Soud přikázal pojišťovně vrátit peníze za zkrachovalou cestovku


			Soud přikázal pojišťovně vrátit peníze za zkrachovalou cestovku
29.3.2013 Produkty

Klienti cestovních kanceláří, kteří si koupili zájezd, a jejich cestovní kancelář ještě před odjezdem na dovolenou zkrachovala, mají údajně šanci získat všechny své peníze zpět, i když je pojišťovna odmítá proplatit. Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl v tomto týdnu v prvním z případů, kdy na klienty nezbyly kvůli nízké pojistce peníze, proti pojišťovně.

Pojišťovna Generali musí podle podle rozsudku zaplatit manželům z Prahy necelých 10 tisíc korun, informovala o tom Mladá fronta Dnes.  Za 23 tisíc korun si koupili zájezd do Bulharska u cestovní kanceláře I. Parkam Holidays, která ale zkrachovala. Přestože byla pojištěná proti úpadku, manželé dostali od pojišťovny Generali jen 58 procent ceny s vysvětlením, že cestovní kancelář byla „podpojištěná“. Nyní soud pojišťovně nařídil, aby doplatila zbytek ceny.

Jiné pojišťovny, jako například ERV pojišťovna, nepovažují cestovní kanceláře za "podpojištěné".

O vyjádření jsme požádali Generali pojišťovnu. Tu ve sporech o cestovní pojištění zastupuje advokát Jan Kalvoda. Pojišťovna se nechtěla k rozhodnutí soudu vyjadřovat, dokud nedostane písemné vyhotovení soudního rozhodnutí.

 

Zásah do základních principů pojišťovnictví?

Mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová uvedla, že soud svým výrokem zasáhl do základních principů pojišťovnictví. Výplata plné ceny neuskutečněných zájezdů bez ohledu na výši sjednaného pojistného limitu nemá podle ní obdoby v žádné jiné oblasti, ať v pojištění osob či majetku, dodala.

Asociace věří, že případ, který soud kvůli malé výši pohledávky mohl rozhodnout, aniž se zabýval všemi jeho aspekty, zůstane výjimkou. "Pokud by se stal precedentem, pak by pojišťovny musely zvážit, zda do budoucna budou poskytovat cestovním kancelářím zákonné pojištění proti úpadku," dodala Kotyrová.

Mladá fronta Dnes, DŠ

Zdroj: Mladá fronta Dnes, DŠ

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS