Daně, nebo nárazové výběry? Jak naložit se svým životním pojištěním.


			Daně, nebo nárazové výběry? Jak naložit se svým životním pojištěním.
17.3.2015 Produkty

Daně, nebo nárazové výběry? To je to oč tu do konce března, mezi majiteli životních pojistek, běží. Pouhé dva týdny zbývají těm, kteří uzavřeli životní pojištění před rokem 2015, aby se rozhodli mezi dvěma alternativami. Čas běží a hraje se až o 12 000 Kč ročně. Jaká jsou pravidla hry?

 

Do 31. března se musí majitelé životního pojištění rozhodnout, zda převést svou smlouvu do jednoho z nových daňových režimů, nebo si udržet možnost ze smlouvy nárazově vybírat peníze. Obojí již možné nebude.

Podmínka 60/60 a obmyšlená osoba

Pokud tedy bude majitel životní pojistky upřednostňovat využívání daňových výhod, bude muset splnit několik podmínek. Za prvé po příchodu dopisu od pojišťovny, by měl postupovat podle uvedeného postupu. Tím bylo většinou jen podepsání dodatku a jeho založení. Dále pro čerpání daňových výhod, musí mít smlouva sjednanou výplatu pojistného plnění nejdříve v 60 letech věku klienta a nejdříve po 60 měsících trvání smlouvy. Zaměstnavatel, který na smlouvu přispívá, nesmí být stanoven jako obmyšlená osoba (osoba, která není pojištěným, a přesto je oprávněná k příjmu pojistného plnění). Daňově uznatelné, jsou pak pouze platby na riziko smrti a na investiční složku.

Tento druh ŽP je vhodné si sjednat hlavně tehdy, když na něj přispívá zaměstnavatel. Zaměstnavatel tak může zaměstnancům spořit na stáří a zároveň platit i pojistnou ochranu pro případ smrti. Pokud zaměstnáni nejste, i tak stát zvýhodňuje ty, kteří si u pojišťovny koupí pojistnou ochranu na riziko smrti.

 

Jistota a možnost výběru

Smlouva bez daňového zvýhodnění je zase vhodnější, pokud máte v plánu pojistkou krýt spíše úrazová rizika a kde není sjednáno pojištění smrti nebo pokud je platba na investiční složku minimální. Samozřejmě velkou výhodou, je také ona možnost průběžného výběru.

A proč?

Cílem zavedení těchto nových pravidel, je zastavení předčasného vybírání peněz ze životních pojistek, na které klientům přispívá zaměstnavatel. Firmy tak zvyšovaly příjmy zaměstnancům a nemusely platit zdravotní či sociální pojištění. Stát tak ročně přicházel na daních o miliardy.

Životní pojištění posledních let v číslech

Počet životních pojistek se v loňském roce výrazně snížil. Z 6,16 milionu na 5,96 a výše předepsaného pojistného klesla o 330 milionů na 46,12 miliardy korun. Přitom roční plnění, které pojištěnci platí se loni měsíčně zvýšilo v průměru o 200 Kč na 7 738 Kč. Jolana Ackermanová z České asociace pojišťoven ovšem komentuje situaci, že Češi jsou obvykle proti riziku smrti pojištění jen na 275 tisíc korun, což není dost. A doporučuje alespoň trojnásobek ročního příjmu, tedy okolo jednoho milionu korun.

Od 1.ledna do 31.března 2015 bude muset přibližně 5,96 milionu lidí udělat rozhodnutí, na kterou stranu se přikloní a jaké výhody budou požívat. Zatím to vypadá, že naprostá většina zvolí variantu s daňovými odpisy. Stále tu je však ještě třetí možnost a to založit si další životní pojištění a jedno mít nastavené na daňové výhody a druhé na výběr. V dubnu jistě pojišťovny přijdou se statistikami, jak se lidé rozhodovali. 

 

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj: iDNES, iHNED

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články