Provize z černých duší za 16 milionů


			Provize z černých duší za 16 milionů

Začalo to jako banální případ. Pan Roman Hebr z Plzně přišel na policii oznámit, že mu chodí upomínky za neplacení pojistky a že nikdy žádnou smlouvu neuzavřel ani nepodepsal. Později ho doma navštívila pojišťovací agentka Jana Veselá a přesvědčovala ho, ať si smlouvu nechá, obzvlášť když pojistné za něho zaplatí, a hned mu také zařídila, aby z falešné pojistky mohl dostat peníze za zraněný kotník.

Jenže pan Hebr se zlákat nenechal a jeho poctivost nakonec Veselou přivedla k soudu, kde z výpovědí svědků a dalších důkazů vyšlo najevo, že si 49letá pojišťovačka na černých duších postavila miliónový byznys.

Kriminalisté prověřují stovky pojistných smluv z období, kdy byla Veselá jednatelkou společnosti Laeta Finance a měla uzavřené dohody o obchodním zastoupení s několika pojišťovnami. Ty podle zjištění Práva vyplatily firmě od října 2010 do poloviny listopadu následujícího roku 16 miliónů korun na provizích.

Jednalo se o více než 1500 uzavřených životních pojistek, přičemž osoby, kterých se to týkalo, o tom nejspíš neměly ani tušení. Pojistné za ně po nějakou dobu hradili lidé napojení právě na společnost Laeta a to ze svých provizí.

Pojišťovny teď požadují vrácení neoprávněně vyplacených provizí. U soudu uspěly už ČSOB Pojišťovna a AXA, které si nárokovaly dohromady necelých třináct miliónů.

Dále kriminalisté prověřují stovky pojistných smluv z období, kdy jednatelkou společnosti Laeta Finance byla Jana Veselá a společnost měla uzavřené dohody o obchodním zastoupení s několika pojišťovnami (Allianz pojištovna, AXA pojištovna, Česká pojištovna, ČSOB pojišťovna, Generali Pojišťovna).

Společnost Laeta nemá žádný majetek a je na návrh věřitele AXA pojištovny od 21.11.2013 v insolvenci. Z údajů v obchodním rejstříku je patrné, že ještě před tím, než byl na společnost podán k soudu návrh na insolvenční řízení, převedla ji Veselá dne 15.02.2012 na bílého koně. firmu AŠT Design z Prahy. Vzápětí nastoupila na pozici manažerky v České pojišťovně, kde podle všeho pokračovala v rozjetém byznysu s černými dušemi a zapojila do něj své podřízené. Údajně obdržely od Veselé jen jména a rodná čísla, vyplnily smlouvu a tu jí pak odevzdaly. Z obdržené provize jí pak měli odevzdávat devadesát procent.

Veselá jakoukoli vinu odmítá. Tvrdí, že pod smlouvami jsou podepsané její podřízené, tudíž za ně nesou odpovědnost. Popřela také, že by jí musely odevzdávat provize.

 

Patrik Biskup, Právo

Zdroj: Právo, redakce

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články