Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl vyjádřil podporu Šinclově pozměňovacímu návrhu.


			Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl vyjádřil podporu Šinclově pozměňovacímu návrhu.
19.6.2015 Novela 38

Poslanec Ladislav Šincl se v reakci na události posledních dní rozhodl, zveřejnit dopis viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, který podporuje jeho pozměňovací návrh k novele zákona o pojišťovnictví.

Poslanec Šincl chtěl z úvodního dopisu získat názor a postoj ČNB ke znění jeho pozměňovacího návrhu. Proto kontaktoval viceguvernéra banky a požádal jej o vyjádření k jeho znění.

V otevřeném dopise, který můžete v plném znění nalézt na stránkách ČSSD, se viceguvernér vyjadřuje k návrhu velmi kladně. „Považuji jej v danou chvíli zřejmě za to zřejmě nejlepší, co se v této oblasti zatím objevilo ve vážné politické diskusi,“ píše, a dodává „věřím zároveň, že respektování Vámi navrhovaných pravidel, může napomoci k nastavení dlouhodobě korektnějších podmínek na pojišťovacím trhu a může tudíž ve výsledku přinést užitek všem hráčům na tomto trhu, samozřejmě včetně spotřebitelů a dokonce primárně jim,“ uzavírá Mojmír Hampl.

V dopise se dále kladně vyjádřil k souhlasnému postoji ČNB k omezení jak rezervotvorného, tak i rizikového pojištění. Dále ČNB souhlasí s tvrzením, že by se případná regulace pobídek měla vztahovat na všechny potenciální klienty a nikoliv pouze na spotřebitele, jak navrhuje MF.

Za postoj ministerstva se viceguvernér postavil v problematice rovnoměrného rozkládání dlouhodobých pobídek. „Návrh MF upravuje pouze maximální výši zohlednění pobídky ve výpočtu odkupného, a nikoliv samotnou výši pobídky vyplácené zprostředkovateli, jak uvádíte ve svém dopise. Ustanovení neeliminuje celkovou výši pravidelné (každoroční) „udržovací provize“ pro zprostředkovatele, ale fakticky stanoví, že technické rezervy je při výpočtu odkupného možné v souvislosti s pobídkami odečíst maximálně 1,5 násobku ročního pojistného. Jedná se tak o ustanovení sjednocující úroveň ochrany klientů tak, aby jim v každém případě byla strhnuta shodná maximální výše a to bez ohledu na způsob vyplácení pobídky zprostředkovateli“, uzavírá Mojmír Hampl.

Další věcný vývoj ve věci zákona č. 277/2009 Sb, můžeme očekávat ve středu 8. července, kdy je v poslanecké sněmovně na programu 3. čtení návrhu. Mezi tím se o zábavu jistě postarají česká média ve věci „zastrašování“ a „pomlouvání“ angažovaných politiků na naší scéně. Pokud by vás zajímala diskuse Ladislava Šincla s Martinem Veselovským v DVTV.cz Najdete celý 20 minutový pořad na této adrese.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články