Kellnerovi se v Rusku rýsuje životní obchod


			Kellnerovi se v Rusku rýsuje životní obchod
18.5.2011 Akvizice a fúze

Podnikatel Petr Kellner má na dosah transakci, která by byla jeho životním úspěchem. Italská pojišťovna Generali zvažuje s druhou největší ruskou bankou VTB vytvoření nového společného podniku, který by se vrhl na ruské pojišťovnictví. A Kellnerova finanční skupina PPF by se na takovém obchodu podílela prostřednictvím už existujícího společného podniku Generali PPF Holding.

Kellner má totiž s Italy dohodu, že jeden bez druhého v ruském pojišťovnictví neudělá ani krok, stejně jako v pojišťovnictví dalších zemí střední a východní Evropy.

„Generali potvrzuje exkluzivní práva působit v těchto zemích prostřednictvím Generali PPF Holdingu,“ uvedlo tiskové oddělení terstské centrály Generali v písemné odpovědi deníku E15. Šéf ruské státní VTB Andrej Kostin již také potvrdil podpis předběžného memoranda (memorandum of undestanding) s Generali. „Víme o tom, reflektuje to dohody, které byly uzavřeny při vzniku Generali PPF Holdingu,“ řekl mluvčí skupiny PPF Milan Tománek.

Žádná ze stran připravovaného obchodu zatím podrobnější informace neposkytuje. Z analýzy dostupných zdrojů však vyplývá, že Petr Kellner by mohl na ruském trhu díky dohodě výrazně posílit, a možná dokonce vyřešit zablokovanou situaci v pojišťovně Ingosstrach, kde PPF dlouhodobě bojuje s většinovým akcionářem, ruským podnikatelem Olegem Děripaskou.

Majitelé PPF by totiž měli do společného podniku s VTB vložit svůj podíl v Ingosstrachu, čímž by se zcela změnila situace – v majetkové struktuře pojišťovny by fakticky získala podíl ruská státní banka.

Vše nasvědčuje, že právě Kellner je společně se šéfem Generali Giovannim Perissinottem jedním z architektů plánu na spojení s VTB. Druhý nejvýznamnější akcionář PPF Jiří Šmejc nedávno potvrzoval, že česká skupina hledá dalšího partnera na ruském trhu, kde je zatím nejaktivnější. A skupina PPF také už dříve jednala s VTB o vstupu do ruského Home Creditu, který je nejcennějším Kellnerovým aktivem v Rusku o hodnotě až čtyř miliard dolarů (69 miliard korun).

To, že dohody o Generali PPF Holdingu platí, potvrdil minulý týden agentuře Bloomberg také Perissinotto. Případné změny by mohly nastat až v roce 2014, kdy skupina PPF může realizovat opci na vystoupení z holdingu. Ruská VTB nyní hodlá podle listu Vědomosti dokončit akvizice některých pojišťoven včetně Moskevské pojišťovací společnosti a již dnes má svoji pojišťovací dceru VTB Pojištění.

Všechna tato aktiva by byla zahrnuta do společného podniku, stejně jako dvě stávající ruské pojišťovny Generali PPF Holdingu včetně životní pojišťovny. Velké ambice holdingu v Rusku zatím zůstávaly nenaplněny, spojenectví s VTB by mohlo přinést zásadní obrat.

Generali letos v únoru také koupila jedno procento akcií VTB za 300 milionů dolarů a očekává se, že VTB v dohledné době naopak vstoupí do akcionářské struktury Generali. Francouzská agentura AFP připomíná, že zájem státní VTB o podobnou spolupráci se zahraničními partnery vyplývá z rozsáhlého programu privatizace, s nímž loni přišla Putinova vláda, a snahy rozšiřovat fondy na modernizaci Ruska.

E15

Zdroj: E15

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS