VIGO Investments kupuje společnost na bezhotovostní platby Expensa a.s.


			VIGO Investments kupuje společnost na bezhotovostní platby Expensa a.s.
22.9.2015 Akvizice a fúze

VIGO Investmens v čele s Pavlem Řehákem kupuje mladou českou firmu Expensa a.s., zabývající se realizací platebních systémů nahrazujících ve firmách platby hotovostí.

 

Společnost Expensa a.s. byla založena před dvěma lety a od té doby již získala mnoho klientů. Její podnikatelský záměr je prostý. Nahradit ve firmách všechny platby v hotovosti, bezhotovostními a to využitím speciálních platebních karet ve spolupráci s MasterCard. Na kartu je možné platit cestovní výdaje, benzín, náhrady za stravu a podobně. Vše je sledovatelné online a kartu je možné po internetu dobíjet i sledovat.

Právě na tento rozjetý startup se zaměřila investiční společnost VIGO Investments. Po loňském nákupu pojišťovny Triglav a její přeměně v Direct pojišťovnu, chystá ředitel Pavel Řehák využít jejího potenciálu ve svůj prospěch.

Přesně to zapadá do naší investiční strategie, kdy se vždy díváme na to, jestli daná firma dokáže měnit odvětví, ve kterém působí. Expensa má velmi šikovný tým a také výbornou platformu, která umožňuje fakticky zrušit hotovost ve firmě,“ řekl pro iDNES k čerstvé akvizici Pavel Řehák.

Expensa má dnes již tisíce aktivních karet u stovek firemních klientů, a přes její systém byly uskutečněny transakce za více než 100 milionů korun. A to je jen začátek. VIGO vyplatilo původní menší „andělské“ investory a v projektu získává většinový podíl. Menší podíly pak zůstanou dvěma zakladatelům.

Věděli jsme, že pro další krok v tomto obtížném a velmi konzervativním byznysu potřebujeme kapitálově silného a dlouhodobého partnera. Ideálně někoho se stejnými vizemi, který chce měnit odvětví,“ říká zakladatel Patrik Tjokorda. Už příští rok by se počet aktivních karet měl přehoupnout na nízké desetitisíce. Firma chce navíc výrazně personálně posílit. Dnes má asi 30 zaměstnanců, do půl roku by to mělo být kolem 60.

Akvizice proběhla poměrně rychle, první jednání začala před třemi měsíci. VIGO plánuje Expensu finančně podpořit a pomoci jí k dosažení jejího cíle, kterým je ušetřit podnikům po celém světě jejich čas a náklady spojené s manipulací s hotovostí.

Plán Expensy je expanze i do zahraničí. „Horizont jedna je Česká republika, horizont dvě je Evropa. Malým a středním podnikům chybí podpora všude v Evropě. Banky tento trh přesně neumí uchopit a právě tam míříme,“ vysvětluje Řehák.

Zdroj: iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články