Vyjádření USF ke schválené novele zákona 38: „Návrh může poškozovat poctivé zprostředkovatele"


			Vyjádření USF ke schválené novele zákona 38: „Návrh může poškozovat poctivé zprostředkovatele"
18.3.2016 Pojistný trh

Novela zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích ve svém finálním" znění, které bylo schváleno vládou ve středu 16. Března, reguluje převážně dobu, po kterou zprostředkovatel za smlouvu ručí. Prodloužila tedy lhůtu ze dvou let na pět. Jaký v tom vidí význam Unie společností finančního zprostředkování a poradenství?

Návrh, který vláda nakonec schválila, podle našich informací neobsahuje povinné rozložení provize na pět let. Jeho podstata je v tom, že zprostředkovatel může dostat odměnu jednorázově, ale když smlouva spadne do pěti let, tak poměrnou část vrátí. To je jistě lepší varianta, než povinné rozkládání provize do pěti let, ale pořád tu vidíme minimálně dva problémy:

1) Klienta může přepojistit někdo jiný včetně samotné pojišťovny a potrestán za to bude původní zprostředkovatel, který o tom vůbec nemusí vědět a klientovi každopádně nemůže zabránit v tom, aby smlouvu vypověděl.

2) Regulace se vztahuje i na rizikové životní pojištění, u kterého bude zprostředkovatel motivován, aby v něm držel smlouvu minimálně pět let, i když to pro klienta nebude výhodné, což může vést ke snížení konkurence na trhu a zvýšení cen.

Návrh tak může poškozovat poctivé zprostředkovatele a spotřebitele, aniž by eliminoval hlavní problém, kterým je ta část přepojišťování, ke které dochází v neprospěch klienta. Řešením podle našeho názoru není jakákoli regulace provizí, ale vytvoření registrů smluv a zprostředkovatelů, aby samotné pojišťovny, na základě průkazné historie, mohly odmítat spolupráci s těmi zprostředkovateli, kteří poškozují pojišťovny i své klienty.

V celé diskusi o regulaci provizí se totiž vytrácí skutečnost, že žádný zprostředkovatel nemůže smlouvu "přetočit" sám, ale potřebuje pojišťovnu, která mu za to vyplatí odměnu. Dokud nevytvoříme nástroj, který pojišťovnám umožní změnit chování, problémové přepojišťování nemůžeme odstranit.

 

Zdroj: USF

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články