Pojišťovny se připravují na nová pravidla pro životní pojištění


			Pojišťovny se připravují na nová pravidla pro životní pojištění

Pravidla pro investiční životní pojištění se od nového roku změní. Hlavní změna bude ve využití daňových výhod, a to jen tehdy, pokud si klienti pojišťoven vyberou peníze až po šedesátce a zároveň bude jejich smlouva trvat déle než pět let.

Novelu zákona o dani z příjmu, která stanovuje nové podmínky životního pojištění, již schválil Senát. Pokud novelu podepíše prezident, budou muset pojišťovny provést změnu smluv do 31. března příštího roku, pojišťovny se však chystají na změnu již letos.

Důvody změn před časem vysvětlil mluvčí ministerstva Radek Ležatka. „Častým a negativním jevem je zneužívání tohoto systému, a to odčerpáváním naspořených prostředků jakožto náhrady vyplácených mezd, v důsledku čehož jsou obcházeny ze strany zaměstnavatelů i povinnosti odvodů na veřejná pojistná,“ řekl. 

„Tyto postupy značně znehodnocují sledovaný účel, tedy spoření na stáří. Odvedené prostředky potom chybí v důchodovém systému a na straně zaměstnance v konečném důsledku vedou k nižšímu vyměřenému důchodu,“ doplnil. 

Novela má zamezit zneužívání 

Z příspěvků zaměstnavatele totiž ani podnik, ani zaměstnanec neodvádí sociální a zdravotní pojištění. A často se to zneužívalo. Právě to má změnit novela zákona o daních z příjmů. 

Od nového roku podniky budou moci zaměstnancům přispívat na životní pojištění – a neplatit z něj odvody – jen v případě, že pojistná smlouva nebude mít možnost předčasného výběru naspořených peněz. Ten, kdo bude chtít mít možnost vybírat peníze dříve, nebude moci dostávat příspěvky. 

Pojišťovny tak budou muset měnit smlouvy u těch klientů, kteří si budou chtít zachovat daňově podporované příspěvky podniku. Pojišťovny začnou na změnu smluv upozorňovat své klienty už během listopadu, aby lidé měli čas rozhodnout se. 

Zákon o daních z příjmů umožňuje poplatníkovi odečíst za určitých podmínek ze základu daně z příjmů příspěvek na životní pojištění. Maximální odečitatelná částka činí jak pro zaměstnance, tak pro osoby samostatně výdělečně činné 12 000 Kč ročně.

Dá se předpokládat, že situace využijí různí finanční poradci, kteří budou lidi přesvědčovat, aby starou smlouvu zrušili a uzavřeli novou. Finanční poradce má totiž každé nové smlouvy provizi. Ovšem výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora nabádá k obezřetnosti. 

„V každém případě varuji před různými radami některých takzvaných zprostředkovatelů či poradců, kteří se možná budou snažit klientům říci, aby původní smlouvu zrušili a uzavřeli si smlouvu za nových, "výhodnějších‘ podmínek,“ říká s tím, že pro klienty žádné výhody vzniknout nemohou. 

„Pokud kdokoli zruší jakoukoli smlouvu – nehledě na to, že už dnes platí povinnost dodanit zpětně veškeré částky, které si platil do životního pojištění – tak navíc přijde o obrovskou dlouhodobou výhodu právě té spořicí složky, kdy na odbytném pojišťovna zaplatí pravděpodobně jen velmi malou částku,“ objasňuje. 

V této kategorii trvají smlouvy zhruba deset až dvanáct let a to je obvykle zlomový bod, kdy smlouva začíná být pro klienta zajímavá. Navíc by klient zaplatil dvakrát poplatek za prostředkování. A ten dosahuje až dvojnásobku ročního pojistného. 

rozhlas.cz

 

Zdroj: rozhlas.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články