Finanční krize upozornila společnosti na pojištění D&O


			Finanční krize upozornila společnosti na pojištění D&O
11.6.2012 Pojistný trh

Globální finanční krize a její dozvuky upoutala pozornost řady společností a jejich vedení na pojištění odpovědnosti za škodu členů statutárních a dozorčích orgánů. Jaké výhody má pojištění D&O a na pojištění firem jsme se zeptali v rubrice „Očima České“ Karla Bláhy, vrchního ředitele Úseku produktového managementu podnikatelského pojištění České pojišťovny.


Co přesně znamená zkratka D&O, pod níž se skrývá název pojištění? A jaká rizika přesně kryje?

„D&O“ je zkratka z anglického Directors´ and Officers´ Liability Insurance a jde o obecně používaný termín pro pojištění odpovědnosti za škodu členů statutárních a dozorčích orgánů společností.

Toto pojištění, které kryje osobní odpovědnost členů orgánů obchodní společnosti či družstva za škodu způsobenou porušením právních povinností při výkonu funkce, nabízí na našem trhu jen několik pojišťoven - Česká pojišťovna například již od roku 1997. Od tohoto roku se také datuje růst zájmu o toto pojištění. Souvisí to zejména s novelou obchodního zákoníku v roce 1996, která explicitně stanovila neomezenou odpovědnost členů orgánů společností za porušení povinností.

Další výrazný nárůst zájmu o sjednání tohoto druhu pojištění je spojen s tzv. „globální finanční krizí“ a skutečností, že stále více společností a jejich akcionářů, respektive společníků si začíná stále aktivněji hájit svá práva a zájmy i vůči svým vlastním řídícím pracovníkům. To se projevuje výrazným nárůstem počtu žalob podaných proti členům statutárních orgánů.

O pojištění D&O

Co především je podle Vašich zkušeností pro klienty důvodem ke sjednání tohoto specifického pojištění?

Vzhledem k tomu, že odpovědnost za škodu a ručení členů orgánů společnosti je neomezená (tedy nejsou omezeny čtyřapůlnásobkem průměrného měsíčního výdělku, jak je tomu u osob vykonávající činnost v pracovněprávním vztahu), mohou být negativní důsledky jejich rozhodnutí značné. A co víc - mohou se projevit až s delším časovým odstupem a postihnout i další osoby (např. manžele/manželky, dědice, zákonné zástupce a právní nástupce). Rovněž okruh poškozených může být velmi široký.

Když se podíváme na ty nejběžnější, pak členové orgánů společnosti mohou například způsobit škodu v důsledku nedbalosti, chyby, nesprávného prohlášení, nekonání a podobného činu, který se váže k výkonu jejich funkce, a poškodit tak akcionáře, společníky, věřitele, zákazníky, orgány veřejné správy apod.

Zároveň je v souvislosti s tímto pojištěním nutno též zmínit, že při rozhodování o tom, zda využít jeho ochrany, hraje svou významnou roli i skutečnost, že z pohledu společnosti je pojistné uhrazené za pojištění odpovědnosti za škodu statutárních a dozorčích orgánů daňově uznatelným nákladem.


Mohl byste konkrétně uvést, na jaké případy se pojištění zpravidla vztahuje?

Vždy je nutno porovnat nabízený rozsah konkrétního pojistitele. Obecně se však pojistná ochrana vztahuje na nároky vznesené třetí stranou (např. zákazníci, dodavatelé, věřitelé), ale i nároky uplatněné samotnou společností.

Rovněž okruh pojištěných osob bývá v tomto druhu pojištění koncipován velice široce. Pojištěnými mohou být nejen členové řídících orgánů společnosti (tzn. člen představenstva, člen dozorčí rady, jednatel, prokurista nebo fyzické osoby v obdobném postavení podle příslušného právního řádu), zaměstnanci společnosti v manažerské, kontrolní nebo řídící funkci, ale i dědici, zákonní zástupci a právní nástupci nebo manželé člena řídícího nebo kontrolního orgánu.

V rozsahu pojistného krytí jsou zahrnuty náklady na právní ochranu vynaložené pojištěnou osobou v souvislosti s přípravou a účastí na šetření nároku, v průběhu šetření nároku, obhajoby a vypořádání jakéhokoliv nároku, dále náklady na šetření a náklady na očištění dobrého jména, pokuty a penále. Pojištění se může vztahovat také na dceřiné společnosti. Dále pojistitelé zpravidla nabízí dodatečnou lhůtu pro zjištění a oznámení nároků, a to i pro bývalé členy řídících orgánů společnosti, škody způsobené majoritnímu akcionáři (vlastníkovi).


Musí potencionální pojištění splňovat nějaké zvláštní podmínky, aby jim mohlo být pojištění sjednáno?

