Novela zákona 38 postupuje do třetího čtení. Zákon o pojišťovnictví ho následuje


			Novela zákona 38 postupuje do třetího čtení. Zákon o pojišťovnictví ho následuje
31.5.2016 Pojistný trh

Poslanecká sněmovna dnes projednala návrhy dvou významných zákonů pro české pojišťovnictví a schválila jejich postup do třetího čtení. Hlavním aktérem byl tentokrát Zbyněk Stanjura, který podal pozměňovací návrhy k oběma zákonům.

Dnes zasedala Poslanecká sněmovna na 47. schůzi. Ta měla na pořadu dva důležité zákony, které pojistný trh dlouhodobě sleduje. Tedy novelu zákona č. 38/2004 sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích a zákon č. 277/2009 sb., o pojišťovnictví implementující evropskou směrnici Solvency 2.

Během třetího čtení vystoupili pouze dva poslanci. Poslanec Ladislav Šincl jako zpravodaj předložil poslancům rozhodnutí rozpočtového výboru, kterým bylo doporučení předání zákona v současném znění garančnímu výboru a ke třetímu čtení.

Ještě než poslanec Šincl mohl opět upozornit na nařknutí, kterými jej Ministr financí v průběhu posledních měsíců častoval a vyzvat ho k omluvě, vystoupil u řečnického pultu Zbyněk Stanjura (ODS) se svým pozměňovacím návrhem.

Snemovna

Jeho pozměňovací návrh byl ke sněmovnímu tisku 751 přidán během dnešního dopoledne. V návrhu pan Stanjura omezuje regulaci nákladů pouze na oblast pořizovacích nákladů pojišťoven, které jsou uplatňovány vůči vkladům zákazníků v rezervotvorném pojištění a mají tak primární a přímý vliv na velikost vyplaceného odkupného. „Původní návrh zákona předložený Ministerstvem financí (ST 751) upravuje vztah dvou profesionálních stran, zprostředkovatelů a pojišťoven, bez přímého efektu na užitek spotřebitele,“ uvádí v odůvodnění svého návrhu.

Náklady pojišťoven, podle jeho informací, tvoří dominantní část poplatků, které klient v rezervotvorné složce pojištění hradí, a dokládá vše grafem.

 

RIP

 Zdroj: RIP (ryzí index pojištení), 2015

 

Druhou úpravu, kterou pan Stanjura ve svém návrhu prosazuje, je odstranění poslední věty v § 21f odst. 1. Toto ustanovení podle něj přináší znejistění ohledně otázky, v jakých případech vzniká právo na odkupné. (Nebylo-li právo na odkupné pojistnou smlouvou vyloučeno, vznikne, i když podmínky podle § 2842 odst. 1 občanského zákoníku nejsou splněny)

Tyto dvě změny by měly být podle poslance ODS férovější pro spotřebitele a zároveň by neměly zasáhnout do obchodních vztahů dvou podnikatelských subjektů.

Než byla novela zákona 38 schválena pro třetí čtení, upozornil ještě Ladislav Šincl na fakt, že současné znění stále počítá s regulací rezervotvorného i rizikového životního pojištění.

Vzápětí došlo k projednání zákona o pojišťovnictví, implementujícího do ČR Solvency 2. Zde měl velmi dlouhý monolog opět pan poslanec Stanjura. Upozorňoval na nově upravený bod, který zakazuje pojišťovnám provozovat tzv. „související činnosti“. Tedy například hypotéky. Ministerstvo financí, tvrdí, že se tím pojišťovny vystavují riziku a může je to destabilizovat. Poslanec Stanjura následně ve dvaceti minutách rozporoval vyjádření ministerstva financí a přihlásil vlastní pozměňovací návrh, který ze zákona vyjímá větu, o znemožnění poskytování souvisejících činností.

Následně byl bez větších emocí zákon č. 277/2009 sb., schválen pro třetí čtení a byl posunut do garančního výboru.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Konečně zdravý rozum

Eryk,  31. 5. 2016

To je dobře. Stanjuro.:)

na pravou míru

baloun1,  31. 5. 2016

Stanjura navrhl podpořit návrh Babiše, ale bez Šinclovy regulace provizí. Tož tak. Ve druhém čtení se nic neschvaluje a ministr financí se píše s malým m.

Je to tak složité pochopit?

Ladislav Šincl,  1. 6. 2016

Fakta: 1) ministra financí Andrej Babiš navrhl regulaci odměn rezervotvorného i rizikového pojištění 2) poslanec Stanjura navrhl, aby se tato regulace týkala jen rezervotvorného pojištění, 3) poslanec Šincl (tj. já ) nic nenavrhl a upozornil na to, že  fin. trh potřebuje celou řadu opatření - např. aktualizaci registru poj. zprostř. u ČNB a ne jen regulaci, kterou navrhl Andrej Babiš. Je to složité pochopit?

ad) fin. trh potřebuje celou řadu opatření - např. aktualizaci registru poj. zprostř. u ČNB

Tomáš Konrád,  8. 6. 2016

Ano, je to velmi složité pochopit. Nejsložitější je pochopit, proč má být aktualizace registrů, založených a spravovaných regulátorem, řešena ustanovením souvisejícím s projednávanou "změnou" zákona. Tohle by snad měl ten regulátor udělat v rámci svých normálních pracovních úkolů. ... A dále je velmi složité pochopit, proč věčně chcete regulovat provize, když stačí, aby ODVÁŽNÁ pojišťovna prostě tu vyšší provizi zprostředkovatelům nenabídla (když už Vám tak leží její výše v žaludku). ... Proč neregulujete cenu za kolik má holič stříhat hlavu? Služba jako služba, zprostředkovatel to má navíc v názvu, ŽE NIC NEVYTVOŘIL, JEN ZPROSTŘEDKUJE OBCHOD dvou odlišných od něj subjektů.

reakce

liškapodšitá,  3. 6. 2016

1) ...aby vyšel vstříc panu Šinclovi 2) poslanec Stanjura navrhl dát pryč celou regulaci provizí, stačí se podívat na web sněmovny (vskutku pozoruhodné, že toto pan poslanec Šincl neví) 3) to vše přece bylo v novele, která neprošla loni právě kvůli kontroverzním návrhům pana poslance Šincla (="upozorňuji na problém, jehož řešení jsem sám zablokoval"). Takže ano, toto je opravdu složité pochopit.

RSS

Související články