Rodiče v Česku sjednávají pojištění pro své děti častěji než rodiče na Slovensku


			Rodiče v Česku sjednávají pojištění pro své děti častěji než rodiče na Slovensku
21.8.2014 Produkty

Přístup českých a slovenských rodičů k pojištění dětí pro případ úrazu a závažných onemocnění není stejný. V Česku rodiče pojištění pro své děti sjednávají více. Zároveň Slováci častěji než Češi vnímají pojištění dítěte spíše jako nástroj na spoření než jako produkt pro krytí rizik.

Podle průzkumu ING Životní pojišťovny má v České republice 61 % rodičů pro své děti sjednáno úrazové pojištění a 30 % pojištění pro případ závažného onemocnění. Na Slovensku jsou čísla nižší: 56 % rodičů své děti pojistilo pro případ úrazu a 28 % na rizika závažného onemocnění. Výrazně se liší motivace pro sjednání pojištění dítěte. Na Slovensku vidí 36 % rodičů v pojištění především zajímavou formu spoření pro děti, mezi českými rodiči vnímá spoření jako hlavní benefit pojištění jen 23 %. V obou zemích však převažuje správný názor, že prioritním smyslem pojištění je zajištění finanční rezervy pro případ, že se dítě zraní nebo onemocní. Myslí si to 68 % českých a 52 % slovenských rodičů.

„Pojištění ve své investiční variantě je výhodné i díky své rezervotvorné složce. Tu je však třeba vždy vnímat až jako sekundární efekt. Primární je pojistná ochrana,“ říká Helena Lazosová, ředitelka marketingu a produktového vývoje ING Životní pojišťovny a dodává: „Závažné onemocnění nebo úraz dítěte představuje pro rodiče psychickou zátěž, ale nejen tu. Jsou tu časové nároky na ošetřování dítěte a samozřejmě i finanční. Jak v České republice, tak na Slovensku, by už měsíční domácí péče o nemocné či zraněné dítě a s ní spojený výpadek příjmů rodiče nebo rodičů, dostala dvě třetiny domácností do větších či menších finančních problémů. Pojištění je může výrazně snížit. Když už rodiče prožívají stres ze samotného úrazu nebo nemoci svého dítěte, proč se ještě trápit nad nedostatkem financí?“

Slováci věří více sobě, méně pojištění i zdravotní péči

V případě úrazu či onemocnění dítěte slovenští rodiče častěji sází na sebe, své úspory nebo na pomoc svých blízkých. Na Slovensku 10 % rodičů spoléhá na pomoc své rodiny (půjčka, hlídání dítěte) a 33 % má pro takové případy finanční rezervu (úspory, spoření). V Česku na pomoc rodiny spoléhá jen 5 % rodičů a finanční rezervu má 24 %. Naopak v České republice by více rodičů hledalo oporu v pojištění (30 %). Na Slovensku na pojištění pro případ zabezpečení rodiny v případě onemocnění dítěte sází jen 22 % rodičů. Slováci mají menší důvěru nejen v pojištění, ale i v kvalitu zdravotní péče o děti ve své zemi. Podle průzkumu její rozsah považuje za dostatečný jen 55 % respondentů, v Česku více než tři čtvrtiny (77 %).

Preventivní prohlídky u dětí jsou samozřejmostí, u dospělých máme rezervy

Preventivní prohlídky dětí u lékaře jsou pro naprostou většinu rodičů v Česku i na Slovensku samozřejmostí. Pravidelně na ně se svými dětmi dochází 94 % Čechů a 91 % Slováku. Na sebe však rodiče myslí výrazně méně. Preventivní prohlídky u praktického lékaře absolvuje 51 % Čechů a 54 % Slováků. Navrch mají Češi, přesně řečeno Češky, v prohlídkách u gynekologa. Na prevenci ke gynekologovi dle svého vyjádření dochází pravidelně 85 % Češek a 75 % Slovenek. „Myslím si, že za značný vliv na větší zájem českých žen o preventivní gynekologická vyšetření mají osvětové kampaně, které u nás probíhají. Včetně projektu For You. Včasná prevence a zodpovědný přístup je to, co nám může pomoci v efektivní léčbě závažných ženských onemocnění,“ uzavírá Helena Lazosová z ING Pojišťovny.

ING pojišťovna

Zdroj: ING pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články