Obecně je možno říci, že pro posouzení každého obchodního požadavku a vypracování nabídky na toto pojištění je třeba předložit řádně vyplněný dotazník, rozvahu, výkaz zisku a ztráty, přehled o finančních tocích (výkaz cash-flow), výpis z obchodního rejstříku, popř. další podklady nezbytné pro posouzení a vyhodnocení hospodaření společnosti a jejího ekonomického vývoje.

 

Pojistný trh v ČR v roce 2011 zaznamenal pozitivní trend u podnikatelských pojištění, kde předepsané pojistné vzrostlo o 2,1 %. Které produkty byly v této souvislosti tahounem růstu a proč?

V loňském roce se o nárůst předepsaného pojistného velkou měrou zasloužil zejména doznívající boom výstavby fotovoltaických elektráren, které byly připojovány do sítě právě ještě během roku 2011. Současně s tím se zvýšila i poptávka po stavbách bioplynových stanic, které částečně přetáhly zájem investorů po ukončení „výhodné“ výstavby FVE. To, že se tento trend výrazněji projevil v pojištění, je i výsledkem poměrně tvrdých podmínek bank, které z podstatné části kryly tyto velké investice úvěry a určovaly podmínky pojištění. Pozitivní trend byl patrný také v pojištění obecné odpovědnosti za škodu. V souvislosti se vzrůstajícím právním povědomím občanů se zvyšuje též obava podnikatelů z rostoucího počtu a výše nároků na náhradu škody uplatňovaných poškozenými, ať už z titulu škody na věci, nebo na zdraví. Pro ochranu svou i svého podnikání si proto podnikatelé stále častěji sjednávají právě pojištění odpovědnosti za škodu, v rámci něhož je jim poskytována též právní ochrana před neoprávněně uplatňovanými nároky.


Které oblasti pojištění naopak podnikatelé nejčastěji podceňují?

Oproti předcházejícím letům si podnikatelé více začínají uvědomovat váhu a dopad možných živelních rizik. Naopak často opomíjeným pojištěním je stále např. pojištění přerušení provozu. To přitom podnikatelům poskytuje dostatek finančních prostředků na překonání období, po které v důsledku majetkové škody nemohou svoje podnikání naplno provozovat, a minimalizuje tak jejich ztráty.


Jak by měli podnikatelé uvažovat, když se rozhodují, která rizika ponesou sami a která předají pojišťovně?

Tlak na snížení nákladů firem zvyšuje podnikatelská rizika firemní klientely, což vede k nárůstu pojistných událostí napříč celou komerční sférou. Podnikatelé musí prověřit rozsáhlý seznam možných rizik. Musí zvážit, zda pravděpodobnost výskytu případných škod a jejich výše je z jejich pohledu uhraditelná z vlastních zdrojů tak, aby to nenarušilo plynulý chod firmy a neohrozilo jejich finanční pozici – ať už vzhledem k odběratelům, zákazníkům, dodavatelům i bankovním domům. Například škody vzniklé v důsledku působení přírodních jevů mohou být pro jakýkoli podnik likvidační.


Je třeba připomenout, že z odpovědnostních pojištění vzniká pojištěnému klientovi právo na to, aby v případě vzniku škody za něj pojišťovna s poškozeným náhradu projednala a jeho oprávněné nároky uhradila. V souvislosti s oprávněnými nároky poškozeného uhradí pojišťovna v mezích stanovených pojistnými podmínkami i další náklady - soudního řízení, právního zastoupení ve sporech, v nichž se klient uplatňovaným nárokům brání, náklady léčení vynaložených zdravotní pojišťovnou na zdravotní péči, náklady zachraňovací apod. Pojišťovna tak kromě náhrady vzniklé škody plní i další významnou funkci právní ochrany proti neoprávněným nebo nepřiměřeným požadavkům na náhradu škody uplatňovaným třetím subjektem proti pojištěnému.


Pokud byste měli jmenovat několik trendů v oblasti pojištění podnikatelských rizik, které by to byly?

Dopad finanční krize sice postupně odeznívá, ale i přesto dlouhodobá recese a pomalé oživování ekonomiky zvyšují obezřetnost podnikatelů v oblasti podnikatelských rizik. Požadavky na optimální pojistné krytí se tak vzhledem k rizikovosti prostředí neustále navyšují a pojištění tak musí pro podnikatele představovat komplexní systém pojistné ochrany, který jim umožní v daném podnikatelském prostředí nejenom setrvat, ale též se rozvíjet.


Jaké novinky jste v oblasti pojištění podnikatelských rizik pro rok 2012 pro své klienty připravili?

Rok 2012 bude opět ve znamení pojištění statutárních a dozorčích orgánů D&O, kdy o toto pojištění začíná být, i s ohledem na změnu v právní úpravě týkající se odpovědnosti za škodu členů statutárních a řídích orgánů, zvýšený zájem. Hlavní novinku roku 2012 plánujeme především v pojištění obecné odpovědnosti za škodu, kde připravujeme nové pojištění náhrady nákladů vynaložených na nápravu ekologické újmy a její předcházení.

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články