Andrej Babiš odvolává svého náměstka Martina Prose. Je to kvůli provizím zprostředkovatelů?


			Andrej Babiš odvolává svého náměstka Martina Prose. Je to kvůli provizím zprostředkovatelů?

Ještě včera dopoledne se Martin Pros účastnil semináře rozpočtového výboru, týkajícího se novely zákona 38. V odpoledních hodinách téhož dne byl ministrem financí odvolán pro údajnou ztrátu důvěry.

Martin Pros byl jmenován náměstkem ministra financí 1. dubna loňského roku. Měl odpovědnost za mezinárodní vztahy, záležitosti EU a finanční trhy, do nichž spadalo i pojišťovnictví. V minulosti již měl náměstek Pros s Andrejem Babišem rozpory, týkající se otevřeného dopisu, který náměstek bez vědomí ministra zaslal guvernérovy ČNB. V dopise Miroslavu Singerovi hovořil o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace. Tím, se podle Babiše dopustil poškození dobré pověsti českého bankovního trhu.

V současné době, se však ministr financí se svým náměstkem názorově rozcházel i v problematice okolo novely 38. Andrej Babiš byl proti zavedení snižování provizí zprostředkovatelů, přičemž jeho kolega Pros zastával opačný názor.

Rozpoctovy_vybor

Fotografie ze zasedání rozpočtového výboru 19. května 2015

Přestože oficiální vyjádření ministerstva a vysvětlení odvolání předkládá pouze „ztrátu důvěry“ v souvislosti s dopisem ČNB a politickými hrami, zpravodajský portál E15 s odvoláním na jeho interní zdroje tvrdí, že hlavním důvodem, je právě neshoda týkající se provizí. Ministerstvo financí tento důvod nepotvrdilo ani nevyvrátilo.

Odvolání však proběhlo velmi rychle a sám předseda rozpočtového výboru a odborný mluvčí sociální demokracie pro rozpočtové záležitosti Václav Votava, o něm do poslední chvíle nevěděl, což svědčí o tom, že se nejednalo o koaliční dohodu.

Václav Votava v krátkém vstupu pro Českou televizi uvedl, že on sám nepovažuje zmíněný důvod odvolání, tedy poškození pověsti českého bankovního trhu, za dostačující a vyjádřil uznání náměstku Prosovi za jeho práci v rozpočtovém výboru, jeho erudovanost a znalosti v oboru.

Zdroj: E15

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články