Divoké jednání o provizích ve sněmovně


			Divoké jednání o provizích ve sněmovně
17.6.2015 Novela 38

Ministr financí Andrej Babiš obvinil poslance Šincla ze „sprostého koaličního podrazu“ a označil jeho vystoupení za „divadlo“.

 

 

Hned první den jednání 29.schůze poslanecké sněmovny se na program jednání poslanců dostala novela zákona č.277/2009 Sb. o pojišťovnictví, která se projednává jako sněmovní tisk č. 414.

Jak uvedl předkladatel, ministr Babiš, cílem novely zákona o pojišťovnictví je především transpozice nové právní úpravy pojišťovnictví (tzv. Solvency II) Evropské unie do našeho právního řádu, která povede k dalšímu sjednocování pravidel přístupu a provozování pojišťovací a zajišťovací činnosti v rámci jednotného evropského trhu, posílení finanční stability pojišťoven a zajišťoven a transparentnosti jejich činnosti a zefektivnění výkonu dohledu. Ministr zároveň upozornil sněmovnu na časový skluz, který má ČR v přijímání normy EU a požádal poslance o její podporu

Tato vysoce odborná tématika však poslance příliš nezaujala. Hlavní diskuse se vedla o pozměňovacím návrhu poslance Ladislava Šincla (ČSSD) o regulaci provizí z životního pojištění a názorových přemetech ministerstva financí, které regulaci provizí nejprve zamítlo, pak podpořilo (odvolaným náměstkem Prosem) a nyní znovu zamítlo.

Poslanec Šincl zdůvodnění svého návrhu doplnil o 4 přímé otázky položené ministru Babišovi, přičemž jej nepřímo obvinil, že za poslední změnou postoje MF stojí nátlak pojišťovacích zprostředkovatelů z řad členů hnutí ANO 2001.

Ministr financí k tomu doplnil, že po dohodě s premiérem Sobotkou bylo další jednání k této problematice na úrovni vládní koalice dohodnuto na středu 17.6.  a že tedy „nerozumí divadlu, které předvádí poslanec Šincl“.

Místopředseda rozpočtového výboru Zdeněk Stanjura (ODS) proto navrhl přerušení jednání do pátku 19.6. ale jeho návrh nebyl přijat. Neprošel ani návrh poslance Františka Laudáta (TOP09) na vrácení návrhu Rozpočtovému výboru k novému projednání.

V závěru projednávání upozornil poslanec Šincl svůj další pozměňovací návrh, kterým přijal některá doporučení MF a upravil původní textaci své předlohy. Podstata návrhu však zůstala stejná. Novela tedy postupuje do třetího čtení, kde se bude o jednotlivých pozměňovacích návrzích hlasovat. Třetí čtení je také na programu této schůze, nicméně nemá pevně stanovené datum projednávání.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články