Pojišťovny nebudou muset platit zkrachovalým CK nad rámec sjednaného pojištění


			Pojišťovny nebudou muset platit zkrachovalým CK nad rámec sjednaného pojištění
23.10.2015 Pojistný trh

Senát vrátil Poslanecké sněmovně návrh zákona, který nutil pojišťovny platit cestovním kancelářím v případě jejich krachu vyšší odškodné, než na jaké je smlouva uzavřena.

Na to, že se novela zákona č.159/1999 sb. o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, připravovala téměř 5 let, vyvolala v posledním měsíci svého vývoje velké problémy. Když došlo k jejímu schválení Poslaneckou sněmovnou, začaly pojišťovny vypovídat smlouvy cestovním kancelářím. Došlo tím totiž k porušení základních principů pojišťovnictví, kdy stát nutil pojišťovny, aby platily zkrachovalým cestovním kancelářím vyšší pojistné, než na jaké byly pojištěny. Více jsme o této problematice informovali zde.

Podoba zákona, která prošla do Senátu, se však nezamlouvala ani cestovním kancelářím ani pojišťovnám, které z principu přestaly CK pojišťovat a upozornily tak na absurditu chystaného zákona.

Na Senátní schůzi tedy ministryně pro místní rozvoj, Karla Šlachtová vystoupila a po vysvětlení situace požádala Senát o vrácení zákona do třetího čtení Poslanecké sněmovny. Senátory seznámila se vzniklým problémem a novým plánovaným kompromisním řešením, na kterém se domluvila s ČAP a Asociací cestovních kanceláří.


 

Čtěte také: Nešťastná novela zákona o cestovním ruchu právnickým okem


 

Tím je vytvoření garančního fondu, z něhož budou čerpány finanční prostředky na uspokojení nároků klientů v případě krachu CK, díky čemuž nebude třeba, aby byly překračovány pojistné limitů ze stran pojišťoven.

Cestovní kanceláře navíc budou muset neustále aktualizovat výši pojistných limitů v závislosti na hodnotě svých služeb. Tedy na základě množství klientů, prodaných zájezdů o svém hospodaření a o výši záloh a tržeb za zájezdy.

Kompromisní řešení tak vyřešilo dlouze diskutovaný problém, který by v případě schválení Senátem v původním znění vedl, k devastaci cestovního průmyslu v ČR. Řešení tedy přišlo na poslední chvíli. Jak se říká, pozdě, ale přece.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články