Slováci nesou krizi hůře než Češi, šetří na benefitech


			Slováci nesou krizi hůře než Češi, šetří na benefitech
2.1.2014 Produkty

Zatímco ekonomická situace českých firem je poměrně stabilní, slovenské společnosti v 36 % pociťují zhoršení. To má vliv i na zaměstnanecké benefity: Češi se mohou těšit ze stoupající nabídky, Slováci je naopak částečně redukují.

Mezi nejčastější zaměstnanecké benefity se v obou zemích řadí mobilní telefon, stravenky, vzdělávání a pitný režim. Stejně tak se v obou zemích mohou zaměstnanci těšit z nabídky v průměru 10 výhod. Češi si tak oproti loňskému roku, kdy si mohli volit jen 9 benefitů, polepšili. Naopak Slováci o jeden benefit přišli.

Čechům velí penzijní reforma, Slovákům ekonomická krize

Situace na poli zaměstnaneckých benefitů odráží ekonomickou kondici podniku. V České republice polovina firem vnímá svou ekonomickou situaci stejnou jako v předchozích 12 měsících, zhoršení vnímá jen čtvrtina firem. U našich sousedů si horší podmínky připouští více než třetina. Je to tedy právě ekonomická situace, která zde nutí firmy snižovat nabídku zaměstnaneckých výhod.

II. pilíř Čechy na rozdíl od Slováků neláká

Českou republikou hýbe především nová podoba penzijního systému. Penzijní připojištění tak v nabídce zaměstnaneckých benefitů zaznamenalo 6% pokles a nabízí ho 68 % podniků. Životní pojištění naopak vzrostlo o 10 % na 53 %. Spoření na penzi se ale těší oblibě i na Slovensku, kde ho v rámci III. Pilíře nabízí 62 % společností.

O průzkumu

Průzkum Zaměstnanecké benefity 2013 probíhal v České republice v červenci 2013 elektronickou formou na www.employeebenefits.cz. Průzkumu realizovaného ING Pojišťovnou a Svazem průmyslu a dopravy ČR se zúčastnilo 155 společností ze všech krajů České republiky, odvětví a velikosti. Na Slovensku průzkum realizovala NG – část pro pojištění a důchody (zahrnuje společnosti ING Životná poisťovňa, a.s., ING Tatry – Sympatia d.d.s., a.s. a ING dôchodková správcovská spoločnosť, a.s.) ve dnech 3. 7. – 5. 8. 2013. Zúčastnilo se ho 100 společností.

ING

Zdroj: ING

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články