Důchodová reforma: Zúčtování po půl roce


			Důchodová reforma: Zúčtování po půl roce
9.7.2013 Produkty

První červenec byl posledním dnem, kdy lidé nad 35 let mohli vstoupit do druhého pilíře. Důchodová reforma tak po šesti měsících od svého spuštění dospěla k  významnějšímu bilančnímu bodu. Prozatímní číslo v podobě 75 tisíc lidí v druhém pilíři je v porovnání s dřívějšími, byť už mírněnými odhady na půl milionu, spíše zanedbatelné. Některé penzijní společnosti mluví o zklamání, jiné o naplněných předpokladech.


Pilíř se rušit nebude, zaznívá unisono

Co se týče budoucího vývoje důchodového systému a možnosti zrušení druhého pilíře, jsou penzijní společnosti spíše optimistické. Vidí slabá místa současné podoby a potenciál ke zlepšení prostřednictvím systémových změn, jednohlasně se ovšem shodují, že zrušení druhého pilíře nevidí jako pravděpodobné.

„O tomto je předčasné spekulovat, v tuto chvíli se domníváme, že tato varianta nenastane. Jako reálný scénář vidíme to, že důchodový systém budou provázet určité změny - Allianz souhlasí s návrhy, které prezentovalo ministerstvo financí,“ popsala Koutská z Allianz PS s dodatkem dalších možných změn.

„Za nás se navíc domníváme, že jedním z velkých vnímaných nedostatků je i nutnost přidání vlastních prostředků, konkrétně 2% z hrubé mzdy. Tato vlastnost bude dle ministerstva financí zachována i v dalších letech.

Bylo by proto vhodné doplnit zákon tak, aby vlastní odvedená částka snižovala klientovi základ pro výpočet odvodů na sociální a zdravotní pojištění a také snížila daňový základ. Díky tomu by skutečný náklad klienta byl reálně nižší,“ uzavřela.

Jako pravděpodobné vidí zachování třípilířového systému i generální ředitel České pojišťovny Matouška: „Budoucí politický vývoj a uspořádání po volbách nelze s jistou předvídat. Velmi pravděpodobně se ale nic rušit nebude a penzijní reforma bude pokračovat, není jiné racionální řešení,“ shrnul.

Ve zrušení pilíře nevěří ani zástupci bank. „Zájmem každé následující vlády bude, aby si lidé sami spořili na penzi. Věříme tak, že může docházet k dílčím úpravám, nikoliv však ke zrušení druhého pilíře. Jsme přesvědčeni, že ČSSD jej nezruší. Podobná prohlášení byla v minulosti o zrušení posunu věku odchodu do penze a nakonec k nim také nedošlo,“ vyjádřil se k situaci Pavel Jirák z Komerční Banky. „Politická rizika jsme posuzovali už v době našeho rozhodování o vstupu do druhého pilíře. V případě jeho spuštění a následného zrušení stranami současné opozice jsme přesvědčeni, že prostředky klientů v důchodových fondech budou jejich vlastnictvím, které jim není nikdo oprávněn vzít. To ostatně potvrdil i předseda ČSSD,“ dodal.

A nepochybují o něm ani v Reifeissenbank. „Ke zrušení druhého pilíře nedojde. To, že jej lidé v této podobě nepřijali, ale znamená, že je nutné provést určité parametrické změny, které již ministerstvo financí chystá,“ uvedl její tiskový mluvčí Kofroň.

Shodně na otázku o možnosti zrušení druhého pilíře reagoval také Aleš Poklop z České spořitelny: „Jsme přesvědčeni, že ke zrušení druhého pilíře penzijní reformy nedojde. Usuzujeme tak na základě zkušenosti z okolních států, a především ze Slovenska, kde ke zrušení také nedošlo, ačkoliv to měla slovenská sociální demokracie v programu. Spíše očekáváme, že by došlo k parametrickým změnám. Ostatně opozice už svou rétoriku velmi zmírnila. Spekulace o zrušení bohužel zastiňují výhodnost druhého pilíře a fakt, že lidé, kterým je více jak 35 let, už nebudou mít možnost do něj vstoupit. Každá vláda bude muset řešit demografický vývoj a tedy klesající zdroje na financování důchodů,“ nastínil vývoj Poklop.


Skryté hrozby ve vzduchu

Opozice svou rétoriku sice zmírnila, přímé výroky o zrušení druhého pilíře již nezaznívají, prohlášení jejich představitelů nicméně neochotu akceptovat současný systém sestávající ze tří pilířů stále nepřímo potvrzují.

Minulý týden na brífinku ČSSD k druhému pilíři důchodové reformy Vladimír Špidla, stínový ministr životního prostředí a expert ČSSD na sociální oblast, ocenil racionalitu občanů, jíž dokázalo malé množství těch, kteří se do pilíře rozhodli vstoupit. Zároveň vyjádřil své přesvědčení o nemožnosti „stabilizovat průběžný pilíř na slušné úrovni za současné existence druhého pilíře“.

Stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák se zase o druhém pilíři vyjádřil jako o absolutním neúspěchu vlády. „Pan Ministr Kalousek si nechce připustit, že vláda opět selhala, viníky hledá v sociální demokracii. Ta ale nezměnila názor. Reformu kabinet prosadil navzdory názoru Senátu, prezidenta. Nemůže proto nyní vinit ČSSD z neúspěchu,“ uvedl.

Negativně se vyjádřil také k návrhům možných změn, které minulé pondělí předložil sněmovně ministr financí v demisi Kalousek. Jeho novela by umožnila lidem po pěti letech z pilíře vystoupit, prodloužila by maximální věk pro vstup z 35 na 40 let a lidem nad 40 let by umožnila vstoupit do pilíře ještě celý příští rok.

"Pokud se navrhuje vystoupit po pěti letech, jde to proti smyslu deklarací a proti stabilizaci systému. Musí být podporováno dlouhodobé spoření," uvedl na adresu novely Sklenák. Změny by mohly díky podpoře koaličních poslanců a zrychlenému projednání vstoupit v platnost dle slov ministra Kalouska během dvou až tří měsíců.

Jana Koláriková, oPojištění.cz

Zdroj: oPojištění

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Zúčtování...

Vít Suchý,  16. 7. 2013

II. pilíř je bohužel jen politický projekt bez smluvních podmínek pro klienty…Nad čím by měl tedy národ jásat  ?

Závažná legislativní pochybení již od začátku, klamavá reklama a porušování zákonů při propagaci důchodového spoření hospodskými hesly typu dejte 500 a stát vám přidá 750, předhánění různých „ kalkulaček výhodnosti“ které ale všechny vaří z vody, neznámé parametry výplaty budoucích penzí atd.atd…

Individuálně spořit na penzi je nutnost, to nemá ani cenu komentovat, ale ztrácet čas experimenty typu II. pilíř může ve finále znamenat promeškání důležité doby která nám pak pro zhodnocování peněz na penzi může sakra chybět...

RSS

Související články