Zlato jako oblíbená investice (ovšem dobře pojištěná)


			Zlato jako oblíbená investice (ovšem dobře pojištěná)
2.1.2012 Produkty

Obavy kolem budoucnosti eura zvýšily chuť investorů nakupovat zlato, včetně těch, kteří se rozhlížejí po alternativách, jak okořenit své investiční portfolio.

Michael Burle, pojistitel společnosti Lloyd´s, pracující pro Liberty Syndicates, tvrdí, že zlato je jednou z nejvyhledávanějších komodit za posledních 24 měsíců a jeho cena bude i dál vykazovat rostoucí trend v porovnání s jinými komoditami a akciemi.

"V těchto nejistých časech jde o atraktivní majetek, ale bylo možné do něj investovat v průběhu posledních 25 let," říká Burle a dodává: "Je to relativně stabilní komodita a neutrpěla v poslední době dramatický pokles."

Rostoucí poptávka po zlatě má konkrétní dopady v zájmu o jeho pojištění. Ten logicky také roste.

Graham Hawkins z pojišťovny a zajišťovny XL tvrdí, že upisovatelé registrují zvýšenou poptávku z řad podniků. "Ale je tu i poptávka finančních institucí, které zprostředkují obchody se zlatem prostřednictvím fondů obchodovaných na burze (ETFs – an exchange – traded fund). Ve všech případech musí být podkladová aktiva pojištěna," říká.

XL pojišťovna nabízí pojistné krytí, které je ušité na míru potřebám finančních institucí a těžebních společností, stejně tak i obchodníků, skladovacích zařízení, ale i individuálních investorů.

Zlaté pruty jsou samozřejmě atraktivní cíl pro zloděje, protože mohou být roztaveny a prodány dál.

Ale jak vysvětluje Burle, velké krádeže zlata, jež zmizely z trezorů, jsou relativně vzácné. "Když je zlato uložené v trezoru, je samozřejmostí vysoká úroveň zabezpečení. Zlato je dobře chráněno těmi nejmodernějšími technologiemi," říká. "Ukrást zlato z trezoru je komplikované i z toho důvodu, že je velmi těžké. Takže riziko krádeže, pokud je zlato uloženo v trezoru, je relativně malé."

Zlato je ohroženo krádeží, když je na cestě. V říjnu 2011 například ukradli v Antverpách zloději zlato za 1 milión liber z nákladního auta, směřujícího do Londýna. Jedna z nejznámějších loupeží zlata všech dob se stala v roce 1983 na letišti Heathrow, když ozbrojený gang ukradl 25 milionů liber ve zlatě. Zlato mělo být přepraveno na Dálný východ, ale bylo ukradeno ze skladu asi kilometr před letištěm.

„Špičkové zabezpečení je pro zlato rozhodující,“ říká Hawkins. "Pracujeme velmi důkladně na tom, abychom posoudili fyzické a procedurální zabezpečení místa uložení. Úroveň pojištění vždy závisí na vyhodnocení tohoto zabezpečení," zdůrazňuje. "Musíme také dodržovat přísnou kontrolu potenciálních koncentrací, pokud jde o místa skladování, aby se zabránilo ohrožení, vztahující se na různé klienty z jedné škodné události. Proto klienty nutíme k tomu, aby nám v průběhu upisování sdělili veškeré potřebné detaily,“ uzavírá Hawkins.

Kapacita pojistného trhu pro pojištění zlata dosahuje 2 miliardy dolarů.

Asi tou nejdůležitější veličinou je však samotná cena zlata. Klienti si kupují pojistné krytí na váhový objem uncí, které mají uloženy na bezpečném místě. Kolísání cen je promítnuto do pojistné smlouvy, neboť ceny zlata mohou logicky kolísat nahoru a dolů v průběhu 24 hodin. "Musíme myslet i na to, že o zlato nemají zájem jen institucionální investoři, ale zájem o zlato mají také individuální investoři," říká Michal Burle.

Pojišťovna Liberty vidí celou řadu rizik v souvislosti s pojištěním zlata: počínaje velkými bankami, které si zvyšují limity z původních hodnot okolo 250 milionů liber na 500 milionů liber až po klenotníky, kteří jak říkají, nemohou držet víc zlata než 2 kg, protože je omezuje stálé zvyšování jeho ceny.

"Všichni pojištěnci musí dávat bedlivý pozor na své skladové zásoby a ujistit se, že nejsou podpojištěni. Víme například o klenotnících, kteří mají limit daný pojištěním ve výši 10 miliónů liber. Přesto mají v současné době na skladě zlato za 15 milionů liber," vysvětluje Burle.

Mezitím se kouzlo zlata stále šíří. "Vidíme rostoucí poptávku po celém světě" říká Graham Hawkins a uzavírá: "V nejistých dobách se totiž lidé obracejí k věcem, kterým mohou důvěřovat. A za to je dosud zlato považováno."

Lloyd´s

Zdroj: Lloyd´s

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS