Obchod roku: Generali ovládne Českou pojišťovnu


			Obchod roku: Generali ovládne Českou pojišťovnu
8.1.2013 Akvizice a fúze

Generali a PPF Group se dohodly na ukončení partnerství ve střední a východní Evropě, které bylo uzavřeno v roce 2007 jako Generali PPF Holding. Za podíl PPF zaplatí Italové zhruba 64 miliard korun.

V České republice patří do Generali PPF Holding Česká pojišťovna a pojišťovna Generali. Touto akvizicí ovládne Generali do konce roku 2014 Českou pojišťovnu.

Pokud jde o objem transakce, jde na tuzemské poměry o jeden z "obchodů roku". V rámci dohodnutých transakcí se PPF rovněž zbaví 38,46 procenta v ruské pojišťovně Ingosstrach. Náhradou za to od Generali převezme 27,5procentní podíl v manažerské společnosti PPF Partners, řízené skupinou PPF, a také podíl ve fondu PPF Partners 1 Fund L.P.

Základní parametry dohody:

  • Transakce oceňuje celkovou hodnotu GPH na 5,1 miliardy eur a 49% podíl skupiny PPF na 2,52 miliardy eur – před započetím akvizice skupinou PPF pojišťoven GPH v zemích Společenství nezávislých států (SNS) za 80 milionů eur.
  • Součástí transakce je v I. čtvrtletí 2013 výplata dividendy akcionářům GPH ve výši 352 milionů eur, a to ještě před dokončením transakce. GPH také vyplatí akcionářům dividendy představující 66 % zisků předpokládaných pro léta 2013 a 2014.
  • Transakce proběhne ve dvou etapách: 25 % GPH bude odkoupeno Generali k 28. březnu 2013, zatímco zbývající 24% podíl PPF bude odkoupen ke konci roku 2014.

Končí jedna etapa

Petr Kellner, zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF, řekl: „Dohodou s Generali se pro PPF uzavírá jedna důležitá etapa. Dohoda spolu s dividendami získanými během uplynulých pěti let představuje vynikající návratnost naší původní investice. Transakce je tak faktickým završením šestnácti let práce, která začala získáním České pojišťovny. A navíc si ponecháváme klíčové pojišťovny v zemích SNS, kde se dobře doplňují s naším rychle rostoucím podnikáním ve finančních službách.“

Assicurazioni Generali, která nyní vlastní 51 % Generali PPF Holdingu, odkoupí zbývajících 49 % základního kapitálu GPH, které zatím nevlastní, od PPF Group N.V. ve dvou etapách za celkovou částku 2,52 miliardy eur.

Odloupnutý Home Credit

Kellner držel Českou pojišťovnu od 90. let minulého století. Významný podíl v ní získal v roce 1996 a začal ji měnit podle svých představ. V té době měla Česká pojišťovna dominantní postavení na trhu, přesto byla ztrátová.

V srpnu 2006 Kellner z České pojišťovny odloupl budoucí skupinu Home Credit, firmu, která začala poskytovat spotřebitelské úvěry.

V roce 2007 se společnosti PPF a Generali dohodly na vytvoření společného podniku a z holdingu vytvořily společně pojišťovacího giganta středoevropského regionu.

Lze očekávat personální změny

"Změna byla očekávaná a nejde o žádné překvapení. Důležité jsou zprávy o tom, že Generali přebírá manažerskou kontrolu Generali PPF Holding. Určitě lze očekávat personální změny v holdingu, zástupci Generali posílí ve vedení. V tuto chvíli není jasné, kdo bude generálním ředitelem holdingu a kdo budou členové řídícího výboru. Nakolik a kdy se změny dotknou České pojišťovny, není v tuto chvíli jasné. Česká pojišťovna patří mezi nejziskovější firmy skupiny Generali, ale ztrácí podíl na trhu," uvedl Jiří Fialka, partner oddělení poradenství pro pojišťovnictví ve společnosti Deloitte  a dodal: " V pondělí 14. ledna bude v Londýně oznámena celosvětová strategie Generali pod novým generálním ředitelem Mariem Grecem. Podle toho, zda bude větší důraz na zisk nebo na objem pojistného, bude možné soudit na další směřování Generali PPF Holding, včetně České pojišťovny."

Generali, PPF

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS