Martin Žáček: „IŽP je ve složité situaci, ale do portfolia produktů patří“


			Martin Žáček: „IŽP je ve složité situaci, ale do portfolia produktů patří“
13.12.2016 Pojistný trh

V rozhovor s generálním ředitelem UNIQA pojišťovny Martinem Žáčkem, jsme se bavili o politické situaci na Apeninském poloostrově, novém „osobitném odvodu“ na Slovensku, i jeho vítězství v anketě Pojišťovák roku.

Letos jste opět obhájil titul Pojišťovák roku. Gratulujeme. Co to pro Vás znamená?
Titulu si nesmírně vážím. Ta radost není o nic menší než v předchozích ročnících, kdy mi byl kolegy z ostatních pojišťoven přisouzen. Vždyť se říká, že vyhrát je těžké, ale obhajovat vítězství ještě mnohem obtížnější. Vnímám tuto poctu na jedné straně jako ocenění mé práce ve prospěch celého českého pojistného trhu a na druhé straně jako potvrzení mé strategie ve společnosti UNIQA, v jejímž čele stojím již devátým rokem.

Podle výsledků 3Q se UNIQA pojišťovně skvěle daří. V autopojištění jste rostli dokonce o 11 %. Čemu tento růst přisuzujete?
S letošními výsledky jsme velmi spokojeni. Daří se růst dynamicky v řadě odvětví, hlavně v neživotním pojištění. Aktuálně rosteme třikrát rychleji, než je tržní průměr. Máte pravdu, že dvouciferný růst se povedl hlavně v povinném ručení a havarijním pojištění. Samozřejmě nám nahrávají objektivní příznivé podmínky v prodeji aut, a to jak nových tak ojetých. V povinném ručení jsme posílili meziročně kmen o více než 40.000 nových klientů. U nových aut těžíme ze své pozice silného havarijního pojistitele. Během roku jsme významně prohloubili náš segmentační přístup v nastavení sazeb pojistného. To u nás vychází velmi příznivě pro bezpečně jezdící řidiče. Mohou profitovat i díky využití moderní telematiky SafeLine nejen v případě nízkého nájezdu kilometrů, které jim přinese slevu na pojistném v obou druzích pojištění až o 25 %, ale zejména díky zcela unikátní komunikaci v případě nehody či potřeby asistenčního zásahu. A v neposlední řadě jsme známí rychlostí a jednoduchostí vyřizování škod motoristů, a to si lidé mezi sebou řeknou.

Za prvních devět měsíců tohoto roku předepsala UNIQA na pojistném celkem 4,616 miliard Kč. S jakou částkou počítáte na konci roku?
Měli jsme už od Nového roku 2016 plán překonat letos hranici šesti miliard na pojistném, a jsem rád, že už s předstihem překročení této mety mohu potvrdit.

Pojišťovny v současné době „zápasí“ s produktem investiční životní pojištění. Jaká je podle Vás budoucnost tohoto produktu? Má pro klienty stále význam?
Za více než dvacet let v českém pojišťovnictví jsem zažil už hodně trendů, abych věděl, že se éry různých produktů střídají a jejich atraktivita je dána aktuální situací. Z tohoto pohledu nyní zažíváme dynamický rozvoj rizikového pojištění, což znamená návrat ke kořenům a považuji to za přirozené a správné. Nicméně jsem toho názoru, že i další druhy životního pojištění mají na trhu své místo a v případě změny rámcových podmínek svoji pozici opět posílí. Investiční pojištění je dnes ve složité situaci, ale do portfolia produktů, třeba s ohledem na zvýšení daňových úlev od Nového roku bezesporu stále patří.

