záruky


			Seriál pojištění finančních rizik: Pojištění prodloužené záruky
4.6.2015 Produkty

V dnešním článku budeme pokračovat v seriálu o pojištění finančních rizik a představíme si pojištění prodloužené záruky.

Popis záruky a rozsah pojištění

Každé zboží, které si kdokoli koupí, je kryto zákonnou zárukou za vady resp. dle nového občanského zákoníku - zárukou za jakost při převzetí. Na jaké typy vad se zákonná záruka vztahuje? Jsou to všechny takové vady, že kdyby o nich kupující věděl, tak by si zboží nekoupil.

Příklad: Při koupi kávovaru každý člověk oprávněně předpokládá, že jeho použití bude bezpečné. Pokud během standardního použití kávovar 3x za sebou vyhodí pojistky, pak je jasné, že s takovým kávovarem je něco špatně. A je také jasné, že kávovar s takovou vadou si nikdo vědomě nekoupí. Takže toto je přesně moment pro uplatnění plnění ze zákonné záruky za vadu. A jaká je délka zákonné záruky? Maximální zákonná záruční doba jsou 2 roky a po této době již zákonné ručení prodejce či výrobce vždy končí.

A vypršení doby zákonné záruky - to je přesně ten moment, kdy se otevírá prostor pro pojištění prodloužené záruky. To znamená, že pokud chce prodejce zboží získat konkurenční výhodu tím, že nabídne svým zákazníkům pro své zboží delší záruku, než požaduje zákon nebo než nabízí konkurence, může využít tohoto pojištění. V tomto případě tedy pojišťovna přebírá závazek prodejce zboží poskytnout protiplnění (nejčastěji formou opravy vadného zboží) v případě, že v průběhu pojištění se na zboží objeví vada.

A na jaké typy vad se toto pojištění vztahuje? Z logiky věci vyplývá, že se jedná o stejný typ vad jako u zákonné záruky.

A v jakých segmentech se pojištění prodloužené záruky využívá nejčastěji? Standardní je použití tohoto pojištění v oblasti prodeje automobilů a dále v oblasti prodeje elektroniky a domácích elektrických spotřebičů. Běžná doba pojištění prodloužené záruky se pohybuje od jednoho do tří let nad rámec zákonné záruky.

Jak jsme už napsali výše, tak rozsah pojistného krytí by měl být identický s rozsahem zákonné záruky. Z druhé strany je určitě možné smluvně dojednat jak rozšíření, tak i zúžení pojistného krytí oproti zákonné záruce. Zde už záleží pouze na dohodě mezi pojišťovnou a příslušným obchodníkem.

Prodej pojištění, risk management, pojistitelé

Toto pojištění se vzhledem ke svému charakteru logicky prodává především skrze obchodníky, na jejichž zboží se pojištění prodloužené záruky vztahuje. V oblasti prodlužené záruky pro automobily - to jsou výrobci vozidel, resp. jejich značkoví importéři a dealerské sítě. Analogicky u pojištění prodloužené záruky u domácích spotřebičů nebo elektroniky jsou to prodejci tohoto zboží. Fakt, že pojištění prodloužené záruky je dost rozšířené i v segmentu spotřebního zboží, dokumentuje i to, že pojištění nabízejí pro své zboží jak kamenné obchody typu Datart, tak i internetový prodejci typu Alza.cz.

Risk management je v tomto případě standardní a vychází se ze škodních statistik jednotlivých výrobků, na které se pojištění vztahuje.

A které pojišťovny jsou aktivní v tomto pojištění? Fakticky všechny neživotní pojišťovny na našem trhu v menší či větší míře toto pojištění nabízejí. Z pojistitelů specializovaných čistě na pojištění finančních rizik, je to pojišťovna BNP Cardif, která je výrazně aktivní v tomto segmentu a která má ve svém portfoliu např. již zmíněné společnosti Datart a Alza.cz

Zdroj: Zdeněk Janata

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články