Změna zákona v životním pojištění a její dopad na makléře a pojišťovny


			Změna zákona v životním pojištění a její dopad na makléře a pojišťovny

Již jste asi všichni zaregistrovali, že legislativním procesem prošel zákon o dani z příjmu. Ten v sobě mimo jiné měnil i podmínky pro daňové zvýhodnění. Jak to na náš byznys skutečně dopadá?

 

 

Stát zpřísnil podmínky pro udílení daňových zvýhodnění u životního pojištění. Přibyla podmínka, že lze považovat smlouvu za daňově uznatelnou v případě, že neumožňuje mimořádný výběr. Pokud by z daňově uznatelné smlouvy klient provedl mimořádný výběr, musel by zpětně dodanit to, co již odečetl.

Dopad na pojišťovny

Pojišťovny se postavily ke změně poměrně jednotně a to tak, že klienty kontaktovaly prostřednictvím dopisu. Vzhledem k velkému časovému presu (pozn.red.: v říjnu prošel parlamentem) a počtu klientů, které musely pojišťovny oslovit, zvolily cestu jednostranného úkonu – informace o změně zákona a návrh na úpravu smlouvy tak, aby neumožňovala mimořádný výběr a klient tak měl stále možnost daňových odpočtů.

Strašák v podobě zpětného dodanění při výběru po 1. 1. 2015 z daňově uznatelné smlouvy, vyvolal v klientech obavy. Pojišťovny hlásily před koncem roku enormní zájem o mimořádné výběry. Klienti se báli, že se ke svým penězům nedostanou dříve než v důchodovém věku. Některé pojišťovny zároveň kontaktovaly klienty prostřednictvím vlastních distribučních sítí. Logicky nechtěly přijít o uložené finanční prostředky klientů a zároveň tak zabránili přetáhnutí smlouvy ke konkurenci. Zejména tam, kde by hrozilo, že se klientovi zablokuje velká část rezervy pro mimořádný výběr. Osobní konzultace měly pro pojišťovny horší dopad. Po vysvětlení, co se děje se smlouvou, klient provedl mimořádný výběr ještě před koncem roku.

Co to ve finále pro pojišťovny znamená? Každá implementace změny zákona pojišťovny něco stojí. Od 1. 1. očekávají výrazně menší zájem o mimořádné výběry. Klienti si budou uvědomovat, že při výběrech budou muset dodaňovat a peníze nevyberou. Prostředky tak budou ležet na kontech pojišťoven, které s nimi budou moci pracovat.

Dopad na poradce

Jak moc velkým problémem je zákon pro zprostředkovatele? Jednou z nevýhod bude to, že na daňově uznatelných smlouvách nepůjde provádět mimořádný výběr ani z vkladů z mimořádného pojistného. To může opět snížit konkurenceschopnost mimořádného pojistného proti přímým investicím do podílových fondů.

Ztíženou práci mohou mít makléři, kteří se specializovali na firemní obchod. Nově smí ze zákona přispívat zaměstnavatel pouze na smlouvy, kde není umožněn mimořádný výběr. Což zarazí tzv. „průtokáče“ – tedy smlouvy, kam mohl zaměstnavatel posílat přes životní pojištění část mzdy, která byla osvobozena od daně z příjmu a plateb na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec to krátkozrace mohl považovat za zvýšení mzdy, ale z tohoto příspěvku se mu nepočítal výměr do budoucna do důchodu. Pokud by firma přispívala na smlouvu, kde byl proveden mimořádný výběr, je na zaměstnanci, aby příspěvek dodanil. Zároveň zaměstnavatel ztrácí možnost smlouvu uplatňovat jako daňově odečitatelnou položku. Jinými slovy stát změnou říká, že chce svoje peníze a je mu jedno od koho.

Co se stane, když klienti nestačili peníze do konce roku vybrat? Na koho budou naštvaní? S největší pravděpodobností na pojišťovny a jejich zástupce. Ti se mohou ohánět zákonem, ale v klientových očích budou právě oni tím, kdo jim zadržuje jejich peníze. Museli skutečně zákonodárci zalepit díru „průtokáče“ tak, že znemožní i na standardních smlouvách mimořádné výběry? Postup zákonodárců tak může připomínat ono vylití vaničky i s dítětem…ale hlavně, že je to rychle.

 

Externí redaktor: Jindřich Lenz, produktový specialista životního pojištění

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články