Jak plánujete dále rozvíjet produkt životního pojištění?
Provedli jsme jasné oddělení čistě rizikového produktu a produktu s investiční složkou a pojmenovali je nově DOMINO Risk a DOMINO Invest. Doplnili jsme další krytí a přinesli několik novinek. Například měsíční dávku v pracovní neschopnosti, která je pro klienta lépe uchopitelná a může ji pobírat až 12 měsíců, trvá-li jeho léčení déle než 60 dnů. Doplnili jsme další diagnózy do připojištění velmi závažných onemocnění, takže jich nyní kryjeme 36. Připojišťujeme chirurgické zákroky s pobytem v nemocnici nad 48 hodin na jednorázově vyplácenou pojistnou částku 30.000 korun. Součástí je i nadále velmi populární speciální pojištění horních končetin proti úrazu i chorobám, včetně těch z povolání. Jedinečné zůstává i pojištění proti ztrátě řidičského průkazu ze zdravotních důvodů.

UNIQA nedávno opustila italský trh, týkalo se to rozhodnutí i politické atmosféry v Itálii?
Už v roce 2011 UNIQA deklarovala svůj zájem soustředit se hlavně na pojišťovací byznys v Rakousku a v regionu CEE a postupně se oprostit od ostatních aktivit. UNIQA již prodala své podíly v hotelových řetězcích, médiích a své společnosti v Německu a nyní v Itálii. S aktuální politickou situací rozhodnutí nesouvisí, protože bylo připravováno dlouhodobě. V souladu se strategií koncern provedl nedávno akvizice v Srbsku a v Chorvatsku, a do budoucna hodlá do posílení své značky v CEE dále investovat.

Jak ze své pozice hodnotíte italské referendum? Bude podle Vás mít vliv na vývoj pojistného trhu v Itálii?
Italské prostředí je hodně dynamické a nelze snadno předvídat další vývoj. Nicméně z výsledků lze číst, že Italové nejsou spokojeni se situací ve své zemi, ale ani připraveni na potřebné reformy v zájmu ozdravění ekonomiky. To samozřejmě může ovlivnit vývoj italského pojišťovnictví, stejně jako jiných odvětví. Za klíčovou považuji otázku, zda a případně do jaké míry se změní přístup Itálie k eurozóně.

V článku pro slovenské oPoisteni.sk jste uvedl, že zavedení 8% odvodu z neživotního pojištění může uvést pojišťovny do výrazné ztráty. Nakonec se opravdu odvod zavedl. Jak vidíte situaci na slovenském trhu nyní?
Osobně rozhodnutí zavést tento „osobitný odvod“ považuji za velmi nešťastné. Slovenské pojišťovny generovaly v loňském roce v neživotním pojištění technický zisk na úrovní 40 milionů EUR, a odvod by přesáhl 55 milionů EUR. Pojišťovny by tak uzavíraly hospodaření se ztrátou. Jsem rád, že nakonec došlo ze strany vlády k odstranění retroaktivity nesmírně kontroverzní součásti původního návrhu, která by bezpochyby vyústila v podání žaloby k Ústavnímu soudu. Co se už často při diskusi opomíjí, je fakt, že vedle tohoto odvodu budou regulované subjekty (a tím pádem i pojišťovny) platit navýšenou dodatečnou daň ze zisku. Pojišťovnictví přitom plní celospolečensky důležitou stabilizační roli, která je nejviditelnější v případě velkých škod a katastrof, protože dává k dispozici prostředky na urychlenou obnovu.

Plánuje UNIQA působit na slovenském trhu jen prostřednictvím organizačních složek?
To není na pořadu dne. UNIQA má své sesterské společnosti v Čechách i na Slovensku a počítá s jejich rozvojem i do budoucna. Stejné představenstvo pro obě společnosti, v jehož čele stojím, máme v zájmu využití synergií při řízení dvou podobných národních trhů.

Proti čemu všemu jste Vy osobně pojištěn?
Máme jako rodina v UNIQA pojištěný byt i chalupu, odpovědnost, auta. Dále máme životní pojištění, a to jak staré kapitálové, tak i novější rizikové investiční s dividendou, včetně úrazového pojištění a dalších připojištění. Máme rovněž roční cestovní pojištění. U několika pojištění, jak s nimi UNIQA v průběhu času přichází, mám i pojistné smlouvy s číslem jedna.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články