Doplnění: AXA kupuje XL Group. Zájem měla i Allianz


			Doplnění: AXA kupuje XL Group. Zájem měla i Allianz

AXA neustále vylučovala větší převzetí, ale nyní přichází překvapující zpráva. Koncern AXA převezme za 15 mld. USD majetkovou pojišťovnu a zajišťovnu XL, která má sídlo na Bermudách. Cílem AXA je vybudování pevných pozic na severoamerickém pojistném trhu se zaměřením na velké podniky a na zajištění. Zájem o koupi XL měla prý i Allianz S. E.

Zdá se ovšem, že šéf koncernu Allianz Oliver Bäte nechtěl sáhnout tak hluboko do pokladny jako francouzská společnost. Před několika dny se na výroční tiskové konferenci vyjádřil, že ceny jsou ještě příliš vysoké, přičemž měl na mysli obecně převzetí jiných firem. Ta musejí být ekonomicky vždy v souladu s celkovou strategií společnosti. U AXA jde vůbec o největší převzetí. Předtím AXA realizovala velkou trasakci v roce 2006, kdy koupila švýcarskou pojišťovnu Winterthur za 8,9 mld. eur.

AXA chce tuto koupi financovat ze tří finančních zdrojů. Využije disponibilní likvidní finanční prostředky ve výši 3,5 mld. USD, výnos ze separátního obchodování na burze v oblasti životního pojištění provozovaného v USA ve výši 6 mld. USD a také bezprioritní obligace v hodnotě okolo 3 mld. USD. Výnos z obchodování na burze však vyžaduje nejdříve jisté mezifinancování.


Mohlo by vás zajímat: AXA 2017: Nejvíce rostlo soukromé zdravotní pojištění


K této transakci je nutno dodat, že kupní cena je o 33 % vyšší než cena, která by vycházela z posledního kurzu akcií společnosti XL. Tak vysoký akviziční goodwill obvykle může tlačit na výnos z vlastního kapitálu a musel by být ve smyslu testu snížení hodnoty později odepsán za předpokladu, že prognózy provedené před koupí se ukáží jako příliš optimistické. Po oznámení nabídky na koupi poklesl kurz akcií AXA o 10 %, což byla nejnižší úroveň za poslední více než rok.

Někteří analytici kritizují především velikost tohoto obchodu. Například bankovní dům Lampe sdělil, že cena vypadá jako příliš vysoká, i když se vezmou v úvahu synergické efekty. Výkonný ředitel AXA Thomas Buberl vidí ovšem situaci jinak. Podle něho je tato transakce neopakovatelnou strategickou příležitostí. Převzetí společnosti XL Group by se mělo uskutečnit ve druhé polovině roku 2018.


Mohlo by vás zajímat: Video: SUV, nebo náklaďák? Výsledek překvapí


Stručná charakteristika XL Group Ltd.

Společnost XL Group Ltd. existuje od roku 1968 a byla založena v návaznosti na odpovědnostní krizi 68 průmyslových podniků USA. V lednu 2015 převzala za 4,1 mld. USD v rámci Lloyd´s působící společnost Catlin Group Limited. V oblasti prvopojištění vede XL Group Ltd. 70 % z 3 500 celosvětových programů, na nichž se rovněž podílí. Její hrubé předepsané pojistné činilo v roce 2016 okolo 15 mld. USD, z nichž připadají dvě třetiny na prvopojištění a jedna třetina na zajištění. Vlastní kapitál činí cca 13 mld. USD. Ratingy většiny společností patřících do této skupiny dosahují u ratingové agentury S&P úrovně A+ a u AM Best úrovně A. 

Stručná charakteristika koncernu AXA a některých jeho záměrů

Koncern AXA byl dán dohromady polytechnikem, pojistným matematikem a vášnivým myslivcem Claudem Bébéarem (ve funkci od 1975 do 2000) z takových pojišťovacích společností jako Ancienne Mutuelle, Drouot, UAP, Winterthur a Equitable, jejichž počátky činnosti sahají až do roku 1817. Obrat koncernu činil v roce 2016 cca 100,2 mld. eur a vlastní kapitál dosáhl ke konci roku 2016 výše 70,6 mld. eur. AXA je nyní oceňována od ratingových agentur S&P a Fitch ratingem úrovně AA-.


Mohlo by vás zajímat: Na trhu je nová zajišťovna. Představujeme Langhorne Re


Z hlediska globální perspektivy bylo pro AXA v případě této koupě důležité, že XL provozuje průmyslové pojištění a zajištění. Na tomto trhu lze bezproblémově převádět know-how z jednoho trhu na jiný na rozdíl od trhů životního pojištění omezovaných regulatorními opatřeními, jež se mnohdy na jednotlivých národních pojistných trzích značně liší.

Synergie vyplývají podle AXA především z koupě zajišťovacích kapacit. Díky diversifikaci se sníží potřeba kapitálu (podle odhadu na 30 % stávajících solventnostních požadavků) a administrativní a IT náklady (o 0,4 mld. USD ročně). Někteří odborníci se navíc domnívají, že bylo možné sídlo celé skupiny AXA   přesunout do daňové oázy na Bermudách, i když by obě společnosti mohly nadále existovat jako právně samostatné entity.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články